Oleje do ciała w ciąży - jaki olejek na rozstępy wybrać?

2021-05-10 12:23

Oleje do ciała robią furorę i nic w tym dziwnego. Łyżka oleju dziennie – tyle potrzeba skórze, by wesprzeć ją w codziennej walce z rozstępami. Jak prawidłowo stosować oleje do ciała podczas ciąży i które olejki sprawdzą się najlepiej?

Oleje do ciała
Autor: thinkstockphotos.com Olejowanie skóry zbiera wiele poztywnych recenzji na urodowych blogach i forach internetowych.

Oleje do skóry w ciąży są stosowane od wieków. Drogocenne – bo tłoczone ręcznie z nasion, liści i łodyg roślin – oleje wcierane były w skórę już w starożytności. W niektórych kulturach i krajach, jak choćby w Indiach czy w Egipcie, ich używanie było oznaką wysokiego statusu społecznego, w innych, np. w Maroku, służyło wyłącznie upiększaniu.

Wraz z rozwojem nowoczesnej kosmetologii oleje na kilkadziesiąt lat zeszły do kosmetycznego podziemia. Dziś kobiety odkrywają je na nowo, bo wchłaniają się one lepiej niż woski czy naturalne masła, a w dodatku zawierają cenne składniki aktywne.

Olejowanie skóry zbiera wiele pozytywnych recenzji na urodowych blogach i forach internetowych. W odróżnieniu od bliźniaczego zabiegu, jakim jest olejowanie włosów, nie wymaga też specjalnych przygotowań ani ścisłego przestrzegania wielu określonych zasad.

Daje za to spektakularne efekty – regularnie i prawidłowo używane oleje do skóry w ciąży jest w stanie znacząco poprawić stan skóry i ujędrnić ją, dzięki czemu w czasie ciąży będzie ona lepiej reagować.

Spis treści

  1. Oleje do skóry w ciąży - co to jest?
  2. Olejek na rozstępy w ciąży - jaki wybrać?
  3. Masaż olejami - kiedy zacząć?
  4. Sam olej do skóry w ciąży to za mało
  5. Najlepsze oleje do ciała dla ciężarnej

Oleje do skóry w ciąży - co to jest?

Najprościej mówiąc, oleje i olejki do skóry w ciąży służą do natłuszczania ciała za pomocą czystych olejów naturalnych – pojedynczych lub ich mieszanek. Najlepiej tłoczonych na zimno, bo wtedy zachowują wszystkie swoje cenne właściwości.

Takie oleje do skóry w ciąży są często określane „czystą esencją pielęgnacyjną”, bo zawierają wszystko, co w roślinach najlepsze, między innymi witaminy (w tym wit. E i z grupy B, m.in. kwas foliowy), sole mineralne (w tym wapń, miedź, potas, fosfor) czy nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-9.

Pod względem chemicznym oleje roślinne są emolientami, dzięki którym możliwe jest utrzymanie odpowiedniej warstwy lipidowej naskórka. Ich struktura jest bardzo podobna do tych naturalnie wytwarzanych przez skórę, dzięki czemu są skuteczniejsze niż emolienty produkowane sztucznie w laboratoriach z różnych składników (np. parafina czy gliceryna).

Pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry, wygładzają ją, chronią przed zbytnią utratą wody, ujędrniają i wzmacniają, mają też zdolność regulacji procesów metabolicznych zachodzących w komórkach.

Czytaj również:  15 zasad pielęgnacji w ciąży - jak dbać o skórę?

Kremy na rozstępy w ciąży - 13 skutecznych kremów na rozstępy

Olejek na rozstępy w ciąży - jaki wybrać?

W trakcie ciąży również można korzystać z dobrodziejstw olejowania. Można olejować dowolne partie ciała, ale tego zabiegu najbardziej potrzebują brzuszek i piersi, bo na nich najszybciej tworzą się rozstępy. By zacząć, wystarczy olej naturalny – jeden lub kilka (mieszając je w identycznych proporcjach, można z nich stworzyć własną, unikatową kompozycję).

Można też wybrać jeden olej bazowy i dodawać do niego po kilka porcji innego oleju lub olejów o pożądanych właściwościach (spis poszczególnych znajdziesz poniżej). Można wreszcie – i jest to najłatwiejsze rozwiązanie – skorzystać z gotowych mieszanek, dostępnych w aptekach lub sklepach zielarskich. Najlepsze są te przeznaczone dla kobiet w ciąży lub te na problemy, jakie mogą się pojawić w tym okresie – takie jak choćby nadmierna skłonność do rozstępów.

Dobrze wiedzieć

OLIWKA TO NIE OLEJ!

Jako zabieg olejowania często traktowane jest nacieranie skóry oliwką dla niemowląt. To jednak zupełnie inny zabieg – ze względu na to, że w składzie oliwek są oleje mineralne, uzyskiwane z pochodnych ropy naftowej.

Mają one inne właściwości niż oleje naturalne i nawilżają skórę na innej zasadzie – ich cząsteczki nie wnikają w skórę, lecz tworzą na niej nieprzepuszczalny film, który chroni ją przed utratą wody.

Masaż olejami - kiedy zacząć?

Nacieranie skóry olejami można zacząć w dowolnym momencie ciąży. Ale by zdążyły one zadziałać na tyle, by ujędrnić skórę i tym samym zapobiec powstawaniu rozstępów, warto te zabiegi rozpocząć jak najwcześniej, nawet w pierwszych tygodniach ciąży.

  • Olej nakładamy na skórę systematycznie, przynajmniej raz dziennie (można częściej).
  • To bardzo wydajny produkt, dlatego na jedną aplikację na brzuszek, piersi, biodra, uda i pośladki zazwyczaj wystarcza porcja 10 ml oleju (czyli jedna łyżka stołowa) – nieco więcej, jeśli brzuszek jest duży.
  • Ze względu na płynną konsystencję najwygodniej jest najpierw nalać niewielką porcję oleju w zagłębienie dłoni, rozmasować i dopiero wtedy nałożyć na skórę (nalewany bezpośrednio na brzuszek od razu z niego spłynie). Wyjątkiem jest olej kokosowy, który jest gęsty i dopóki się go nie rozgrzeje, rozsmarowuje się jak krem.
  • Podobnie jak krem przeciw rozstępom, olej należy wmasowywać okrężnymi ruchami, przez dłuższą chwilę, zaczynając od dołu i kierując się ku górze (ten ruch pobudza mikrokrążenie krwi i limfy). Najlepiej robić to bezpośrednio po kąpieli lub prysznicu, bo rozgrzana skóra lepiej wchłonie olej i wszystkie jego cenne składniki. Idealnie, jeśli będzie jeszcze nieco wilgotna, bo tę wilgoć właśnie naskórek dodatkowo zaabsorbuje dzięki emoliencyjnym właściwościom oleju.

Sam olej do skóry w ciąży to za mało

Stosując oleje na skórę brzucha czy piersi, nie rezygnuj jednak z balsamu do ciała. Aby skóra była w dobrej kondycji i po kilkakrotnym nałożeniu oleju nie zaczęła się przesuszać, ważne, by dostarczać jej również składników z grupy humektantów, takich jak choćby kwas hialuronowy, mocznik czy aminokwasy (które są w zwykłych kremach przeciw rozstępom, ale nie ma ich w olejach).

W odróżnieniu od emolientów, które ograniczają utratę wody, humektanty wiążą ją w naskórku – choć różnica jest subtelna, to jednak ich brak może się niekorzystnie odbić na skórze.

Najlepsze oleje do ciała dla ciężarnej

Nie każdy olej ma właściwości sprawdzające się w trakcie ciąży. Oto oleje zalecane do ujędrnienia skóry i zapobiegania rozstępom.

  • Z kiełków pszenicy - swoje działanie uelastyczniające zawdzięcza dużej zawartości lecytyny i witaminy E, które uelastyczniają skórę i działają antyrodnikowo, zapobiegając degeneracji włókien kolagenu i elastyny.
  • Arganowy - przyspiesza metabolizm komórkowy i odnowę włókien kolagenu i elastyny, a te właściwości zawdzięcza m.in. dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych.
  • Ze słodkich migdałów - ujędrnia skórę za sprawą protein, soli mineralnych, witamin E, B i D, a także kwasów: linolowego i oleinowego.
  • Z rośliny Inca Inchi - wnika dużo głębiej niż wszystkie inne oleje, dostarczając skórze wrażliwej witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Dzięki temu skutecznie regeneruje włókna kolagenu i wzmacnia je.
  • Z orzechów macadamia - blisko 85 proc. jego składu to kwasy tłuszczowe, zaś niemal 20 proc. to trójglicerydy kwasu palmitynowego o silnych właściwościach antyutleniających i chroniących błonę komórkową. Ma również właściwości antycellulitowe, dlatego warto nim olejować nie tylko brzuszek czy piersi, lecz również uda.
  • Z opuncji figowej -w 90 proc. jego skład stanowią niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, zawiera też aktywną formę witaminy E (gamma-tokoferol) oraz witaminy i minerały, w tym cynk i żelazo. Ujędrnia, a dodatkowo łagodzi napięcie i obrzęki, dlatego zalecany jest zwłaszcza do olejowania wrażliwej i bardzo delikatnej skóry biustu.
  • Kokosowy - jest źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, m.in. kwasu laurynowego, a także witamin C, E i z grupy B, potasu, wapnia, magnezu, cynku i żelaza. Znakomicie ujędrnia, a przy tym nawilża. Sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy skóra na brzuszku swędzi i jest przesuszona.

Czytaj również: Kremy naturalne: 10 kremów naturalnych do twarzy, które działają cuda

Jak zmienia się cera i skóra ciała w ciąży?

Uroda dojrzałej mamy - jak dbać o skórę w ciąży po 35 roku życia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza