Sposoby na płacz niemowlaka - skuteczne triki, które uspokoją małe dziecko

2021-07-09 12:31

Nawet najspokojniejsze niemowlę czasem płacze. Właśnie na taką okoliczność warto znać sposoby, dzięki którym szybko będzie można uspokoić dziecko. Oto skuteczne sposoby na płacz niemowlęcia.

Sposoby na płacz niemowlaka - skuteczne triki, które uspokoją małe dziecko
Autor: Getty images Skuteczne triki, które uspokoją małe dziecko

Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na płacz niemowlęcia, które warto wypróbować, gdy z pokoiku dobiega płacz dziecka, pierwsze. Niemowlęta płaczą, bo w inny sposób nie potrafią wyrazić swoich potrzeb. Jeśli malec jest najedzony, ma czystą pieluszkę i mimo to płacze, sięgnij po sposoby na płacz niemowlęcia i wypróbuj jedną z metod, stosowanych przez całe pokolenia rodziców. 

Spis treści

  1. Sposoby na płacz niemowlęcia: przytul maluszka
  2. Śpiewaj i kołysz niemowlę
  3. Zapewnij dziecku spokój
  4. Wybierz dobrą pozycję
  5. Wykorzystaj biały szum
  6. Otulaj niemowlę
Co męczy niemowlaka?

Sposoby na płacz niemowlęcia: przytul maluszka

Potrzeba bliskości to jedna z najważniejszych potrzeb małego człowieka. Wiele niemowląt zaczyna płakać, gdy zbyt długo nie czuje obecności mamy. Dlatego najbardziej skutecznym sposobem na płacz rozdrażnionego niemowlęcia jest przytulenie go i delikatne głaskanie po główce.

Bliskość rodzica to doskonały sposób na płacz niemowlęcia: daje maluchowi jasny sygnał: jesteś kochany i bezpieczny. Instynkt zwykle podpowiada mamie, jak powinna trzymać swoje dziecko – malca trzeba delikatnie wyjąć z łóżeczka i ułożyć sobie na rękach w sposób, jaki zna i lubi. Dobrze, jeśli styka się z rodzicem jak największą powierzchnią ciała.

Można go przy tym delikatnie głaskać po buzi, zaczynając od czoła, przez powieki aż do policzka. Taki mini masaż sprawia, że malec odruchowo zamyka oczka i może zasnąć, jeśli jest zmęczony. Malca można też nosić, jednocześnie masując mu plecki. Lekkie, koliste ruchy dłoni stymulują wydzielanie endorfin, zmniejszających stres.

Możesz wreszcie położyć się razem z dzieckiem na łóżku, przytulić do niego i głaskać go po pleckach albo brzuszku. Jeśli dziecko uspokaja się, tylko będąc na rękach, warto pomyśleć o zakupie chusty do noszenia dzieci, która odciąży i ręce, i kręgosłup.

Czytaj również: Język niemowląt: jak interpretować mowę ciała noworodka?

Nieutulony płacz po szczepieniu - jak wygląda, co robić, gdy się pojawi

Marudne niemowlę: dziecko płacze, a ty nie wiesz dlaczego? Sprawdź jak rozpoznać przyczyny płaczu niemowlaka

Śpiewaj i kołysz niemowlę

Sposobem na płacz niemowlęcia jest kołysanie. Maluszek uspokaja się, gdy mama delikatnie go kołysze, trzymając na rękach. Rytmiczne bujanie w przód i w tył to ruch, który dzieci znają jeszcze z okresu płodowego – były huśtane za każdym razem, kiedy mama się poruszała.

Można go odtworzyć, układając sobie dziecko na rękach (w pozycji jak do karmienia) i delikatnie kołysząc na boki. To sposób na płacz niemowlęcia lepszy niż kołysanie w leżaczku lub kołysce, bo nie chodzi tu tylko o sam ruch, ważna jest również bliskość mamy. Dla wzmocnienia efektu można cicho nucić maluchowi kołysankę. Dla niemowlęcia głos mamy to najpiękniejszy dźwięk na świecie.

Możesz też potańczyć z dzieckiem w ramionach (przytrzymując główkę) i pośpiewać mu. Taka forma aktywności może zaciekawić malca na tyle, że przestanie płakać.

Czytaj również: Noszenie dziecka: jak długo nosić dziecko na rękach? Jak je od tego odzwyczaić?

SPAĆ z dzieckiem czy nie? [OPINIE SPECJALISTÓW]

Zapewnij dziecku spokój

Zdarza się, że maluch płacze z powodu nadmiaru bodźców. W pierwszym etapie życia maluchy nie lubią głośnych dźwięków, za to bardzo potrzebują spokoju. Odgłosy dobiegające zza otwartego okna, włączony telewizor, dźwięki codziennej krzątaniny – do tego trzeba się dopiero przyzwyczaić. Czasem wystarczy przenieść malca do pomieszczenia, w którym jest cicho, by płacz minął.

Wybierz dobrą pozycję

Kto chciałby leżeć godzinami w tej samej pozycji? Nikt – a niemowlę musi, bo samo zmienić jej jeszcze nie umie. Złe ułożenie i związana z tym niewygoda potrafią dać się dziecku nieźle we znaki. Do czasu, kiedy maluch nauczy się przewracać na boki, a potem obracać z brzuszka na plecy i odwrotnie, trzeba mu w tym pomagać: sposobem na płacz niemowlęcia jest więc zmiana pozycji co jakiś czas.

Jak najczęściej warto układać go na brzuszku, bo wtedy nie tylko ogląda świat z innej perspektywy, lecz przy okazji ćwiczy także mięśnie pleców.

Wykorzystaj biały szum

Dźwięk „szu-szu” szeptany do uszka niemowlętom kojarzy się z bezpiecznym okresem prenatalnym, gdyż większość dźwięków dociera do brzuszka właśnie w postaci szumu. Źródłem szumu może być też suszarka do włosów, radio nastawione na niezajętą częstotliwość czy wentylator. Sprzęty te należy ustawić w pewnej odległości od dziecka, by wydawany przez nie dźwięk nie był zbyt głośny.

Otulaj niemowlę

Wiele noworodków płacze z powodu stresu związanego z przyjściem na świat. Stres można zmniejszyć, odpowiednio opatulając malca, dzięki czemu będzie mu ciasno i błogo. Ten sposób daje najlepsze efekty przez kilka pierwszych tygodni po urodzeniu. Noworodka można otulać specjalnym otulaczem albo przy użyciu złożonego kocyka lub prześcieradła.

Materiał trzeba złożyć na pół i położyć na nim dziecko tak, by jego szyja znalazła się nad linią zgięcia. Potem przykryj malca jednym bokiem tkaniny, zawijając ją pod jego plecki. To samo zrób z drugim bokiem materiału. Brzegi podwiń pod nóżki. Ważne, by malec nie leżał tak opatulony przez cały czas.

Czytaj również: Szumiące zabawki - na czym polega ich działanie? Zobacz RANKING szumiących zabawek

Metoda 5S: jaka jest metoda na płaczące dziecko, którą stworzył Harvey Karp

Warto wiedzieć

Sposoby na płacz niemowlaka, gdy dziecko płacze z bólu

Są sytuacje, kiedy płacz malucha spowodowany jest jakąś dolegliwością. Wtedy domowe sposoby to zwykle za mało. Ponieważ najczęstsze dolegliwości dają charakterystyczne objawy, można poznać, co dolega niemowlęciu, i pomóc mu w inny sposób.

  • Kolka. Dziecko płacze rozpaczliwie nawet kilka godzin, ma zaczerwienioną, spoconą buzię, twardy brzuszek i podkurczone nóżki, czasem głośno oddaje gazy, napina się. Ponieważ przyczyną kolki są zalegające w jelitach gazy, malca najszybciej uspokoisz, masując mu brzuszek. Warto mu regularnie podawać preparat o działaniu rozkurczowym, który zmniejsza napięcie jelit i ułatwia wydalanie gazów.
  • Ząbkowanie. Niemowlę obficie się ślini, pcha wszystko do buzi, jest płaczliwe, marudne. Bolące dziąsła można znieczulić niewielką ilością żelu na ząbkowanie. Ponieważ można go stosować tylko kilka razy dziennie, a zwykle pomaga on maksymalnie na godzinę, warto też przygotować sobie zapas schłodzonych w lodówce gryzaczków, których gryzienie przyniesie dziecku ulgę. Jeśli ból dziąseł nie daje maluszkowi spać ani też normalnie funkcjonować, możesz podać mu środek przeciwbólowy (paracetamol lub ibuprofen dla niemowląt) w dawce dopasowanej do wagi i wieku.
  • Pieluszkowe zapalenie skóry. Skóra pod pieluszką robi się mocno czerwona, gorąca w dotyku, może też się łuszczyć i wygląda na poparzoną, a malec bardzo płacze i może mieć gorączkę. W takiej sytuacji skórę trzeba przemyć ciepłą przegotowaną wodą bez dodatku środków myjących, bardzo delikatnie osuszyć (najlepiej papierowym ręczniczkiem), posmarować kremem łagodzącym odparzenia i pozwolić dziecku poleżeć z gołą pupą, bo świeże powietrze zmniejsza dolegliwości. Gdy malec bardzo płacze, można podać mu środek przeciwbólowy.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza