Praca zdalna: jak ją połączyć z opieką nad dzieckiem?

2021-04-14 10:29

Praca zdalna to olbrzymie ułatwienie dla młodych mam – pracując z domu można przypilnować malucha, wstawić obiad, zrobić pranie. Tylko jak pogodzić obowiązki służbowe z opieką nad małym dzieckiem, by nie ślęczeć po nocach? Wbrew pozorom da się, choć nie jest to wcale takie łatwe.

praca zdalna
Autor: Gettyimages

Praca zdalna ma swoje zalety, ale i wady. Doskonale widać to w czasie pracy zdalnej wymuszonej pandemią koronawirusa. Podczas kolejnych lockdownów w największych tarapatach są rodzice małych dzieci, którzy muszą zorganizować nad nimi opiekę w czasie, kiedy żłobki i przedszkola pozostają zamknięte.

Jak to wszystko pogodzić, by sprawnie wykonywać obowiązki służbowe, a jednocześnie mieć czas, by wyjść z malcem na spacer lub na plac zabaw, podać mu zdrowy, domowy obiad, być przy nim bez stresu, gdy choruje?

Kluczem jest odpowiednia organizacja pracy. Oto kilka porad, które pozwolą ci opanować ją do perfekcji wówczas, jeśli praca zdalna to twoja codzienność.

Spis treści

  1. Zalety i wady pracy zdalnej
  2. Zorganizuj domowe „biuro”
  3. Zrób harmonogram pracy
  4. Miej plan B
  5. Mierz siły na zamiary
  6. Skup się!
  7. Nie rozpraszaj się!
  8. Rozmawiaj przez słuchawki
  9. Ucz malca samodzielności
  10. Korzystaj z każdej pomocy

Zalety i wady pracy zdalnej

Zalety pracy zdalnej są oczywiste: można oszczędzić czas, jaki trzeba byłoby przeznaczyć na dojazd z domu do pracy i z powrotem (a także pieniądze, wydane wówczas na benzynę lub bilety).

Pracując zdalnie można też organizować sobie czas w dowolny sposób, dopilnować obowiązków domowych – wstawić obiad, zrobić pranie, wreszcie – opiekować się maluszkiem.

Ale taka praca ma też wady: zacierają się granice między życiem zawodowym a prywatnym, niekiedy doskwiera też brak kontaktu ze współpracownikami. No i realizacja zadań służbowych w warunkach domowych wymaga sporej samodyscypliny zwłaszcza, jeśli pracujemy w domu tylko po to, by móc samodzielnie opiekować się dzieckiem i spędzać z nim więcej czasu.

Jak zorganizować sobie pracę zdalną, aby miała więcej zalet niż wad?

Zorganizuj domowe „biuro”

Zdecyduj, gdzie będzie twoje domowe „biuro”. Można pracować z sypialni, salonu, a jeśli masz duży dom – również z gabinetu. Jednak doświadczone mamy podpowiadają, że najłatwiej pracuje się tam, skąd można mieć wszystko na oku – i gdzie widzi nas dziecko. Malec, nawet pochłonięty zabawą, natychmiast porzuci zabawki, gdy tylko straci się z oczu.

Zrób harmonogram pracy

Zaplanuj sobie, kiedy pracujesz, i staraj trzymać się tego planu, ale jednocześnie bądź elastyczna i nie denerwuj się, jeśli coś się nie uda.

To oczywiste, że najłatwiej jest pracować wtedy, kiedy maluch śpi, i nic nie rozprasza twojej uwagi. Warto więc zadbać o to, by malec miał stały rytm dnia: codziennie wstawał, wychodził na spacer, bawił się, ucinał sobie drzemkę, jadał posiłki i usypiał mniej więcej o tej samej porze dnia.

Wówczas codzienność będzie na tyle przewidywalna, że będziesz mogła zaplanować sobie, o której godzinie usiądziesz do pracy i o której ją skończysz – a dzięki temu łatwiej będzie ustalić, co i ile zrobisz danego dnia.

Nie jest jednak powiedziane, że twoje godziny pracy muszą być sztywne. Zaletą pracy zdalnej jest to, że możesz pracować nawet w środku nocy (jeśli oczywiście pozwala ci na to charakter wykonywanych zadań), a w ciągu dnia odsypiać zaległości, choć, jak przyznają praktycy, na dłuższą metę może to być dość uciążliwe.

Miej plan B

Planuj na kilka dni naprzód i zawsze miej „plan B” na wypadek niespodziewanych wydarzeń, np. choroby malca, awarii komputera.

Mierz siły na zamiary

Mądrze rozkładaj zadania służbowe. Nie bierz zbyt dużo zleceń w przekonaniu, że „jakoś się uda”. Bo jeśli nie uda ci się zrobić tego, co planowałaś, zaczną narastać zaległości, pojawi się też frustracja z powodu braku kontroli nad własnym życiem.

Czytaj: Szkoły świecą pustkami: nauczyciele na L4, dzieci w kwarantannie. Czy będzie zdalne nauczanie?

Koronawirus u dzieci. Czy koronawirus jest szczególnie groźny dla dzieci?

Skup się!

Gdy pracujesz, nie rozpraszaj się obowiązkami domowymi. Chyba każda kobieta, która pracuje w domu, czuje pokusę, by oderwać się od biurka, wstawić pranie, przygotować obiad. Przynajmniej część takich czynności można wykonać jeszcze przed rozpoczęciem pracy, a wiele z nich – po jej zakończeniu.

Jeśli masz ten komfort, że dziecko w ciągu dnia dość długo śpi, nie rób w tym czasie niczego poza pracą. Obiad lub pranie zdążysz nastawić, gdy malec się obudzi.Gdy dziecko śpi (lub zajmuje się nim tata czy babcia), wykonuj przede wszystkim te czynności, które wymagają skupienia. Wszystkie inne można wykonać, gdy malec się obudzi i jednym okiem trzeba będzie zerkać, co robi.

Nie rozpraszaj się!

To oczywiste, że trzeba kiedyś zrobić zakupy i posprzątać dom. I że można dokonać sprawunków podczas spaceru, a zamiatać w przerwie między kolejnymi zleceniami.

Ale trzeba na to poświęcić czas, zastanowić się też, czego brakuje i w którym sklepie najlepiej to kupić – to rozprasza uwagę, bywa też męczące, lepiej więc zdecydować, że sprzątanie robisz jednego określonego dnia, albo to, czego ci potrzeba, zamawiasz przez internet.

Rozmawiaj przez słuchawki

Jeśli charakter twojej pracy wymaga od ciebie częstych rozmów telefonicznych, zaopatrz się w słuchawkę bluetooth. Dzięki temu w każdej chwili usłyszysz połączenie przychodzące i będziesz w stanie rozmawiać przez telefon, nawet przewijając malucha.

Ucz malca samodzielności

Jak najwcześniej zacznij uczyć dziecko samodzielności i zachęcaj do samodzielnej zabawy. Nie chodzi o to, by wychować odludka, lecz byś zyskała minuty, które inaczej musiałabyś poświęcać na zabawianie, karmienie czy ubieranie starszaka.

Korzystaj z każdej pomocy

Babcia lub teściowa deklarują, że chętnie posiedzą z maluchem? Świetnie, zyskasz kilka godzin na spokojną pracę.

Coraz popularniejszym wśród młodych mam rozwiązaniem jest też dzielona opieka – jeśli któraś z twoich koleżanek lub sąsiadek jest w podobnej sytuacji, co ty, możecie na zmianę opiekować się własnymi dziećmi – gdy jedna mama jest z dwójką na spacerze, druga w tym czasie pracuje.

W wielu miejscach powstają biura coworkingowe dla pracujących mam z dziećmi, w których dzieci, za drobną opłatą, bawią się pod czujnym okiem opiekunki, a mama może w tym czasie popracować.

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Czytaj:

Sklep internetowy - biznes bez wychodzenia z domu

Odkryj, co naprawdę chcesz robić

URLOP WYCHOWAWCZY. Jak wykorzystać ten czas na ROZWÓJ OSOBISTY?

Mama zakłada własną firmę

Pułapki własnego biznesu oczami mamy

QUIZ: Sprawdź, czy praca zdalna jest dla ciebie

Pytanie 1 z 6
Miejsce do pracy to dla ciebie:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza