Oczyszczacze powietrza obowiązkowe w warszawskich przedszkolach. Rośliny antysmogowe już nie wystarczają

2017-12-13 8:19

Oczyszczacze powietrza trafią do państwowych przedszkoli w Warszawie. Władze stolicy podjęły taką decyzję ze względu na zalegający nad miastem smog. Jak działają oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacze powietrza
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Oczyszczacze powietrza w warszawskich przedszkolach
  2. Oczyszczacze powietrza: gdzie zostaną zainstalowane?
  3. Jak działają oczyszczacze powietrza?
  4. Domowy oczyszczacz powietrza
  5. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Oczyszczacze powietrza pojawią się w przedszkolach w Warszawie. Jakiś czas temu urządzenia zainstalowano w żłobkach. Umożliwiają niemowlętom i małym dzieciom oddychanie powietrzem wolnym od zanieczyszczeń, pyłów i bakterii. Teraz władze stolicy podjęły decyzję, że oczyszczacze powietrza trzeba zainstalować również w przedszkolach.

Oczyszczacze powietrza w warszawskich przedszkolach

Władze Warszawy chcą przeznaczyć na zakup oczyszczaczy powietrza 1,24 miliona złotych. Urządzenia jeszcze w tym roku zostaną zainstalowane w 117 placówkach, które wytypowało Biuro Ochrony Środowiska. BOŚ brał pod uwagę głównie lokalizację przedszkoli - oczyszczacze powietrza trafią do placówek położonych blisko ruchliwych ulic oraz tych, które znajdują się przy domach jednorodzinnych.

Oczyszczacze powietrza: gdzie zostaną zainstalowane?

W Śródmieściu będzie to 20 placówek, na Mokotowie 17, na Pradze Południe 16, na Woli 8. Po 7 oczyszczaczy trafi na Pragę Południe oraz Targawek, 6 na Bielany, Ochotę i Żoliborz. Łącznie oczyszczacze zostaną zainstalowane w 620 salach przedszkolnych. Każdy oczyszczacz kosztuje około 2 tysięcy złotych.

Jak działają oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacze powietrza działają w prosty sposób: zasysają zanieczyszczone powietrze i wysysają je wolne od pyłu i bakterii. Szybko i skutecznie oczyszczają powietrze w pomieszczeniu od szkodliwych substancji. Dobre oczyszczacze powietrza odfiltrowują również kurz, roztocza, grzyby, pleśnie oraz alergeny, np. sierść zwierząt. Nie dopuszczają, by znajdujące się w powietrzu czynniki osiadały na meblach i tkaninach, dzięki czemu przyczyniają się do poprawy samopoczucia u alergików.

Czytaj również: Dziecko ciągle kaszle? To może być wina powietrza w mieszkaniu

Domowy oczyszczacz powietrza

Czy warto kupić domowy oczyszczacz powietrza? Jeśli my bądź nasze dziecko cierpi na alergie lub astmę, mieszkamy w dużym ośrodku miejskim - warto to rozważyć. Domowy oczyszczacz powietrza może poprawić jakość powietrza w naszym mieszkaniu i wyelminować sezonowe katary. To szczególnie istotne dla rodziców, którzy w sezonie wiosennym i jesiennym często przez długie tygodnie walczą z katarem u dzieci. Dobry oczyszczacz powietrza nie jest tanim zakupem - ceny zaczynają się od 1500 złotych w góre. Będzie jednak inwestycją na lata.

Czytaj też: 5 genialnych sposobów nawilżania powietrza w domu

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Jeśli zastanawiamy się nad zakupem oczyszczacza powietrza, rozważmy kupno urządzenia z nawilżaczem. W sezonie grzewczym powietrze w domach jest suche, co zwiększa ryzyko infekcji - śluzówka nosa i gardła jest wysuszona, przez co łatwiej zapadamy na choroby gardła i dróg oddechowych. Mogą pojawić się również problemy ze skórą i oczami. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem pozwoli nam kompleksowo zadbać o powietrze w mieszkaniu, oczyści je i nawilży, co zwiększy komfort oddychania i wyeliminuje ryzyko infekcji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza