Planowana cesarka: jakie są wskazania do cesarskiego cięcia?

2022-02-03 10:57

Cesarskie cięcie to poród operacyjny, podczas którego dziecko rodzi się w wyniku chirurgicznego nacięcia powłok brzusznych i macicy. W pewnych sytuacjach jest to rozwiązanie wskazane, a nawet konieczne. Kiedy wskazany jest planowany poród operacyjny?

Planowana cesarka. Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia?
Autor: Getty images Planowana cesarka. Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia?

Planowana cesarka jest czasem najlepszym rozwiązaniem, w sytuacji, gdy poród siłami natury stanowiłby zagrożenie życia matki lub dziecka. Jakie są wskazania medyczne do wykonania planowanego cesarskiego cięcia?

Spis treści

  1. Wskazania do planowanego cesarskiego cięcia
  2. Przygotowania do cięcia elektywnego
  3. Połóg po porodzie operacyjnym
Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Wskazania do planowanego cesarskiego cięcia

Planowane cesarskie cięcie wynika zawsze z przyczyn medycznych (to co innego niż cesarka na życzenie). Niektóre dolegliwości mamy lub dziecka uniemożliwiają bowiem poród drogami rodnymi, Wtedy lekarz może zdecydować o planowanej cesarce. Jakie są najczęstsze wskazania do przeprowadzenia cesarskiego cięcia?

  • łożysko przodujące, czyli umiejscowione tuż przy ujściu szyjki macicy, zasłania dziecku drogę w kanale rodnym, uniemożliwiając wyjście na świat.
  • nieprawidłowe położenie dziecka – gdy częścią przodującą (czyli tą, która ma wyjść jako pierwsza) nie jest główka, a inna część ciała (pośladki, stopy).
  • ciąża wielopłodowa – w przypadku ciąż wyższego stopnia (trojaczki, czworaczki) postępowaniem z wyboru jest planowe cesarskie cięcie, natomiast przy ciąży bliźniaczej – nie zawsze. Jeśli oba płody są w położeniu główkowym, możliwy jest poród drogami natury, ale gdy choć jeden malec jest w położeniu innym niż główkowe, wykonuje się cięcie cesarskie. Podobnie, gdy płody znacznie różnią się masą ciała.
  • niewspółmierność porodowa, czyli sytuacja, gdy dziecko jest duże, a miednica matki zbyt wąska.

Wśród wskazań poza położniczych są:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • problemy z krążeniem krwi i kardiologiczne,
  • zwyrodnienia i ostre bóle kręgosłupa,
  • stany po urazach miednicy i kończyn dolnych,
  • niewydolność oddechowa,
  • zakażenie matki wirusem HIV lub wirusem opryszczki narządów płciowych

W takich sytuacjach decyzję o cesarskim cięciu podejmuje zespół złożony z położnika i lekarza specjalisty.

Czytaj również: Druga cesarka: najważniejsze pytania dotyczące drugiej i kolejnej cesarki

Rodzaje cięć cesarskich: cięcie majtkowe, klasyczne i pochwowe

Dobrze wiedzieć

Następnym razem możesz rodzić naturalnie

Nie obowiązuje już zasada: raz cesarka – zawsze cesarka. Ok. 60 proc. kobiet, które pierwsze dziecko urodziły przez cesarkę, następną ciążę kończy porodem naturalnym. Ponownego cięcia możesz się spodziewać, gdy do pierwszego doszło z powodu wad miednicy czy poważnej choroby przewlekłej.

Przygotowania do cięcia elektywnego

Planowane cesarskie cięcie (inaczej elektywne) wykonuje się w wyznaczonym terminie: lekarz ustala datę i godzinę, kiedy masz się zgłosić do szpitala. Zwykle takie porody odbywają się wcześniej niż porody fizjologiczne – najczęściej ok. 39. tygodnia ciąży.

Zazwyczaj umówione zabiegi wykonuje się rano. Przygotowanie do planowanej cesarki z twojej strony to głównie powstrzymanie się od jedzenia: zostaniesz poproszona o to, by zgłosić się na czczo; ostatnim posiłkiem powinna być lekka kolacja, zjedzona poprzedniego wieczoru.

Poza tym przygotuj się jak do każdego porodu: zgłoś się do szpitala z rzeczami dla siebie i dziecka, dokumentami oraz wynikami badań.

Ale warto pomyśleć też o zabezpieczeniu przed zrostami pooperacyjnymi, które powstają po niemal każdej operacji w jamie brzusznej. Potrafią one mocno dać się we znaki – ich konsekwencją są m.in. bóle w obrębie miednicy i bolesne stosunki, a nawet zaburzenia płodności.

Dlatego warto rozważyć zakup specjalnego żelu lub membrany, które oddzielą tkanki, zmniejszając ryzyko zrostów. Porozmawiaj o tym z lekarzem, który będzie wykonywał operację, bo to on musi zastosować ten środek.

Połóg po porodzie operacyjnym

Po cesarce rana będzie bolała, przez 2–3 dni możesz przyjmować środki przeciwbólowe (np. paracetamol). Nacięcie na brzuchu zwykle jest poziome, znajduje się na górnej granicy owłosienia łonowego. Po 6 tygodniach rana po cesarce powinna się całkowicie zagoić. Ale warto jeszcze przed porodem kupić w aptece krem lub plastry silikonowe, które przyspieszają gojenie się blizn – można je stosować, gdy tylko z rany zejdą strupki. Dobrym pomysłem jest również naświetlanie blizny lampą solux.

Czytaj również: Chcesz się jej pozbyć? Mówimy, jak przyspieszyć gojenie się rany po cc

Pierwsze dni po cesarce: rekonwalescencja, zalecenia, połóg po cesarskim cięciu

Jak wygląda blizna po cesarce? Zobacz zdjęcia w galerii

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza