Profilaktyka otyłości: uchroń przed nią dziecko już w ciąży!

2016-03-31 12:36

Nadwaga i otyłość to coraz częstszy problem wśród polskich dzieci – i to jest problem na lata! Tymczasem już w ciąży masz wpływ na to, ile będzie ważyć w przyszłości twoje dziecko! Zadbaj o profilaktykę otyłości: uchroń przed nią dziecko już w ciąży!

profilaktyka otyłości
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Profilaktykę otyłości warto wdrażać już od najwcześniejszych miesięcy życia dziecka.

Spis treści

  1. Czytaj również: 7 rzeczy, które powinnaś robić w CIĄŻY, aby twoje dziecko było zdrowe
  2. Profilaktyka otyłości: uchroń przed nią dziecko już w ciąży! Nie przytyj za dużo
  3. Czytaj również: Palenie w ciąży, czyli wpływ papierosów na zdrowie dziecka. Skuteczne metody walki z nałogiem
  4. Profilaktyka otyłości: uchroń przed nią dziecko już w ciąży! Strzeż się niedowagi!

Polskie dzieci należą do najgrubszych w Europie. W ciągu ostatnich 20 lat w naszym kraju trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą – wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Problem otyłości i nadwagi dotyczy aż 22,3 procent uczniów szkół podstawowych. A nadwaga już w dzieciństwie generuje mnóstwo problemów ze zdrowiem. Rodzice, zwłaszcza przyszłe matki, powinny mieć świadomość, jak ważne jest, by zapobiegać  nadwadze u dziecka. A zacząć można już w okresie życia płodowego – to bardzo ważny etap rozwoju, który często determinuje w późniejszym wieku regulację metabolizmu i zachowania związane ze spożywaniem pokarmów. Dlatego profilaktyka otyłości u dzieci powinna się zaczynać już w czasie ciąży – zarówno nadmiar energii spożywanej przez przyszła matkę jak i jej niedożywienie wpływają na zaburzenia w regulacji ośrodka głodu i sytości u płodu. To najważniejsze czynniki programujące nadwagę już w życiu płodowym, ale nie jedyne. Zresztą zapewne nie wszystkie są jeszcze dobrze poznane, ale sporo już o tym wiadomo. Oto wskazówki, co możesz zrobić na etapie ciąży, aby zmniejszyć ryzyko nadwagi u swego dziecka.

Czytaj również: 7 rzeczy, które powinnaś robić w CIĄŻY, aby twoje dziecko było zdrowe

Profilaktyka otyłości: uchroń przed nią dziecko już w ciąży! Nie przytyj za dużo

Nie tyj więcej niż określają normy przyrostu wagi w ciąży. Zasada jest taka, że im wyższe było twoje BMI przed ciążą, tym mniej kilogramów powinnaś przytyć w ciąży. Zarówno otyłość matki przed zajściem w ciążę, jak też nadmierne przybranie na wadze w czasie ciąży to bardzo ważne czynniki zwiększające ryzyko nadwagi u dziecka. Z badań wynika, że jeśli oboje rodzice są otyli, to ryzyko, że ich dziecko też takie będzie, wynosi aż 70 proc., tymczasem gdy oboje rodzice są szczupli, ryzyko otyłości u dziecka wynosi tylko 10 proc. Warto też podkreślić, że otyłość u dzieci tylko w 5 proc. jest spowodowana przez geny, a więc przyczną problemu są przede wszystkim złe nawyki żywieniowe. Jeśli więc sama masz problem z nadwagą, tym bardziej powinnaś z tym coś zrobić w czasie ciąży. Najlepiej udać się do dietetyka, który – przez całą ciążę będzie – komponował ci optymalny jadłospis, czyli taki, który zapewni odpowiednią ilość składników odżywczych, a jednocześnie nie będzie dostarczał zbędnych kalorii.

Czytaj również: Palenie w ciąży, czyli wpływ papierosów na zdrowie dziecka. Skuteczne metody walki z nałogiem

   

Profilaktyka otyłości: uchroń przed nią dziecko już w ciąży! Strzeż się niedowagi!

Jest ona w czasie ciąży równie niekorzystna co nadwaga, choć dla wielu przyszłych mam może to być zaskakujące. Znane są przypadki kobiet, które w ciąży próbują się nawet odchudzać! Ograniczają ilość przyjmowanego jedzenia z obawy przed utratą sylwetki czy koniecznością rodzenia dużego dziecka. A tymczasem skutek jest odwrotny! Niedożywienie matki w dwóch pierwszych trymestrach ciąży może powodować rozwój otyłości trzewnej u dziecka w późniejszych latach. Udowodniono to juz dawno temu: dzieci urodzone w latach 1944-45 w Holandiii (w czasie tzw. holenderskiego głodu) dwa razy częściej były otyłe w wieku 18 lat w porównaniu z grupą kontrolną. Ograniczony dostęp substancji odżywczych sprawia, że płód „zostaje zaprogramowany” na maksymalne magazynowanie substancji energetycznych, takich jak tłuszcz. Ten mechanizm sprawia, że gdy po porodzie ilość składników odżywczych jest wystarczająca lub nadmierna, to nieustanne magazynowanie energii prowadzi do powstawania otyłości.

To nie wszystko, co mozesz zrobić dla swojego dziecka. Przeczytaj więcej o zapobieganiu otyłości w kwietniowym Magazynie M jak mama.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza