Owulacja, czyli jak obliczyć swoją płodność?

2022-02-21 15:55

Owulacja to czas, kiedy w organizmie kobiety uwalnia się komórka jajowa i możliwe jest zapłodnienie. Warto wiedzieć, kiedy zachodzi owulacja i znać swój cykl. Przy planowaniu ciąży ta wiedza jest niezbędna. Opisujemy, jak możesz rozpoznać, kiedy w twoim organizmie zachodzi owulacja.

owulacja
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Co to jest owulacja?
  2. Jak przebiega owulacja w idealnych warunkach?
  3. Długie cykle a owulacja
  4. Inne sygnały świadczące o owulacji
  5. Czy plamienie w czasie owulacji jest groźne?
  6. Jak obliczyć termin owulacji?
  7. Dlaczego owulacja się przesuwa?
  8. Jak sprawdzić owulację za pomocą testu?
  9. W jakim czasie od owulacji najłatwiej zajść w ciążę?
  10. Kiedy się kochać, aby zajść w ciążę? (WIDEO)

Zastanawiasz się, co to jest owulacja i czy powinnaś znać jej termin? Tak, jeśli planujesz dziecko, powinnaś wiedzieć kiedy masz jajeczkowanie. Bo choć "cały ambaras w tym, by dwoje chciało naraz", jak mówi powiedzenie, to jednak ważne jest też to, aby chciało w momencie największej płodności, czyli w czasie owulacji. A to już trudniejsza sprawa.

Zaplanowałaś, że w wakacje urodzi się wam dziecko? Uważaj, może się okazać, że spłodzenie dziecka to wcale nie taka prosta sprawa. Aby owulacja nie miała dla ciebie tajemnic, przeczytaj nasz tekst. W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące owulacji:

  1. Co to jest owulacja?
  2. Jak przebiega owulacja w idealnych warunkach?
  3. Długie cykle a owulacja
  4. Jakie inne sygnały świadczą o owulacji
  5. Czy plamienie w czasie owulacji jest groźne?
  6. Jak obliczyć termin owulacji?
  7. Dlaczego owulacja się przesuwa?
  8. Jak sprawdzić owulację za pomocą testu?
  9. W jakim czasie od owulacji najłatwiej zajść w ciążę?

Co to jest owulacja?

Owulacja jest procesem niezbędnym, aby kobieta mogła zajść w ciążę. To moment, w którym pęka pęcherzyk Graafa i uwalnia się gotowe do zapłodnienia jajo. To właśnie wtedy jest największa szansa na poczęcie dziecka.

Są podobno kobiety, które tak doskonale znają swoje ciało, że potrafią wyczuć ten moment. Podobno są i takie, które czują, kiedy plemnik wdziera się do jaja i dochodzi do zapłodnienia. Wiedzą, że „zaskoczyło!”.

Jednak większość z nas nie ma pojęcia, kiedy jajeczkuje i specjalnie nie zastanawia się nad tym. Szczególnie w sytuacji, gdy przez całe swoje dorosłe życie bierze środki antykoncepcyjne.

Skoro jednak podjęłaś decyzję o posiadaniu potomka, będziesz musiała dowiedzieć się czegoś więcej o swojej owulacji. I… wykonać parę działań matematycznych.

Przeczytaj też:

Jak rozpoznać owulację?

Seks podczas owulacji a płeć dziecka

Podwójna owulacja a ciąża

Jak przebiega owulacja w idealnych warunkach?

Jeśli założymy, że w idealnych warunkach wnikliwie siebie poobserwujesz, to powinnaś zauważyć, że w czasie owulacji:

  • temperatura twojego ciała (mierzona w pochwie) rośnie o kilka kresek (do 37,2ºC),
  • piersi są obrzmiałe, bardziej czułe na dotyk,
  • w pochwie pojawia się więcej śluzu i jest on bardziej rozciągliwy. Gdy zbliża się owulacja, śluz wygląda jak białko kurzego jajka.

Niestety, objawy, takie jak śluz płodny i ból nie zawsze łatwo zaobserwować. Jeśli masz 28-dniowy cykl, sprawa jest ułatwiona, bo owulacja pojawia się dokładnie w jego połowie. Około 14. dnia może pojawić się ból, powiększenie piersi i śluz płodny świadczący o owulacji.

Gorzej jest przy krótkich cyklach. Wtedy tkliwość i obrzęk piersi mogą być traktowane przez kobietę jako objaw miesiączki, choć są dolegliwościami owulacyjnymi.Takim paniom trudniej zaobserwować zmiany w organizmie, które świadczą o jajeczkowaniu.

W wypadku długiego cyklu faza między miesiączką a owulacją jest bardzo długa (18 dni). Objawy owulacji (obrzęk oraz ból piersi, zmiany w konsystencji śluzu) są wtedy łatwiejsze do rozpoznania.

Czytaj:

Kalendarz owulacyjny: sprawdź, kiedy masz owulację?

Plamienie zamiast okresu - kiedy kalendarz miesiączkowy płata figle

Kalkulator dni płodnych

Starasz się o dziecko? Kalkulator dni płodnych wskaże dni, w których masz największe szanse na zajście w ciążę.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Dobrze wiedzieć

Długie cykle a owulacja

Jeśli twój cykl trwa około 40 dni, wybierz się do ginekologa. Niewykluczone bowiem, że masz zaburzenia hormonalne. To one powodują, że pęcherzyk jajnikowy dojrzewa u ciebie tak długo. To może być przyczyną kłopotów z zajściem w ciążę, bo długie cykle często są bezowulacyjne.

Inne sygnały świadczące o owulacji

Ciało daje nam jeszcze inne sygnały, kiedy zbliża się owulacja. Niektóre kobiety twierdzą, że czują się wtedy bardziej ospałe albo lekko podenerwowane. Inne odczuwają ból w dole brzucha lub obserwują w tym czasie owulacji plamienie.

Większość z nas ma wtedy większą ochotę na seks. Oprócz tych wszystkich naturalnych symptomów kobiecy cykl podlega pewnym prawidłowościom liczbowym.

Czy plamienie w czasie owulacji jest groźne?

Niektóre kobiety obserwują w czasie, kiedy przypada u nich jajeczkowanie, delikatne plamienie. To tzw. plamienie okołoowulacyjne, które może trwać do 4 dni. Takie skąpe krwawienie wynika z nagłego spadku poziomu estrogenów w organizmie kobiety. Jest to zupełnie naturalne i nie trzeba się nim niepokoić.

Zobacz też:

Dlaczego owulacja boli?

Stymulacja owulacji przy leczeniu niepłodności

Jak obliczyć termin owulacji?

W stwierdzeniu owulacji pomocny jest kalendarz miesiączkowy. Na początek musisz zacząć zapisywać, kiedy dokładnie zaczyna się twoja naturalna miesiączka. Ta sztuczna, wywołana przerwą w łykaniu tabletek antykoncepcyjnych nie ma znaczenia. Potrzebne ci są wyniki z co najmniej trzech miesięcy.

Zawsze to robisz? Świetnie. W takim razie wiesz doskonale, jak długi jest twój cykl, czyli okres od miesiączki do miesiączki. Narysuj wykres. Na początku i końcu osi wstaw punkty symbolizujące twoje miesiączki, a w środku dni twojego cyklu (22, 28, a może 31?).

Teraz odlicz od końca 14 dni, bo zwykle wtedy pojawia się owulacja. Zaznacz na wykresie ten punkt i poznaj objawy owulacji.

Dlaczego owulacja się przesuwa?

Niestety, trudno jest dokładnie ustalić termin jajeczkowania, bo tak naprawdę wszystko może zaburzyć owulację. Kobieta nie jest gotowa do zapłodnienia, jeśli w jej organizmie dzieje się coś niepokojącego. Owulacja przesuwa się wtedy na inny, bardziej dogodny termin.

Co zaburza owulację? Wystarczy awantura w pracy, zmęczenie czy drobna infekcja, a jajeczkowanie opóźni się albo przyspieszy. Natomiast jego objawy mogą być niezauważalne lub nie wystąpią wcale.

Jak sprawdzić owulację za pomocą testu?

Przedłużanie w nieskończoność okresu płodzenia potomka metodą prób i błędów może być dla was niezwykle przyjemne. Jednak po pół roku warto pomyśleć o bardziej nowoczesnych metodach planowania poczęcia.

Do określenia momentu owulacji możesz użyć testu owulacyjnego dostępnego w aptece bez recepty (np. Bobo Plan, 40 zł/5 szt., LH Test, 10 zł/5 szt., Acon LH, 23 zł/5 szt.). Testy owulacyjne wykonuje się z próbki moczu, podobnie jak test ciążowy.

Działanie testu jest proste: wykrywa on stężenie hormonu luteinizującego (tzw. pik LH). Jego poziom wzrasta podczas jajeczkowania, gdy dochodzi do uwolnienia z jajnika kobiety dojrzałej komórki jajowej gotowej do zapłodnienia.

Owulacja następuje zwykle w ciągu 24 do 36 godzin po szczytowym stężeniu LH, a test pozwala precyzyjnie określić ten moment.

Aby wyznaczyć termin owulacji możesz też wybrać się do ginekologa na tzw. monitoring cyklu. Lekarz w określonych (na podstawie długości twoich cykli) dniach wykona ci USG narządów rodnych. Obserwując, jakie rozmiary przybiera pęcherzyk Graafa, określi moment, kiedy powinien on pęknąć.

Sprawdź: Test owulacyjny - jak działa test na płodność?

W jakim czasie od owulacji najłatwiej zajść w ciążę?

Kiedy kobieta ma dni płodne? Najwięcej szans na zajście w ciążę masz w okresie od dwóch dni przed owulacją do dwóch-trzech dni po owulacji. To dlatego, że komórka jajowa żyje 24 godziny, a plemniki od 3 do 5 dni.

Zaznacz te dni na wykresie, a następnie dopasuj do tego konkretne daty z kalendarza. Jeśli masz krótki cykl (ok. 22 dni), termin owulacji przypada właściwie tuż po zakończeniu miesiączki.

Końcowe plamienie miesiączkowe może wtedy nakładać się z owulacją. Śluz płodny nie będzie widoczny, nie zauważysz również rzadkiego symptomu owulacji, jakim jest plamienie.

Kiedy się kochać, aby zajść w ciążę? (WIDEO)

Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

QUIZ: Sprawdź, czy umiesz rozpoznać dni płodne

Pytanie 1 z 7
Owulacja to:

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza