Opieka położnej z NFZ należy się także w ciąży i w trakcie połogu. Kiedy warto z niej skorzystać?

2024-02-20 7:46

Rola położnej nie ogranicza się tylko do opieki okołoporodowej. Położna na NFZ przysługuje również w czasie trwania ciąży. Dowiedz się, na jakich warunkach możesz skorzystać z pomocy położnej w okresie ciąży, porodu i połogu.

położna ciąża
Autor: Getty Images Jaka opieka ze strony położnej należy się z NFZ w ciąży i połogu?

Rola położnej w czasie ciąży, porodu i połogu jest nieoceniona. Położna jest zawodem znanym od zawsze - za każdym razem, gdy rodził się człowiek, jej pomoc była przyszłej mamie bardzo potrzebna. O położnych wspomina się już w Starym Testamencie (jako o kobietach, które posiadają dar "zgrabnych rąk"), położną była również matka słynnego filozofa - Sokratesa. Jakie zadania wykonuje położna XXI wieku? 

Spis treści

  1. Położna na NFZ w okresie ciąży
  2. Wybór położnej do porodu
  3. Rola położnej po porodzie
M jak Mama - Przybieranie na wadze w ciąży – ile możesz przytyć?

Położna na NFZ w okresie ciąży

Położna pomaga przyszłym rodzicom już na etapie oczekiwania na dziecko. Jednak najczęściej ciężarne w ogóle o tym nie wiedzą i położną spotykają dopiero na sali porodowej lub mają z nią do czynienia na zajęciach w ramach szkoły rodzenia.

Tymczasem każda przyszła matka ma prawo do bezpłatnego wyboru położnej. Spotkania są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a warunkiem, który należy spełnić, by móc z nich skorzystać, jest wypełnienie odpowiedniej deklaracji, podobnej do tej, jaką wypełniamy, wybierając lekarza. Wzór deklaracji kobieta otrzyma w swojej przychodni.

Co ważne, położna nie musi pracować w tej samej przychodni, co wybrany wcześniej lekarz. Przed wyborem warto więc zastanowić się nad swoją decyzją, zapytać znajome kobiety, która położna się sprawdziła w ich przypadku, zapoznać z opiniami o tym, jak dana osoba pracuje. Podczas wyboru nie obowiązuje więc rejonizacja, jednak może się zdarzyć, że dana deklaracja i dany wybór położnej nie zostaną przyjęte, np. ze względu na zbyt dużą odległość dzielącą położną i ciężarną.

Warto też wiedzieć, że raz wybraną położną można zmienić - dwukrotna jej zmiana jest bezpłatna (raz w ciągu pół roku), jeśli kobieta chce zmienić położną po raz trzeci, jej decyzja zostanie przyjęta, jednak będzie musiała zapłacić za to 80 zł.

Co więcej, każdej przyszłej mamie przysługuje możliwość bezpłatnych spotkań z położną. Około 20. tygodnia ciąży lekarz powinien poinformować o tym kobietę. Od 21. do 31. tygodnia takie spotkania odbywają się raz w tygodniu, a po 32. tygodniu ciąży - dwa razy w tygodniu.

Polecamy: Rodzisz po raz pierwszy? Zobacz, jak wygląda poród naturalny

Wybór położnej do porodu

Szczególnie ważna jest rola położnej podczas porodu. Niestety, nie ma możliwości bezpłatnego wyboru położnej w danym szpitalu. Dlatego też przed wyborem konkretnej placówki warto dowiedzieć się, jakie położne tam pracują i jakie doświadczenia mają kobiety, które w niej rodziły. Warto zapisać się też do szkoły rodzenia przy wybranym przez siebie szpitalu. Wtedy będzie okazja na osobiste poznanie położnych, które tam pracują.

Kobieta może także skorzystać z odpłatnych usług wybranej przez siebie, niezależnej położnej. Warto jednak pamiętać, by przed porodem zapytać  w szpitalu, czy zgadza się on na jej pojawienie się podczas porodu. Położna niezależna asystuje w porodzie, czuwając nad jego przebiegiem. Ta sama położna może prowadzić ciążę od samego początku, co na pewno ułatwi paniom współpracę już podczas samego porodu. Położnych niezależnych jest jednak cały czas w Polsce niewiele - zaledwie 20.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia wyboru położnej w prywatnych placówkach. Tam panuje najczęściej dowolność, za którą należy jednak, w zależności od kliniki, oferowanych usług i miasta, w którym placówka się znajduje, zapłacić. Zazwyczaj od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W Warszawie są to koszty 1500-2000 zł.

Polecamy: Plan porodu: czy warto go mieć? [przykładowy PDF planu porodu do druku]

Rola położnej po porodzie

Również po porodzie nad młodą mamą i noworodkiem czuwa położna środowiskowa. Pojawia się ona na tzw. wizytach patronażowych, które odbywają się w trakcie 2 pierwszych miesięcy życia dziecka. Do pierwszej z wizyt musi dojść w ciągu 48 godzin od momentu zgłoszenia narodzin dziecka. Najczęściej kobietę odwiedza osoba, z którą ta spotykała się już wcześniej i którą sama wskazała podczas wyboru położnej w deklaracji jeszcze w trakcie ciąży.

Polecamy: Pierwsze godziny po porodzie - co się dzieje kilka godzin po urodzeniu dziecka?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza