Puzzle dla dzieci: zestawienie najlepszych puzzli

2019-10-01 9:08

Puzzle dla dzieci to nie tylko świetna zabawka, ale i rozwijające zajęcie – układanie ich wpływa korzystnie m.in. na motorykę małą, koncentrację i wyobraźnię. Ich zaletą jest także to, że można znaleźć układanki dopasowane do każdego wieku. Jakie puzzle wybrać?

Puzzle dla dzieci
Autor: Getty images

Puzzle bawią od pokoleń – znają je nie tylko dzieci, ale także ich opiekunowie oraz dziadkowie i babcie. Obecnie jednak maluchy i starszaki mogą układać nie tylko puzzle tradycyjne, ale także te nowoczesne, w tym m.in. puzzle magnetyczne, sześcienne, wkrętki, piankowe, sensoryczne, z uchwytami i wiele innych.

Dowiedz się, jakie zalety ma układanie puzzli, a także, jak zachęcić dziecka do tej ponadczasowej zabawy. Jakie rodzaje puzzli dla dzieci sprawdzą się u waszego malucha najlepiej?

Spis treści:

  1. Jak wybrać idealne puzzle dla dzieci?
  2. Rodzaje puzzli dla dzieci
  3. Układanie puzzli a rozwój dziecka
  4. Jak zachęcić dziecko do układania puzzli?

Jak wybrać idealne puzzle dla dzieci?

Idealne puzzle dla dzieci są przede wszystkim dopasowane do ich wieku. Warto sprawdzić na opakowaniu, do jakiego wieku według producenta dostosowana jest układanka i zastanowić się, czy będzie odpowiednia dla konkretnego malucha. Aby to zrobić należy także przyjrzeć się motywowi do ułożenia – trzeba ocenić skomplikowanie wzoru oraz wielkość i ilość elementów.

Następnie, warto także wziąć pod uwagę rodzaj puzzli dla dzieci oraz materiał z jakiego zostały wykonane. Szczególnie w przypadku najmłodszych trzeba ocenić, czy nie będą np. przyczyną zakrztuszenia lub szybkiego zniszczenia.

Dodatkowo, wybierając puzzle dla chłopca lub dziewczynki, warto wziąć pod uwagę możliwości malucha – zdarza się przecież, że trzylatek chętnie układa puzzle dla pięciolatków lub ma zainteresowania związane ze wszechświatem, co jest dosyć nietypowe u maluchów w tym wieku.

Nie można jednak zapominać także o upodobaniach dzieci – z pewnością bardziej ucieszy je układanka z ulubionym bohaterem z bajki niż np. ze słówkami do nauki języka obcego.

Rodzaje puzzli dla dzieci

Oferta rynkowa jest bardzo bogata, dlatego też każde dziecko może wybrać puzzle idealne dla niego. Poniżej znajdują się rodzaje puzzli dla dzieci, które sprawdzą się zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców.

• puzzle tradycyjne

Puzzle tradycyjne zna chyba każdy, gdyż stanowią idealną rozrywkę nie tylko dla maluchów, ale również starszych dzieci. Aby dopasować je do umiejętności i potrzeb konkretnego użytkownika, wystarczy dobrać stopień trudność, ilość oraz rozmiar elementów do wieku dziecka. Dodatkowo, warto zdecydować się na motyw zgodny z upodobaniami i już – świetna rozrywka gotowa!

• puzzle magnetyczne

Tego typu puzzle układa się na specjalnych, metalowych planszach, przez co poszczególne elementy nie gubią się oraz nie odpadają, co umożliwia układanie ich nawet w pionie. Są ciekawostką dla dzieci, gdyż wielu użytkowników zastanawia się, jak to się dzieje, że części odpychają się i przyciągają. Świetnie sprawdzają się w podróży, a ich dużą zaletą jest także to, że można je przyczepić np. do lodówki.

Czytaj: Puzzle magnetyczne dla dzieci. Czy warto kupować i jakie?

• puzzle piankowe

Takie układanki sprawdzają się świetnie jako puzzle dla najmłodszych dzieci. Zestawy z dużymi elementami z powodzeniem mogą bawić się już dzieci po 6 miesiącu życia. Do dwóch lat sprawdzą się puzzle dwuelementowe, które dzieci mogą nie tylko układać, ale także gnieść, gryźć itd.

Puzzle te często mogą mieć formę piankowych mat, które dodatkowo amortyzują dziecko np. podczas upadku. Są często określane przez rodziców mianem idealnej zabawki, gdyż można układać je w wannie, a także szybko umyć pod prysznicem.

Czytaj: Układanki dla dzieci: dlaczego warto kupować je najmłodszym? [GALERIA]

• puzzle z uchwytami

Dwu- i trzylatki chętnie układają także puzzle z uchwytami. Uchwyt przyczepiony do każdego elementu układanki jest dla nich sporym ułatwieniem, dlatego też jest to idealne rozwiązanie na początku przygody z układankami. Na rynku są dostępne zestawy puzzli z uchwytami, których elementem jest np. zwierzę, a uchwyt ma postać jego ulubionego jedzenia.

• puzzle sensoryczne

Układanki sensoryczne sprawdzają się, podobnie jak puzzle piankowe, u najmłodszych. Dzięki temu, że mogą np. wytwarzać dźwięki, zmieniać kolory, posiadać różne faktury, to korzystnie wpływają na zmysły dziecka. Puzzle sensoryczne to idealne zabawka, która dostarcza najmłodszym wielu bodźców, przez co jest przez nich bardzo lubiana.

Nasza Księgarnia, Pucio Puzzle - Co tu pasuje?
18,00 zł

Nasza Księgarnia, Pucio Puzzle - Co tu pasuje?

Puzzle przeznaczone dla dzieci od 2 lat. Składają się z 5 obrazków głównych oraz 20 uzupełniających. Na obrazkach głównych jest Pucio w znanych dziecku codziennych sytuacjach (np. jedzenie posiłku, poranna toaleta, ubieranie się).

Elementy uzupełniające przedstawiają pojedyncze obiekty zaprezentowane także na obrazku głównym (np. kanapka, szczoteczka do zębów, czapka). Dziecko ma się przyjrzeć obrazkowi głównemu, odnaleźć pasujące do niego elementy uzupełniające i dołączyć je do obrazka głównego.

• puzzle warstwowe

Nieco bardziej skomplikowane są puzzle warstwowe, które zależnie od zestawu mogą być zabawką dla najmłodszych, jak i 4- lub 5-letnich dzieci. Układanka często ma np. 6 warstw i z każdym, kolejnym elementem zmniejsza przestrzeń umożliwiającą dołożenie elementu. Do tego z reguły poszczególne części różnią się kolorami, co wpływa korzystnie na rozwój dziecka. Niektóre zestawy, poprzez warstwy, umożliwiają także opowiedzenie konkretnej historii i tak np. dziecko może zobaczyć, co dzieje się na piętrach przedstawionego w układance domu.

puzzle sześcienne

Puzzle sześcienne to także układanki, które w zależności od wybranego zestawu, mogą być dla młodszych bądź starszych. Dla dwulatków można np. wybrać układankę składającą się z 2 elementów, a już dla czterolatków z 9 części. Każdy tzw. klocek na wszystkich ścianach ma fragmenty obrazków – zadaniem dziecka jest dopasowanie ich w taki sposób, by powstał konkretny wzór.

puzzle wkrętki

Ciekawą zabawką są także puzzle wkrętki, których poszczególne elementy wymagają dodania odłączonych części. Urozmaiceniem jest to, że każdą z nich umieszcza się w nich nie poprzez wciskanie, a wkręcanie. To dodatkowo wzmacnia rozwój motoryki małej, dlatego też polecane są jako propozycja zabawek dla najmłodszych.

puzzle 3D i 4D

Jest to specjalny rodzaj puzzli, którymi bawią się starsze dzieci. Dzięki nim można stworzyć przestrzenne modele np. znane budowle świata, zwierzęta, pojazdy itp. Należy jednak pamiętać, że są skomplikowane, mają zwykle dużo elementów, a ich ułożenie wymaga czasu i cierpliwości. Innym rodzajem takich układanek są puzzle kuliste, których modele mają kształt kuli.

Czytaj: Mapy dla dzieci: produkty z motywem mapy dla najmłodszych

Układanie puzzli a rozwój dziecka

Czemu warto układać puzzle?

  1. Puzzle doskonale rozwijają tzw. motorykę małą. W trakcie zabawy dziecko musi chwycić, zabrać, dopasować i docisnąć wybrany element, dlatego układanie pomaga mu ćwiczyć chwytność i precyzję ruchów.
  2. Odtworzenie układanki rozwija u dziecka analizę i logiczne myślenie, a także spostrzegawczość, pamięć i koncentrację.
  3. Puzzle to idealna zabawka dla dzieci, gdyż umacnia myślenie przyczynowo-skutkowe. Podczas układania maluch sam kontroluje swoje błędy, ocenia, czy dany element pasuje w konkretnym miejscu oraz jak ułożyć dany fragment, by pasował do całości.
  4. Ponadto, układanie puzzli ćwiczy wyobraźnię, gdyż dziecko musi na podstawie wzoru odtworzyć konkretny obraz, przez co koniecznie musi puścić wodze fantazji. Dodatkowo, ćwiczy również wyobraźnię przestrzenną oraz kreatywność.
  5. Puzzle dla dzieci to także sposób na naukę cierpliwości oraz konieczność samodzielnego motywowania. Aby osiągnąć cel, dziecko musi wierzyć w siebie.
  6. Tego typu układanki, niezależnie od rodzaju, to sposób na to, by nauczyć dziecka zaangażowania. Małymi krokami dziecko przybliża się do stworzenia całości i przez cały ten czas musi się starać, by ostatecznie stworzyć cały wzór układanki.

Jak zachęcić dziecko do układania puzzli?

Chociaż układanie puzzli to zabawa, to jednak skutecznie rozwija wiele umiejętności i tym samym sposób radzenia sobie dziecka na danym etapie z taką układanką, może wskazywać na konkretne trudności, z którymi się mierzy. Maluchy, które najczęściej unikają układania puzzli mogą mieć trudności m.in. z małą motoryką, koncentracją, analizą i syntezą wzrokową oraz logicznym myśleniem.

Dlatego też, aby rozwinąć i usprawnić te umiejętności, warto zachęcać dziecko do układania puzzli. Skutecznym sposobem będzie wybranie zestawu np. z ulubionym, bajkowym bohaterem i z niewielką ilością elementów. Warto dopasować także rodzaj puzzli do upodobań dziecka i zamiast standardowych układanek wybrać np. puzzle magnetyczne, wkrętki, piankowe bądź 3D.

Niewątpliwym ułatwieniem będzie wspólne układanie – gdy na początku wytłumaczy się dziecku, jak tworzy się taką układankę, z pewnością będzie mu łatwiej i w przyszłości chętniej będzie po nią sięgał samodzielnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza