Puzzle dla dwulatka: najlepsze puzzle dla chłopca i dziewczynki

2019-10-01 9:11

Puzzle dla dwulatka to świetna zabawka, która nie tylko umila mu czas, ale także korzystnie wpływa na jego rozwój. Układanie puzzli rozwija motorykę małą, wspomaga koncentrację i uczy logicznego myślenia. Jaki rodzaj puzzli warto wybrać?

puzzle dla dwulatka
Autor: Getty images

Wyobraźnia przestrzenna dwulatka nie jest jeszcze na tyle rozwinięta, aby mógł układać skomplikowane wzory z dużą ilością elementów, dlatego też najlepiej sprawdzą się zestawy specjalnie dedykowane dla tego wieku.

Oprócz tradycyjnych puzzli świetne będą m.in. puzzle magnetyczne, piankowe, sensoryczne, warstwowe lub wkrętki. Czym różnią się pomiędzy sobą oraz jakie konkretnie mają zalety? Dowiedz się także, jakie firmy oferują ciekawe dla maluchów zestawy.

Spis treści:

  1. Jakie puzzle wybrać dla dwulatka?
  2. Puzzle magnetyczne dla dwulatka
  3. Puzzle sześcienne dla dwulatka
  4. Puzzle z uchwytami dla dwulatka
  5. Puzzle sensoryczne dla dwulatka
  6. Puzzle dźwiękowe dla dwulatka
  7. Piankowe puzzle dla dwulatka
  8. Puzzle warstwowe dla dwulatka
  9. Puzzle wkrętki dla dwulatka

Jakie puzzle wybrać dla dwulatka?

Podstawowym kryterium wyboru określonego zestawu puzzli dla dwulatka jest stopień trudności. Oczywiście, niektóre dzieci w tym okresie będą w stanie ułożyć puzzle dla trzy- lub czterolatków, jednak z reguły najlepiej sprawdzą się te, dopasowane konkretnie do ich wieku.

Puzzle dla dwulatków powinny stanowić zestawy złożone z dużych elementów w niewielkiej liczbie. Dla najmłodszych będzie to 6-10 elementów, a dopiero później 15-100. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na stopień zróżnicowania obrazka – u dwulatków sprawdzą się puzzle bez drobnych szczegółów i o różnych barwach (trudność sprawi im układanie elementów w jednej tonacji).

Ponadto, warto zwrócić uwagę na predyspozycje indywidualne malucha i ocenić jego zdolności, w tym precyzję ruchów, stopień koncentracji oraz umiejętność logicznego myślenia. Decydując się na konkretne puzzle dla chłopca lub dziewczynki w wieku 2 lat, warto także pamiętać, że obecna oferta rynkowa zawiera różne rodzaje układanek, tym samym należy sprawdzić, jakie będą najciekawsze dla konkretnego malucha.

Czytaj: Rozwój ruchowy dziecka: motoryka małej ręki czyli ćwiczenia dłoni i paluszków

Zabawy paluszkowe - 9 wyliczanek i wierszyków dla dzieci, które warto znać

Puzzle magnetyczne dla dwulatka

Chłopiec lub dziewczynka w wieku dwóch lat z radością spędzą czas nad układanką magnetyczną. Tego typu puzzle rozbudzają dziecięcą ciekawość, która stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak to jest, że poszczególne elementy się przyciągają lub odpychają. Dodatkowo, ich dużą zaletą jest także to, że trudniej je zgubić lub przypadkowo rozsypać układankę.

Puzzle magnetyczne dla dwulatka to idealny sposób na ciekawe spędzenie czasu nie tylko w domu, ale także w podróży – ich wielką zaletą jest to, że można je układać zarówno w poziomie, jak i pionie. Mogą to być np. puzzle magnetyczne „Mapa świata” firmy JANOD czy „Ubranka” firmy ALEXANDER lub „Roboty” DJECO.

Czytaj: Puzzle dla dzieci: zestawienie najlepszych puzzli

Puzzle sześcienne dla dwulatka

Tego typu układanki dla dzieci są bardzo popularne i znane zarówno jako puzzle sześcienne, jak i klocki sześcienne. Poszczególne elementy zabawki oklejone są z każdej strony fragmentem obrazka, a zadaniem dziecka jest dopasowanie puzzli do konkretnych wzorów, jak i umieszczenie ich w odpowiednim miejscu.

Dla dwulatków sprawdzą się np. puzzle złożone z dwóch elementów – po czasie można zwiększać trudność i wybierać zestawy składające się z większej ilości klocków. Świetnie sprawdzą się np. „Susibell” firmy GOKI, „Pojazdy” firmy MELISSA&DOUG oraz „Owoce i warzywa” firmy ONSHINE.

Czytaj: Klocki drewniane – dlaczego warto je kupić dziecku? Zestawienie najlepszych klocków

Puzzle z uchwytami dla dwulatka

Świetne puzzle dla chłopca i dziewczynki to także puzzle z uchwytami. Zabawa nimi pomoże dwulatkom usprawnić małą motorykę, gdyż umieszczanie elementów w odpowiednich miejscach przy pomocy uchwytów, wymaga większej precyzji chwytu.

Dlatego też taka układanka może być znacznie ciekawszą alternatywą dla standardowych puzzli, która nie tylko rozbudzi wyobraźnię malucha, ale także wpłynie korzystnie na jego rozwój. Świetny zestaw stanowią np. drewniane puzzle „Croc Carrot” firmy DJECO lub zestaw „Farma” firmy GOKI.

Puzzle sensoryczne dla dwulatka

Puzzle sensoryczne umożliwiają nie tylko zabawę, ale także naukę przez zmysły. Każdy element układanki ma pod spodem (lub na elemencie) materiał, który staje się dla malucha dodatkowym bodźcem. Dzięki temu dwulatki poprzez zwinne poruszanie paluszków ćwiczą nie tylko małą motorykę, ale także uczą się poprzez dotyk i dźwięk.

Z pewnością maluchom spodobają się np. puzzle sensoryczne JANOD „Zoo” lub „Zwierzęta dżungli” firmy MUDPUPPY.

Czytaj: Ścieżka sensoryczna – czym jest i jak zrobić ją w domu?

Puzzle dźwiękowe dla dwulatka

Zabawka, która rozwija wiele zmysłów jednocześnie jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które szukają ciekawych propozycji na prezent dla chłopca lub dziewczynki. Puzzle dźwiękowe oprócz tego, że sprawiają frajdę układaniem elementów, to dodatkowo wydają różne odgłosy.

W zależności od wybranego zestawu, mogą np. wydawać dźwięk po prawidłowym umieszczeniu elementu w układance lub jeszcze przed ułożeniem we właściwe miejsce, aby zachęcić do zabawy. Dużym zainteresowaniem cieszą się zestawy ze zwierzątkami lub z narzędziami firmy MELISSA&DOUG.

Piankowe puzzle dla dwulatka

Piankowe puzzle to także świetny pomysł na zabawkę dla dwulatka. Oprócz tego, że są miękkie i można je łatwo wyginać, na rynku istnieje wiele rodzajów, które skutecznie stymulują rozwój dziecka. Dzięki nim można uczyć się kolorów, cyferek, literek oraz kształtów. Wiele z nich zawiera także bohaterów z bajek, co umożliwia odtworzenie ulubionych scen.

Ponadto, puzzle piankowe mogą mieć formę maty, którą z powodzeniem można rozłożyć np. na podłodze, przez co będą stanowiły także perfekcyjną izolację, a także mogą mieć formę tradycyjnych puzzli np. kilkuelementowych. Niektóre z nich tworzą także bryły, z których można wyciągać ułożone warstwowo elementy. Warto sprawdzić np. matę piankową „Zwierzątka” od firmy ALLTOYS, „Pojazdy” firmy DORIS i puzzlopiankę „Kubuś Puchatek” firmy TREFL.

Puzzle warstwowe dla dwulatka

Kolejną propozycją dla dwulatka są puzzle warstwowe, które stanowią dla nich niezwykle ciekawą zabawkę. Ich układanie polega na tworzeniu odpowiednich wzorów, jednak urozmaiceniem jest umieszczanie ich zgodnie z warstwami, dlatego też świetnie sprawdzają się w nauce rozpoznawania kształtów.

Dodatkowo, w zależności od tematyki mogą uczyć również: kolorów, pór roku, liczb itp. Mają mieć różne stopnie trudności, dlatego też sprawdzą się nie tylko u najmłodszych, ale również u starszych dzieci, które mogą wybrać puzzle warstwowe o tematyce takiej jak: budowa ciała człowieka, roślin lub planet itp. Dla dwulatka świetnie sprawdzą się puzzle: GOKI („Ślimaki”), DJECO („Króliczki”) lub BELEDUC („Pojazdy”).

Puzzle wkrętki dla dwulatka

Świetną propozycją dla dwulatka są także puzzle wkrętki. Ich układanie polega na dopasowaniu konkretnych elementów do obrazka np. kół do pojazdu. I chociaż z pozoru przypomina to tradycyjny sposób układania puzzli, to urozmaiceniem jest to, że w poszczególne elementy należy je wkręcić.

Tym samym maluch przy takiej zabawie ćwiczy nie tylko logiczne myślenie i umiejętność dopasowania konkretnych elementów, ale także ruch rączek, czyli tzw. motorykę małą. Świetnie sprawdzą się np. zestawy puzzli „Pojazdy” od DJECO.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza