Pułapki wakacyjnych podróży

2009-06-23 13:07

Nie jeżdżą w fotelikach, nie mają odblasków – jak sprawić, żeby polskie dzieci były bezpieczne podczas nadchodzących podróży wakacyjnych?

Pułapki wakacyjnych podróży
Autor: materiały prasowe programu „Bezpieczeństwo dla wszystkich” Renault

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Korporację Badawczą Pretendent dla programu „Bezpieczeństwo dla wszystkich” Renault, aż co piąty rodzic nie posiada w samochodzie fotelika dla dziecka. Mimo że foteliki w razie wypadku ratują życie i zmniejszają ryzyko odniesienia poważnych obrażeń, ponad 20.5% kierowców-rodziców przewozi swoje dzieci bez specjalnego siedziska. Brak fotelika oznacza także złamanie przepisów ruchu drogowego, które nakazują przewożenie w fotelikach dzieci do 12 roku życia, których wzrost nie przekracza 150 cm.
Podczas podróży wakacyjnych niezwykle istotny jest także stan techniczny pojazdu. Przed dłuższą podróżą należy dokładnie sprawdzić sprawność samochodu. W aucie nigdy nie powinno zabraknąć odpowiednio wyposażonej apteczki, trójkąta ostrzegawczego, gaśnicy i latarki. Kierowca nie może być także pod wpływem alkoholu.
Warto pamiętać, że w upalne dni wnętrze samochodu może osiągnąć temperaturę 60 st. Celsjusza. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dziecka samego, zwłaszcza w zamkniętym samochodzie. Jest to śmiertelnie niebezpieczne.
Wysyłając dziecko na wakacje trzeba je także zaopatrzyć w światełka odblaskowe, gdyż w ciągu dnia oślepiające słońce poważnie zmniejsza widoczność pieszego na drodze. Przypominanie rodzicom o tym fakcie jest niezwykle istotne, ponieważ według badań Korporacji Badawczej Pretendent dla Renault, aż co czwarte dziecko w Polsce nie posiada odblasków. Spośród osób, które zadeklarowały, że ich dzieci posiadają światełka odblaskowe, aż 6.3% respondentów przyznało, że ich pociechy wcale z nich nie korzystają.
rzed wakacjami warto przypomnieć dziecku także podstawowe zasady ruchu drogowego. Pomocny może być w tym zakresie bezpłatny program multimedialny znajdujący się na stronie www.bezpieczenstwo.renault.pl. Zawiera on ciekawe gry i zabawy edukacyjne, które pomogą dziecku w przyswojeniu wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W czasie podróży samochodem, zawsze przypominaj dziecku, aby:

  • wsiadało i wysiadało wyłącznie od strony chodnika, by uniknąć zagrożenia ze strony samochodów poruszających się po jezdni,
  • siadało zawsze na siedzisku odpowiednim do jego wagi i wzrostu,
  • zawsze zapinało pas bezpieczeństwa, nawet na krótkich trasach i odpinało go po ukończeniu podróży,
  • w czasie jazdy zachowywało się spokojnie, tak aby nie rozpraszało uwagi kierowcy,
  • nie wysuwało głowy lub rąk przez okno,  gdyż grozi to niebezpieczeństwem,
  • nie wyrzucało żadnych przedmiotów przez okno, które mogą kogoś poranić lub spowodować wypadek.

W czasie pieszej wycieczki zawsze przypominaj dziecku, aby:

  • chodziło zawsze lewą stroną drogi, aby było widoczne przez kierowców nadjeżdżających z przeciwka,
  • chodziło ostrożnie poboczem drogi, gdyż może ono być strome, śliskie, niebezpieczne; i wybierało trasę, gdzie znajduje się chodnik,
  • po zmroku nosiło jasne ubrania i odblaski,
  • nie bawiło się na ulicy, ani na drodze,
  • przechodziło przez ulicę wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach, a jeśli są one oznakowane sygnalizacją świetlną - tylko, gdy zaświeci się zielone światło.
materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza