Przesunięcie owulacji a okres: przyczyny opóźnienia owulacji

2019-06-27 13:08

Przesunięcie owulacji oznacza zazwyczaj przesuniecie okresu. Wyjaśniamy, jak wygląda kobiecy cykl i jaka jest zależność między jajeczkowaniem a menstruacją, a także podpowiadamy, co może być przyczyną przesunięcia owulacji.

Przesunięcie owulacji
Autor: Getty images Przesunięcie owulacji zazwyczaj wiąże się z przesunięciem się dni płodnych, a także okresu.

Przesunięcie owulacji zazwyczaj wiąże się z przesunięciem się dni płodnych, a także okresu. Te trzy rzeczy są bowiem ściśle ze sobą powiązane. Dlaczego następuje przesunięcie owulacji i jakie mogą być tego przyczyny?

Spis treści:

  1. Jak wygląda cykl miesiączkowy
  2. Kiedy występuje faza owulacyjna
  3. Kiedy owulacja może się przesunąć?
  4. Jakie mogą być przyczyny opóźnienia owulacji?
  5. Jak opóźniona owulacja wpływa na cykl miesiączkowy?

Kalkulator dni płodnych

Starasz się o dziecko? Kalkulator dni płodnych wskaże dni, w których masz największe szanse na zajście w ciążę.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Jak wygląda cykl miesiączkowy

Aby wyjaśnić zależność między przesunięciem owulacji a miesiączką, trzeba wiedzieć, jak wygląda kobiecy cykl miesiączkowy. Rozpoczyna go menstruacja, dlatego długość cyklu liczy się zawsze od pierwszego dnia okresu do ostatniego dnia przed kolejnym.

Krwawienie miesiączkowe trwa zazwyczaj kilka dni. Po nim następuje faza pęcherzykowa cyklu, w czasie której w jajniku dojrzewają pęcherzyki. Faza ta może trwać od 9 o 11 dni.

Czytaj:

Monitoring owulacji - kiedy i jak kontrolować jajeczkowanie

Objawy owulacji

Zobacz, jak odróżnić krwawienie implantacyjne od okresu

Krwawienie implantacyjne a miesiączka

Kiedy występuje faza owulacyjna

Po niej następuje kilkudniowa faza owulacyjna, pod koniec której dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona do jajowodu, gdzie czeka na potencjalne zapłodnienie. Jej zwieńczeniem jest owulacja, która może pojawić się w różnym terminie: od ok. 10. do 16. dniem cyklu.

Niezapłodniona komórka obumiera po 24 godzinach od owulacji. Moment ten rozpoczyna fazę lutealną, w której kobieta jest niepłodna.

Faza lutealna trwa od 10 do 16 dni, ale jest stała dla każdej kobiety. W przypadku kobiet o regularnych 28-dniowych cyklach – dokładnie 14 dni.

Kiedy owulacja może się przesunąć?

Moment owulacji jak już wiemy nie jest stały, dlatego m. in. tak trudno zaplanować ciążę. Faza pęcherzykowa zwieńczona jajeczkowaniem może bowiem trwać różną liczbę dni.

U kobiet, które mają bardzo krótkie cykle, rozpoczyna się jeszcze w trakcie menstruacji, jajeczkowanie pojawia się więc tuż po zakończeniu krwawienia. U kobiet o typowych cyklach 28-dniowych, owulacja następuje w połowie cyklu, czyli 14 dnia.

Czytaj:

Jak zajść w ciążę?

Kalendarz owulacyjny

Jakie mogą być przyczyny opóźnienia owulacji?

Niestety, istnieje wiele czynników, które mogą zaburzyć ten porządek i spowodować przesunięcie owulacji, a tym samym opóźnić nadejście dni płodnych. Na przesuniecie jajeczkowania wpłynąć może m.in.: 

  • zaburzenia hormonalne – występowanie faz cyklu uzależnione jest od produkcji kobiecych hormonów płciowych, dlatego wszelkie nieprawidłowości w ich wydzielaniu mogą powodować zmiany w porządku cyklu. Zaburzenia są zazwyczaj przyczyną jakiejś dolegliwości, np. zespołu policystycznych jajników czy chorób tarczycy, ale mogą wystąpić również czasowo po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej.
  • stres – powoduje wzrost poziomu prolaktyny, która w nadmiarze zatrzymuje owulację.
  • restrykcyjna dieta odchudzająca – zmniejszenie ilości składników odżywczych dostarczanych organizmowi może wpływać na gospodarkę hormonalną kobiety.
  • intensywny wysiłek – uprawianie zawodowo sportu, ale również regularne treningi amatorskie mogą zaburzyć wydzielanie hormonów płciowych.
  • zmiana stref czasowych i praca zmianowa – gospodarka hormonalna kobiety uzależniona jest od zegara biologicznego. Zaburzenia dobowego rytmu wynikające z podróży lub pracy w nocy wpływają na regularność cyklu miesiączkowego.
  • przyjmowanie leków – na cykl miesiączkowy może wpływać stosowanie antydepresantów lub niektórych leków stosowanych przewlekle.
  • zmiana klimatu – zdarza się, że wyjazd do ciepłych krajów przyspiesza pojawienie się okresu.
  • choroby – nawet zwykła infekcja może spowodować rozregulowanie się organizmu, którego skutkiem mogą być zaburzenia miesiączkowania.

Jak opóźniona owulacja wpływa na cykl miesiączkowy?

Przesunięcie owulacji oznacza również zmiany w terminie spodziewanej miesiączki. Okres między owulacją a kolejnym okresem jest zawsze stały.

W przypadku 28 dniowych cykli wynosi zwykle 14 dni, dlatego opóźnienie jajeczkowania oznacza opóźnienie menstruacji, a tym samym wydłużenie cyklu. I odwrotnie – wcześniejsza owulacja oznacza szybsze pojawienie się okresu i krótszy cykl.

CZY MOGĘ BYĆ W CIĄŻY?

Pytanie 1 z 9
Czy spóźnia ci się okres?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza