Owoce a karmienie piersią. Jakie owoce można jeść karmiąc piersią?

2016-09-23 16:23

Czy wszystkie owoce w czasie karmienia piersią są wskazane? Czy są takie, które mogą zaszkodzić dziecku karmionemu mlekiem mamy, na przykład uczulić je? Wyjaśniamy, czy mama może jeść owoce w czasie laktacji.

Owoce a karmienie piersią
Autor: thinkstockphotos.com Czy w czasie karmienia piersią można jeść wszystkie owoce?

Spis treści

  1. Poznaj 7 składników zwiększających laktację
  2. Owoce w czasie karmienia piersią mogą uczulać i wpływać na sylwetkę
  3. Owoce to znakomite źródło witamin i minerałów w czasie karmienia piersią
  4. Świeże soki owocowe w czasie karmienia piersią
  5. Suszone owoce a karmienie piersią
  6. Polecamy wideo: Problemy z karmieniem piersią

Jakie owoce można jeść podczas karmienia piersią. Najnowsze zalecenia specjalistów mówią, że karmiąca mama może jeść wszystko, jeśli widzi, że nie szkodzi to jej dziecku. Oznacza to, że wprowadzając do swojej diety nowe produkty sezonowe, np.  truskawki, które pojawiły się właśnie na straganach, powinna uważnie obserwować malca i jego reakcję na nowy produkt, który „próbuje” wraz z mlekiem mamy.

>> Laktator elektryczny czy ręczny? TOP 5 laktatorów sprawdzonych i polecanych przez mamy >>

Poznaj 7 składników zwiększających laktację

7 składników zwiększających laktację

Owoce w czasie karmienia piersią mogą uczulać i wpływać na sylwetkę

Trzeba pamiętać, że owoce mogą uczulać, alergenami mogą być również substancje konserwujące, znajdujące się na skórkach lub w suszonych owocach czy składniki nawozów. Jeśli dziecko nie dostanie wysypki, nie będzie bolał je brzuszek, ani nie zareaguje biegunką, oznacza to, że toleruje dobrze nowe jedzenie i mama nie musi sobie go odmawiać. Warto próbować i wprowadzać do jadłospisu owoce, bo są zdrowe zarówno dla mamy, jak i dziecka. Niektóre jednak są kaloryczne, dlatego – jeśli mama ma problemy ze zrzuceniem wagi po porodzie – powinna jeść mniej owoców, a więcej warzyw.

>> Maliny a karmienie piersią. Czy w czasie karmienia piersią można jeść maliny?

Nowa piramida zdrowia mówi, że w diecie człowieka podstawą powinny być warzywa i owoce. WHO zaleca dokładniej, by każdego dnia jeść ich ok. 600-700 gramów. Specjaliści zalecają jednak, by spożywać je w proporcjach: 3/4 warzyw oraz 1/4 owoców. Skąd te proporcje, które przemawiają na niekorzyść owoców? Chodzi o stosunkowo dużą zawartość cukrów. Cukier z owoców to tzw. fruktoza, która jest dobrze przyswajalna i wydalana, dlatego tuczy mniej niż biały cukier, mimo to jej nadmiar może wpłynąć negatywnie na sylwetkę młodej mamy. Najbardziej „słodkie” są banany (równowartość cukru w jednym owocu to ok. 4 kostek) i winogrona, najmniej – grejpfrut i arbuz. Po środku plasują się jabłka, gruszki czy brzoskwinie. Owoce najlepiej jeść w postaci surowej, choć wskazane są również przetwory: zupy owocowe, kompoty, przeciery, soki czy owoce suszone.

Owoce to znakomite źródło witamin i minerałów w czasie karmienia piersią

Mimo dużej zawartości cukru, owoce są raczej mało kaloryczne (mają niski indeks glikemiczny) i są skarbnicą witamin i minerałów, dlatego ich znaczenia dla zdrowia jest tak duże. Są źródłem przeciwutleniaczy, które niszczą wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się komórek oraz ich mutacje nowotworowe, a jednocześnie wzmacniają odporność (to witaminy E, A i C, karotenoidy, antocyjany). W owocach znajdziemy również selen, cynk, sód, potas czy błonnik.  Witaminy i składniki mineralne obniżają poziom cholesterolu, pomagają w walce z nadciśnieniem. Badania pokazują, że dieta uboga w owoce może przyczynić się do rozwoju chorób dietozależnych (np. chorób układu krążenia czy nowotworów) oraz otyłości.

>> Truskawki a karmienie piersią. Czy karmiąca mama może jeść truskawki?

Świeże soki owocowe w czasie karmienia piersią

Z punktu widzenia żywieniowego soki owocowe są wartościowe i dostarczają wszystkie zawarte w owocach składniki odżywcze. W czasie karmienia piersią najlepsze są oczywiście te wyciskane w domu, bo nie zawierają dodatkowego cukru ani konserwantów. Warto przy tym dodać, że owoce zawierają dużo wody, dlatego doskonale gaszą pragnienie i nawadniają organizm.

Suszone owoce a karmienie piersią

Mniej cenne dla organizmu są natomiast owoce suszone. Mają dużo więcej cukru niż ich surowe odpowiedniki, ale mają za to mnóstwo błonnika likwidującego zaparcia, oraz wszystkie składniki odżywcze skoncentrowane w niewielkim owocu.

Karmienie piersią. Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi? >>

Polecamy wideo: Problemy z karmieniem piersią

Obrzęk piersi jest częstą dolegliwością, pojawiającą się przy karmieniu piersią. Na czym polega obrzęk piersi? Zapytaliśmy eksperta co to jest obrzęk piersi i jak można go leczyć!

To owoc czy warzywo? Zapomnij, że zdobędziesz 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Fenkuł to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza