Jazda na rowerku stacjonarnym w ciąży - bezpieczna forma ruchu w ciąży

2021-02-12 12:29

Jazda na rowerku stacjonarnym w ciąży to jedna z bezpieczniejszych form dbania o kondycję fizyczną przyszłej mamy. Specjaliści zachęcają do jazdy na rowerku stacjonarnym i uspokajają, że to dozwolona aktywność, przynajmniej do pewnego momentu. Przeczytaj, co warto wiedzieć o jeździe na rowerze w ciąży.  

Jazda na rowerku stacjonarnym w ciąży - bezpieczna forma ruchu w ciąży
Autor: Getty images Czy rower stacjonarny to bezpieczna forma ruchu w ciąży?

Rowerek stacjonarny to dobre rozwiązanie dla kobiety w ciąży, która chce zadbać o swoją aktywność fizyczną. Jazda na rowerze stacjonarnym jest zdaniem specjalistów bezpieczniejsza od jazdy na zwykłym rowerze w ciąży, ponieważ nie stwarza ryzyka upadku.

Wyjaśniamy, czy przyszła mama może jeździć na rowerze stacjonarnym w ciąży i jak powinna to robić, aby taka aktywność była bezpieczna dla niej i dziecka. 

Spis treści

  1. Jazda na rowerze stacjonarnym - bezpieczna w ciąży
  2. Korzyści z jazdy na rowerze stacjonarnym w ciąży
  3. Jak prawidłowo ćwiczyć na rowerze stacjonarnym w ciąży?
  4. Rower w ciąży: kiedy należy odpuścić

Jazda na rowerze stacjonarnym - bezpieczna w ciąży

Specjaliści twierdzą, że ruch, jaki wykonujemy w czasie jazdy na rowerze nie jest niebezpieczny dla ciąży. Na zwykłym rowerze można jeździć w zasadzie przez cały 1 trymestr, jeśli ciąża nie jest zagrożona - zwłaszcza jeśli przed poczęciem jeździłaś dużo i często.

Podobnie jest z jazdą na rowerze stacjonarnym w ciąży. Kobiety przyzwyczajone do tego rodzaju treningu na siłowni, mogą go kontynuować, jeśli ich ciąża przebiega prawidłowo. Mimo wszystko, zanim wsiądziesz na siodełko, zapytaj swojego ginekologa, czy nie widzi przeciwwskazań.

Niestety, im bardziej zaawansowana ciąża, tym słabsze poczucie równowagi. Sylwetka kobiety oczekującej dziecka zmienia się wraz z przybieraniem na wadze i rosnącym brzuchem. Dodatkowe kilogramy noszone przed sobą sprawiają, że zmienia się środek ciężkości. Łatwiej wtedy zachwiać się i przewrócić, zwłaszcza na rowerze.

Dlatego specjaliści radzą, aby w czwartym miesiącu przesiąść się ze zwykłego roweru na stacjonarny.

Czytaj również: Siłownia w ciąży. Jakie ćwiczenia może wykonywać przyszła mama?

Czy taniec brzucha jest bezpieczny w ciąży?

SPA w ciąży. Czy warto wybrać się do uzdrowiska w ciąży?

Korzyści z jazdy na rowerze stacjonarnym w ciąży

Jeśli jesteś zakochana w jeździe na rowerze i czujesz, że dzięki temu masz lepsze samopoczucie i kontrolujesz swoją wagę, zacznij trenować na rowerku stacjonarnym. Taki sprzęt zapewni ci bezpieczeństwo, bo zmniejsza ryzyko urazów prawie do minimum: jest stabilny, nie wywróci się, odciąża za to stawy kolanowe, które przy zwiększającym się ciężarze ciała i tak są mocno nadwerężone.

Zaletą rowerku treningowego w późniejszych miesiącach ciąży jest również to, że wymaga mniejszego wysiłku niż inne aktywności – ćwicząc na nim, nie obciążasz organizmu swoją własną masą. Działa jednak tak samo jak zwykły rower:

Jak prawidłowo ćwiczyć na rowerze stacjonarnym w ciąży?

Przede wszystkim najważniejsza jest odpowiednia pozycja. Rosnący brzuch nie pozwala ci już teraz za bardzo się zginać, ponadto z pochylonymi plecami (gdy macica uciska na przeponę) trudniej oddychać. Zadbaj więc o to, aby kierownica była podniesiona do góry – wtedy nie będziesz obciążać niepotrzebnie kręgosłupa.

Siodełko powinno być wygodne i w miarę możliwości dość miękkie. Dopasuj długość treningów do swojej kondycji. Ważne jest, by jeździć tyle, ile przed ciążą.

Jeśli do tej pory korzystałaś z roweru sporadycznie – nie próbuj nagle zostać mistrzem kolarstwa! Jeżeli jednak przed poczęciem dziecka jeździłaś lub ćwiczyłaś regularnie, np. dwie godziny dziennie – możesz robić tak nadal, jeśli czujesz się dobrze i masz na to siłę.

W razie wątpliwości możesz skorzystać z porad fachowca. Zapisz się na siłownię i poproś trenera o dopasowanie programu odpowiedniego do twojego stanu, kondycji i możliwości. Warto zawsze używać pulsometru, by nie przeciążyć się i nie przetrenować, gdyż nadmiar wysiłku może być szkodliwy dla zdrowia dziecka.

Jeśli nie jesteś sportowcem wyczynowym, najlepiej zachowuj niskie tętno, ale maksymalny, bezpieczny poziom to 140 uderzeń na minutę.

Pamiętaj, że absolutnie nie wolno ci się przemęczać – jeśli czujesz, że słabniesz, natychmiast przerwij trening. Ćwicząc na rowerze, unikaj przegrzania: ustaw go w pomieszczeniu, w którym jest klimatyzacja lub w którym można otworzyć okna.

Dużo pij podczas treningu, by nie dopuścić do odwodnienia, które może być groźne zarówno dla ciebie, jak i dziecka. Licz również kalorie, które spożywasz. W ciąży potrzebujesz ok. 2400 kcal dziennie, jednak jeśli ćwiczysz – o 200 kalorii więcej.

Rower w ciąży: kiedy należy odpuścić

- Jeśli wystąpią choćby najmniejsze dolegliwości, np. pobolewanie w podbrzuszu, skurcze czy plamienie, należy przerwać aktywność fizyczną i skontaktować się z ginekologiem. To, że twoja ciąża jest fizjologiczna i przebiega bez powikłań, nie zwalnia cię z ostrożności - radzi lek. med. Joanna Kosielska.

Warto wiedzieć

Dlaczego warto jeździć na rowerze w ciąży?

Po pierwsze, jak każde ćwiczenia fizyczne, także i rower wpływa znakomicie na nasze samopoczucie. Ruch sprawia, że nie odczuwamy bólu pleców, lepiej pracuje nasz układ sercowo-naczyniowy i oddechowy, a więc poprawia się krążenie krwi, a cały organizm jest bardziej dotleniony.

Aktywność fizyczna reguluje metabolizm, a tym samym wagę, której kontrola w czasie ciąży jest bardzo ważna. Poza tym praca mięśni, będąca nieodłącznym elementem każdych ćwiczeń, sprawia, że stają się one elastyczniejsze i silniejsze, a to ważne w obliczu nadchodzącego porodu. Im bardziej wygimnastykowana kobieta, tym łatwiej urodzi i szybciej wróci do formy.

Zaletą jazdy na rowerze jest również to, że wymaga płynności ruchów – bez zrywów, podnoszeń i innych gwałtownych gestów, które mogą być niebezpieczne dla dziecka w brzuchu. Łatwo też zmniejszyć – w razie potrzeby – intensywność takiego wysiłku.

Czytaj również: Ćwiczenia zakazane w ciąży. Znane trenerki radzą, z których ćwiczeń trzeba zrezygnować

Sprawdź ćwiczenia na kręgosłup w ciąży: jak ćwiczyć, by wzmocnić kręgosłup? [GALERIA ZDJĘĆ]

7 powodów, dla których warto ćwiczyć jogę w ciąży!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza