Rentgen w ciąży: wpływ promieniowania rtg na ciążę

2015-10-27 16:26

Rentgen w ciąży wykonuje się tylko wówczas, gdy jest to niezbędne dla ratowania zdrowia i życia matki.  Promieniowanie rentgenowskie może wywołać wiele działań niepożądanych, takich jak poronienie, śmierć dziecka w łonie matki czy niedorozwój umysłowy u narodzonego dziecka. Sprawdź, jaki jeszcze wpływ ma promieniowanie rentgenowskie na ciążę.

RTG w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Rentgen w ciąży wykonuje się tylko w sporadycznych przypadkach.

Spis treści

  1. Rentgen w ciąży: skutki
  2. Rentgen zęba w ciąży
  3. Rentgen a planowana ciąża
  4. Rentgen u kobiet w wieku rozrodczym

Rentgen w ciąży – zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia - jest ograniczony tylko do niezbędnych przypadków. Wówczas należy zapewnić maksymalną ochronę dziecka przed narażeniem na promieniowanie rentgenowskie poprzez wybór właściwej techniki badania oraz stosowanie właściwych osłon osobistych na okolicę brzucha i miednicy. Ocenia się, że szkodliwa dla płodu dawka promieniowania wynosi około 100 mGy. Dla przykładu, RTG zęba lub klatki piersiowej powoduje wystawienie na działanie promieniowania w dawce 0.1 mGy.

Czytaj także: >> Jakie badania są konieczne w ciąży? >>

Rentgen w ciąży: skutki

Skutki zdjęcia RTG wykonanego podczas ciąży zależą  od czasu jej trwania oraz od dawki pochłoniętego promieniowania rentgenowskiego. Ryzyko wystąpienia powikłań jest największe wtedy, gdy rentgen w ciąży wykona się od 3 do 8 tygodnia ciąży (wtedy zaczynają tworzyć się układy i narządy kluczowe dla rozwoju dziecka), mniejsze w 2 trymestrze, a najmniejsze w 3 trymestrze ciąży. Wystawienie rozwijającego się dziecka na działanie rentgena może doprowadzić do rozwoju wad wrodzonych poszczególnych narządów, które mogą być na tyle poważne, że mogą doprowadzić do poronienia lub śmierci w łonie matki.  Może dojść także do ciężkiego niedorozwoju umysłowego dziecka, ponieważ ze wszystkich narządów i układów to układ nerwowy jest najbardziej narażony na działanie promieni RTG. Wysoce prawdopodobne jest także zainicjowanie rozwoju nowotworu, który może ujawnić się w okresie pierwszych 20 lat życia dziecka. Dlatego lepiej wybrać badanie alternatywne, np. rezonans magnetyczny – badanie z wykorzystaniem bezpiecznego dla organizmu promieniowania radiowego i pola magnetycznego.

>> Leczenie zębów w ciąży: co wolno, a czego nie?

Rentgen zęba w ciąży

RTG zębów naraża dziecko na dawkę promieniowania znacznie mniejszą niż dawka zagrażająca, jednak mimo to nie zaleca się wykonywania takich zdjęć u kobiet będących w ciąży przez cały okres jej trwania, zwłaszcza w 1 trymestrze. Jeśli badanie jest konieczne, lepiej wykonać je w nowoczesnych gabinetach, gdzie są dostępne aparaty RTG najnowszej generacji, które produkują  mniejsze dawki promieniowania.

>> KTG – wiesz, że możesz wykonywać to badanie samodzielnie w domu?

Rentgen a planowana ciąża

Kobiety, które planują ciążę, często zastanawiają się nad tym, po jakim czasie od prześwietlenia mogą bezpiecznie zajść w ciążę? Promieniowanie rentgenowskie nie ma wpływu na zachodzenie w ciążę, dlatego można starać się o dziecko zaraz po wykonaniu zdjęcia RTG.

>> Zabiegi kospetyczne i SPA w ciąży: co wolno a czego nie wolno?

Rentgen u kobiet w wieku rozrodczym

Warto wiedzieć, że u kobiet w wieku rozrodczym badania radiologiczne nie powinny być wykonywane w II fazie cyklu, ponieważ wówczas kobieta może być w ciąży i jeszcze o tym nie wiedzieć. Poza tym, w świetle prawa, RTG można wykonać wyłącznie po uzyskaniu negatywnego testu ciążowego, przeprowadzonego u pacjentki przed podjęciem decyzji o leczeniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza