Podróż bez bakterii: zasady higieny podczas podróży z niemowlakiem

2013-07-25 17:32

Podróżowanie z niemowlakiem nie należy do łatwych zadań. Brudne ręce plus niemowlę równa się kłopoty. Łatwo ich jednak uniknąć, przestrzegając podstawowych zasad higieny. Podpowiadamy, jak przygotować się do podróży z niemowlakiem, by uniknąć niespodzianek.

Podróż bez bakterii: jak zachować zasady higieny podczas podróżowania z niemowlakiem
Autor: _photos.com|photos.com Podróż bez bakterii: jak zachować zasady higieny podczas podróżowania z niemowlakiem

Spis treści

  1. Podróż z niemowlakiem: mycie rąk
  2. Podróż z niemowlakiem: kosz na śmieci
  3. Podróż z niemowlakiem: zapas smoczków
  4. Podróż z niemowlakiem: przewijanie
  5. Podróż z niemowlakiem: co w bagażu podręcznym
  6. Podróż z niemowlakiem: karmienie piersią
  7. Podróż z niemowlakiem: karmienie butelką
  8. Podróż z niemowlakiem: karmienie ze słoiczka
  9. Podróż z niemowlakiem: dbaj o zabawki

Delikatny układ pokarmowy niemowlaka nie jest na tyle dojrzały, by poradzić sobie z zarazkami wywołującymi biegunkę i inne problemy żołądkowe. A o te nietrudno podczas podróży z niemowlakiem. Jeśli wkrótce wyruszacie w wakacyjną podróż z niemowlakiem, trzeba o tym pamiętać. Wystarczy brudny smoczek, by początek waszego urlopu nie był zbytnio udany. W jaki sposób zadbać o higienę w podróży, gdy trudno o dostęp do bieżącej wody? Przedstawiamy patenty, które sprawdzą się zarówno podczas podróży autem, jak i w pociągu albo samolocie.

Czytaj także:  Podróż z dzieckiem: jak się do niej przygotować?

Wozisz dziecko autem? Wymieniaj regularnie filtr kabinowy

Podróż z niemowlakiem: mycie rąk

Podróż to nie powód, by wziąć urlop od higieny. Pamiętaj więc, aby myć ręce swoje i niemowlęcia. Dziecko dotyka rękami tapicerki siedzeń, okna, przedmiotów znajdujących się blisko niego, brudne rączki wkłada do buzi – i kłopoty z brzuszkiem gotowe! Rączki dziecka trzeba myć przed każdym karmieniem, a także kiedy są brudne i kleją się. Jeśli podróżujecie z niemowlakiem samolotem albo pociągiem, rób to w toalecie, gdy autem – na postoju wodą z mydłem albo specjalnym, przeznaczonym dla niemowląt żelem do mycia rąk bez wody (Carex, Dettol, Bentley Organic). Sami też musicie pamiętać o myciu rąk. Program minimum to: zawsze po wizycie w toalecie, przed karmieniem maluszka, przed i po zmianie pieluszki.

Podróż z niemowlakiem: kosz na śmieci

Jeśli jedziecie autem z niemowlakiem, nie dopuść do tego, by podłoga zamieniła się w składowisko brudnych chusteczek, dziecięcych zabawek, smoczków. Zamontuj w aucie kosz na odpadki. Samochodowe koszyki, które można zamontować pod zagłówkami fotela, nie są może zbyt duże, za to szczelne. Pomieszczą papierki, zużyte chusteczki higieniczne, inne drobne śmieci, które zwykle upychamy w reklamówkach. Na brudne śliniaczki, koszulki itp., które zabrudzą się podczas podróży z niemowlakiem pociągiem czy samolotem, przygotuj osobne pojemniki albo torby foliowe. Najlepiej pakować je do torby, którą łatwo odróżnisz od innej. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której, poszukując czegoś, włożysz rękę między zabrudzone śliniaczki i pobrudzisz się.

Podróż z niemowlakiem: zapas smoczków

Jeśli niemowlę ssie smoczek, zabierz ze sobą tyle czystych gryzaczków, by starczyło wam na całą podróż (przynajmniej cztery–pięć sztuk) i zmieniaj je w razie potrzeby. Przed podróżą każdy trzeba zdezynfekować i zapakować osobno, najlepiej w małe pudełeczko albo foliową torebkę. Nie ma określonego czasu, po którym smoczek trzeba wyjąć z buzi i wymienić na inny. Najlepiej zrobić to, kiedy maluszek na chwilę sam wyjmie smoczek (albo wysunie mu się on z ust) lub jeśli poczujesz, że gryzak brzydko pachnie. Wymiana jest konieczna, jeśli smoczek upadnie na podłogę albo na siedzenie, są na nim kłaczki lub inne zanieczyszczenia. Nie oblizuj go! Brudne smoczki pakuj oddzielnie, by nie pomieszały się z czystymi. Na dłuższą podróż z niemowlakiem można kupić specjalne chusteczki i spraye służące do dezynfekcji smoczków. Sprawdzonym rozwiązaniem jest również przenośny sterylizator do smoczków (np. Nuviya, Petit Terraillon). Zasilany bateriami, kosztuje ok. 80 zł i za pomocą promieni UV usuwa blisko 100 proc. bakterii. W sprzedaży są również smoczki w tzw. samosterylizujących się pojemniczkach – by je zdezynfekować, do pojemniczka wystarczy wlać wodę, zanurzyć w niej smoczek i podgrzać wszystko w kuchence mikrofalowej (można o to poprosić obsługę na stacji benzynowej).

Czytaj także: >> O co trzeba zadbać, wybierając się w podróż samochodem? >>

Podróż z niemowlakiem: przewijanie

Zanim zaczniesz przewijać niemowlaka, podłóż mu pod plecki i pupę specjalny przewijak podróżny albo nieprzemakalną folię. Nie rób tego bezpośrednio na siedzeniu fotela, by niechcący nie zanieczyścić tapicerki – niektóre maluchy podczas przewijania zaczynają wierzgać nogami, brudząc się własną kupą, czy z powodu nagłej zmiany temperatury zaczynają siusiać. Jeśli lecicie samolotem, pamiętaj, że w wielu maszynach są specjalne przewijaki dla dzieci, zamontowane w jednej z toalet – po wejściu do samolotu zapytaj obsługę, czy i w której toalecie jest możliwość przewinięcia dziecka. Sztywne przewijaki dla niemowląt są też na większości sieciowych stacji benzynowych. Torby z akcesoriami nie stawiaj na podłodze w toalecie – to siedlisko bakterii. Zanim zaczniesz przewijać malca, koniecznie zdezynfekuj albo umyj swoje ręce. Zużytą pieluszkę wyrzuć do kosza, a jeśli przewijasz dziecko, stojąc w aucie na poboczu, włóż ją do foliowej torebki i szczelnie zamknij. Pupę umyj wilgotnymi chusteczkami dla niemowląt, nawet jeśli na co dzień do tego celu używasz wody. Gdy założysz pieluszkę, umyj swoje ręce, a potem ręce maluszka (możesz je przemyć wodą albo użyć do tego celu wilgotnych chusteczek).

Dobrze wiedzieć

Podróż z niemowlakiem: co w bagażu podręcznym

Oprócz akcesoriów do karmienia czy przewijania spakuj do niego rzeczy, dzięki którym łatwiej będzie ci zadbać o higienę. Przydadzą się:

  • chusteczki wilgotne
  • torebki na zużyte pieluszki
  • chusteczki lub spray do dezynfekcji
  • żel do mycia rąk bez wody
  • rolka papierowych ręczników lub chusteczki higieniczne
  • 2 śliniaczki
  • pudełko na brudne smoczki
  • torba albo samochodowy kosz na śmieci
  • torba na brudne ubrania i zużyte śliniaczki
  • w aucie potrzebna będzie też butelka wody mineralnej do przepłukania rączek, wytarcia ulanego mleka itp.

Podróż z niemowlakiem: karmienie piersią

Podanie dziecku piersi nie wymaga specjalnych zabiegów higienicznych, zanim jednak do niego przystąpisz, musisz umyć ręce. Jeśli bardzo się spociłaś, warto także przetrzeć pierś jednorazowym ręcznikiem zmoczonym wodą. Nie używaj do tego celu żelu do mycia bez wody – jego zapach mógłby bowiem drażnić malca.

Podróż z niemowlakiem: karmienie butelką

W tym przypadku z utrzymaniem higieny jest dużo więcej zachodu. Musisz oczywiście umyć ręce, ale trzeba też odpowiednio zadbać o wszystkie akcesoria. Przed wyjazdem z niemowlakiem wysterylizuj butelki i smoczki i włóż je do plastikowych pojemniczków służących do przechowywania żywności. Mieszankę podziel na porcje i wsyp do pojemników na pokarm sypki (są w sklepach z artykułami dla niemowląt) – to dużo wygodniejsze i bardziej higieniczne rozwiązanie niż nakładanie proszku miarką. Gdy zaś chodzi o wodę: jeśli po przegotowaniu zostawisz ją na pięć, sześć godzin w butelce lub termosie, nic się nie stanie, ale jeśli wasza podróż będzie trwała dużo dłużej, rozmnożą się w niej bakterie. W naprawdę długą podróż autem z niemowlakiem najlepiej zabrać do auta czajniczek turystyczny z wtyczką do zapalniczki samochodowej i ugotować wodę jakiś czas przed karmieniem albo o zagotowanie wody poprosić obsługę na stacji benzynowej. W samolocie możesz poprosić o wrzątek obsługę, w pociągu – kelnera w wagonie restauracyjnym. Po karmieniu wylej niedopite resztki mleka i przemyj butelkę czystą wodą. By nie pomieszała się z pozostałymi, czystymi butelkami, schowaj ją oddzielnie, najlepiej do innego pojemnika.

Podróż z niemowlakiem: karmienie ze słoiczka

W tym wypadku obowiązuje tylko jedna zasada: karmiąc malca gotową zupką albo deserkiem, niedojedzone resztki wyrzucaj od razu. Za sprawą śliny maluszka, która wymieszała się z zawartością słoiczka, jedzenie zaczyna się psuć i podane ponownie po kilku godzinach, mogłoby dziecku zaszkodzić.

Podróż z niemowlakiem: dbaj o zabawki

Jeśli je zabierasz, pamiętaj, że też są siedliskiem bakterii. Jeśli któraś spadnie na podłogę albo siedzenie, spryskaj ją sprayem do dezynfekcji – małe brzdące wszystko pakują do buzi, jest więc spore ryzyko, że prędzej czy później zabawka się tam znajdzie. Na podróż z niemowlakiem spakuj zabawki łatwe do utrzymania w czystości – z tworzywa, bez dużej liczby elementów.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza