Prawidłowa HIGIENA INTYMNA W CIĄŻY zmniejsza ryzyko infekcji

2013-06-24 13:04

Już samo bycie w ciąży zwiększa ryzyko infekcji intymnych i dróg moczowych, a lato niesie dodatkowe zagrożenia. Dlatego w tym czasie szczególne znaczenie ma właściwa higiena intymna. Zrób wszystko, by zapobiec infekcjom intymnym w ciąży.

Prawidłowa higiena intymna w ciąży zmniejsza ryzyko infekcji
Autor: _photos.com|photos.com Prawidłowa higiena intymna w ciąży zmniejsza ryzyko infekcji

Spis treści

  1. Higiena intymna w ciąży
  2. Infekcje intymne w ciąży: co powinno cię zaniepokoić?

Prawidłowa higiena intymna jest niezwykle ważna. Wszystko dlatego, że nawracające infekcje intymne to problem większości kobiet, ale w ciąży występuje jeszcze częściej niż zwykle. Dzieje się tak dlatego, że w tym okresie – pod wpływem działania hormonów ciążowych – odczyn pochwy zmienia się z kwaśnego (pH od 3,8 do 4,4) na zasadowy. A zasadowe pH (powyżej 4,5) środowiska sprawia, że łatwo namnażają się bakterie chorobotwórcze, co prowadzi do pojawienia się uciążliwych objawów zwiastujących infekcję. Ryzyko zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego pochwy jest większe również wtedy, gdy kobieta stosuje antybiotyki albo ma cukrzycę, także cukrzycę ciążową. Ale nawet tak prozaiczna sprawa jak niewłaściwa higiena intymna może przyczynić się do wystąpienia infekcji. Dlatego zwłaszcza teraz, gdy twoja odporność na choroby jest zmniejszona, powinnaś bardzo starannie dbać o higienę okolic intymnych – sromu, pochwy, cewki moczowej. Tym bardziej, że latem infekcjom sprzyjają też wysokie temperatury, wilgoć, częstsze korzystanie z publicznych pryszniców, basenów, toalet itp. Jak mimo to ustrzec się przykrej dolegliwości? Niestety, nie ma na to stuprocentowo pewnej metody, jednak przestrzeganie zasad higieny zmniejsza ryzyko. A zatem dbaj o swoje intymne miejsca najlepiej jak potrafisz – świeżość i czystość to nie tylko podstawa dobrego samopoczucia, ale też zdrowia.

>> Higiena intymna w ciąży: wiesz co robić, by zapobiegać infekcjom intymnym? Rozwiąż test i przekonaj się!

Higiena intymna w ciąży

  • Myj okolice intymne dwa razy dziennie lub częściej, gdy jest taka potrzeba (np. silnie się pocisz podczas upału). Używaj łagodnego środka przeznaczonego do tego celu. Nie musi to być preparat dla kobiet w ciąży, ale powinien mieć odpowiednie pH (wejście do pochwy ma pH skóry, więc płyn o odczynie np. 5,5 jest ok, ale nie powinien on być stosowany do głębokiego podmywania się). Płyn lub żel może też zawierać substancje o działaniu bakteriobójczym czy septycznym. Do mycia nie używaj gąbek ani myjek, bo mokre są siedliskiem bakterii. Po umyciu dokładnie osuszaj te okolice.
  • Noś przy sobie nawilżone chusteczki do higieny intymnej. Warto mieć je zawsze pod ręką – w torebce – i używać do odświeżenia się po każdym skorzystaniu z toalety. Przydadzą się również wtedy, gdy nie będziesz miała możliwości umycia się w normalnych warunkach (na przykład podczas kilkugodzinnej podróży).

>> HIGIENA INTYMNA w ciąży: jak dbać latem o okolice intymne?

  • Ostrożnie korzystaj z publicznych toalet, pryszniców, basenów. W toalecie nigdy nie siadaj bezpośrednio na desce sedesowej – najlepiej zaopatrz się w specjalne jednorazowe nakładki na deskę, które zabezpieczą przed zetknięciem się z brudem i bakteriami, albo starannie wykładaj deskę papierem toaletowym, zanim na niej usiądziesz. Staraj się nie zostawiać swojego ręcznika na wspólnych ławkach (np. na pływalni), bo potem mogą być na nim niebezpieczne zarazki. Na basen czy plażę wskazane jest branie dwóch ręczników, z których jeden jest przeznaczony do wycierania jedynie okolic intymnych. Nigdy nie używaj cudzych ręczników.
  • Pamiętaj o właściwym kierunku: miejsca intymne zawsze myj i wycieraj od przodu ku tyłowi. Jest to ważne szczególnie podczas pobytu w toalecie, po wypróżnieniu – takie postępowanie zmniejsza ryzyko przeniesienia bakterii kałowych w okolice przedsionka pochwy. Ta sama zasada obowiązuje zawsze podczas podmywania się.
Dobrze wiedzieć

Infekcje intymne w ciąży: co powinno cię zaniepokoić?

Infekcje intymne w ciąży mogą być niebezpieczne dla płodu, dlatego ryzyko ich wystąpienia trzeba ograniczyć do minimum, a gdy się pojawią, szybko rozpocząć leczenie. Jak je rozpoznać? Sam fakt, że wydzielina z pochwy jest bardziej obfita niż dawniej, nie powinien budzić niepokoju. Wszystko zależy jednak od tego, jaka jest ta wydzielina. Jeśli jest wodnista, mlecznobiała (czy nawet żółtawa po wyschnięciu) i nie ma nieprzyjemnej woni – zazwyczaj nie ma powodów do niepokoju. To objaw fizjologiczny, typowy dla ciąży. Ale gdy upławy są zielonkawe lub żółte, o serowatej konsystencji i przykrym zapachu, a do tego odczuwasz swędzenie i pieczenie – prawdopodobnie doszło do bakteryjnego lub grzybiczego zakażenia pochwy. W takiej sytuacji zgłoś się do ginekologa – nie lecz zakażenia na własną rękę. Profilaktycznie możesz stosować preparaty wspomagające odbudowę flory bakteryjnej pochwy.

  • Stosuj wkładki higieniczne, jeśli masz obfite upławy. W ciąży wydzielina z pochwy jest bardziej obfita, dlatego wkładki higieniczne są wskazane. Powinny być jednak często zmieniane (nawet co 1–2 godziny), bo długie noszenie wilgotnej wkładki, zwłaszcza w upalne dni, sprzyja namnażaniu się bakterii chorobotwórczych. Jeśli dokucza ci nietrzymanie moczu, używaj specjalnych wkładek, które neutralizują jego przykry zapach.
  • Nie rób samodzielnie żadnych irygacji pochwy! Nigdy nie stosuj zabiegu płukania pochwy na własną rękę – taki zabieg może być tylko zalecony przez lekarza ginekologa w określonej sytuacji. Irygacja niszczy mikroflorę pochwy i trzeba aż 72 godzin, żeby ją odbudować! W tym czasie chorobotwórcze bakterie oraz grzyby mnożą się znacznie szybciej.

>> Intymne dolegliwości i infekcje w ciąży – infekcje pochwy, nietrzymanie moczu, hemoroidy, zaparcia

  • Uważaj na bieliznę i strój. Nie noś obcisłej bielizny, obcisłych spodni, a także bielizny ze sztucznych tkanin – materiały z tworzyw sztucznych i obcisłe ubrania powodują przegrzewanie okolic intymnych i utrudniają odprowadzanie wilgoci, wytwarzając idealne środowisko do rozwoju infekcji. Na plaży nie przesiaduj w mokrym kostiumie – zmień go na zapasowy, suchy.
  • Zwracaj uwagę na używane detergenty. Stosuj takie środki do prania bielizny, co do których nie masz wątpliwości, że na pewno cię nie uczpają i nie podrażniają miejsc intymnych. Jeśli masz skłonność do częstych infekcji dróg rodnych, pierz swoją bieliznę w delikatnych płatkach mydlanych albo proszkach hipoalergicznych dla dzieci.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza