Puzzle dla dzieci: lepiej układać ręcznie czy na tablecie?

2015-11-19 9:40

Puzzle dla dzieci to fantastyczne zabawki, które rozwijają dziecko na wielu płaszczyznach. Dziecko uczy się cierpliwości i ćwiczy koncentrację. Nagrodą dla niego będzie efekt końcowy w postaci docelowego obrazka. Dla klasycznych puzzli istnieje dziś cyfrowa alternatywa. Który rodzaj puzzli przyniesie większą korzyść w rozwoju dziecka?

Puzzle dla dzieci
Autor: thinkstockphotos.com Puzzle rozwijają zdolność logicznego myślenia.

Spis treści

  1. Czytaj także: >> 10 propozycji puzzli dla dzieci [GALERIA] >>
  2. Puzzle dla dzieci: lepiej układać ręcznie czy na tablecie? Jakie są różnice?
  3. Czytaj także: >> Dlaczego warto kupować układanki dla dzieci? >>
  4. Puzzle dla dzieci: lepiej układać ręcznie czy na tablecie? Które lepsze?

O zaletach puzzli dla dzieci można mówić długo. Na początku wymieniliśmy tylko dwie z nich, najważniejsze. Rzeczywiście ten rodzaj układanki to jedno z najlepszych połączeń przyjemnego z pożytecznym. Z natury niecierpliwe dziecko uczy się powściągać swój pośpiech i przede wszystkim ćwiczy koncentrację. Do tego dodać należy pozytywny wpływ takiej zabawy na pamięć naszego syna czy córki. Podczas dopasowywania kolejnych części mózg pracuje na wysokich obrotach, próbując rozwiązać zagadkę.

Coraz częściej klasyczne puzzle zastępowane są przez rodziców elektronicznymi odpowiednikami. Na smartfony i tablety znajdziemy setki, jeśli nie tysiące aplikacji tego typu. Czy rzeczywiście można je porównywać z rzeczywistymi, kartonowymi puzzlami?

Czytaj także: >> 10 propozycji puzzli dla dzieci [GALERIA] >>

Puzzle dla dzieci: lepiej układać ręcznie czy na tablecie? Jakie są różnice?

Młodsze dzieci dzięki puzzlom będą uczyć się kształtów i rozwijać manualnie. Wersje tabletowe i smartfonowe właśnie w tym obszarze różnią się najbardziej od prawdziwych puzzli. Czym innym jest przesuwanie klocków na ekranie, a czym innym dopasowywanie klasycznych elementów. Dziecko może dotknąć każdego klocka, przyjrzeć się mu, ocenić jego zgodność z tym, co już złożyło. W przypadku aplikacji przyciska odpowiedni element i przesuwa go na miejsce. Jeżeli robi to poprawnie, elementy się ułożą; gdy jeden do drugiego nie pasuje, nie będzie można ich połączyć.

To dwa zupełnie odmienne rodzaje doświadczeń, które świetnie rysują różnicę między światem realnym i wirtualnym. Oczywiście, nie oznacza to, że dziecku należy zabronić układania puzzli na tablecie. Wręcz przeciwnie. Dopasowywanie ich na ekranie również ma swoje zalety.

Podobnie, jak w przypadku prawdziwych puzzli dziecko będzie musiało wykazać się cierpliwością, by zakończyć zadanie. Nasz młodszy podopieczny podchodzi do wyzwania metodą prób i błędów. Jeżeli element zostanie dopasowany, próbuje kolejnego. W obu rodzajach zabawy – elektronicznej i klasycznej - zapewne skorzysta z takiego sposobu.

Starsze dziecko potrafi rozróżniać kryteria. Będzie kierować się kształtem, kolorem i wzorem. Spojrzy na docelowy rysunek i podejmie decyzję gdzie dopasować elementy. Właśnie na tym poziomie doświadczy różnicy.

Czytaj także: >> Dlaczego warto kupować układanki dla dzieci? >>

Puzzle dla dzieci: lepiej układać ręcznie czy na tablecie? Które lepsze?

W pojedynku puzzle dla dzieci klasyczne kontra wirtualne zwyciężyć muszą te pierwsze. Do wymienionych już powodów należy dodać jeszcze jeden. W sklepie możemy nabyć puzzle o różnym stopniu trudności i dopasować je do wieku dziecka. Na początku będą się składać z kilku czy kilkunastu elementów. Następnie podsuniemy dzieciom układankę bardziej skomplikowaną, liczącą kilkadziesiąt klocków. W praktyce możemy nabyć puzzle składające się nawet z 1000 czy kilku tysięcy elementów. Na tablet czy smartfon trudno będzie znaleźć sensowną aplikacje, która pozwoli składać więcej niż kilkadziesiąt klocków.

Na koniec chyba kluczowa sprawa, która naszym zdaniem przesądza o wyższości puzzli pudełkowych. Układanie ich może stać się wspaniałą rozrywką dla całej rodziny. To nieosiągalne na urządzeniach elektronicznych, nawet jeśli jakimś cudem znaleźlibyśmy puzzle dla dzieci z trybem wieloosobowym.

Nie każde dziecko będzie lubić tę formę rozrywki. Może się zdarzyć, że nasze dzieci na sam widok puzzli będą uciekać do drugiego pomieszczenia. Nie można ich zmuszać do zabawy, bo będzie im się kojarzyć z czymś nieprzyjemnym

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza