Dermatolog radzi, jak się pozbyć rozstępów po ciąży

2022-03-14 10:16

Wczesne działanie i systematyczność – te słowa oddają najlepiej to, co jest konieczne, by zapobiec rozstępom w ciąży. O rozstępach i sposobach pozbycia się rozstępów po ciąży rozmawiamy z dr. n. med. Dorotą Kwiatkowską, dermatologiem oraz lekarzem medycyny estetycznej Skin Clinic w Warszawie.

Dermatolog radzi, jak się pozbyć rozstępów po ciąży?
Autor: Getty images

Rozstępy w ciąży to dosyć powszechny problem. Jeśli chcemy z nimi wygrać, musimy zacząć działać jak najwcześniej i regularnie stosować wszelkie dostępne metody zapobiegania m.in. kremy na rozstępy i masaże. Na szczęście są także sposoby na to, by pozbyć się rozstępów już istniejących. Opowiada o tym dr. n. med. Dorota Kwiatkowska, dermatolog oraz lekarz medycyny estetycznej Skin Clinic w Warszawie.

Pani Doktor, dlaczego przyszłe mamy boją się rozstępów?

Rozstępy po prostu szpecą, same nie znikają – w przeciwieństwie do wielu innych zmian skórnych – bardzo ciężko jest je usunąć. A ciąża to okres, kiedy kobiety są szczególnie narażone na powstanie tych zmian. W okresie tych dziewięciu miesięcy nakładają się na siebie dwie najważniejsze przyczyny powstawania rozstępów.

Pierwsza z nich to nadczynność nadnerczy, które produkują zbyt wiele glikokortykosteroidów. To hormony, których zbyt duża ilość zaburza pracę znajdujących się w skórze komórek – fibroblastów. To z kolei powoduje, że wytwarzają one mniej kolagenu, poza tym jest on sporo słabszy niż przed ciażą.

Normalnie włókna kolagenowe są bardzo mocne, a najlepiej ilustruje to fakt, że aby zerwać jedno włókno kolagenowe o średnicy niespełna milimetra, trzeba byłoby użyć kilkukilogramowego ciężarka. Ale podczas ciąży, na skutek nadmiaru hormonów, włókna ulegają osłabieniu.

A jeśli dołączy do tego druga bezpośrednia przyczyna powstawania rozstępów – gwałtowne, mechaniczne rozciąganie się skóry – włókna kolagenu mogą tego nie wytrzymać. W efekcie pojawiają się podczas ciąży rozstępy.

Czytaj również: Ciało kobiety w pierwszych dniach po porodzie

Rozstępy na piersiach - jak się pozbyć rozstępów na piersiach po ciąży?

Czyli każda kobieta w ciąży będzie miała rozstępy?

Nie każda kobieta jest narażona na powstawanie rozstępów, ale jak pokazują statystyki, ma je już prawie 90 proc. przyszłych mam. O tym, u której kobiety się pojawią, decyduje stan skóry przed ciążą, geny, a także tryb życia prowadzony podczas ciąży. Bardziej narażone na rozstępy są kobiety, których mamy również je miały, bo to może świadczyć o skłonnościach genetycznych, a także te, które podczas ciąży przytyły dużo i gwałtownie.

Wreszcie grupą ryzyka, o ile można tak powiedzieć, są młode kobiety o jasnej karnacji, bo zwykle mają one skórę cieńszą i delikatniejszą. Znaczenie ma na pewno fakt, że z wiekiem zmniejsza się ryzyko powstawania nowych rozstępów u tej samej osoby, co na pewno będzie miało znaczenie dla kobiet, które myślą o drugim dziecku, ale martwią się, że ciąża źle wpłynie na stan ich skóry.

Dobrze wiedzieć

Rozstępy w ciąży zazwyczaj pokazują się, gdy brzuszek zaczyna się powiększać, co na ogół ma miejsce pod koniec 2. trymestru ciąży. U niektórych kobiet może to jednak nastąpić wcześniej, jeśli np. znacząco przytyły albo spodziewają się bliźniaków lub trojaczków.

Profilaktyka rozstępów w ciąży!

Najlepiej jest łączyć kilka metod, aby zapobiegać powstawaniu rozstępów w ciąży, zwłaszcza jeśli przyszła mama podejrzewa, że może być na nie genetycznie narażona. Przede wszystkim trzeba starać się przytyć podczas ciąży nie więcej niż 10–14 kilogramów, ale niezbyt szybko. Na pewno pomoże w tym właściwa dieta, a zwłaszcza unikanie nadmiaru słodyczy, a także ćwiczenia fizyczne, dostosowane do możliwości i stanu zdrowia.

Trzeba też wzmocnić skórę – podstawą jest tu regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków zapobiegających rozstępom. Dobrą metodą profilaktyki są też zabiegi kosmetyczne przeznaczone dla przyszłych mam, które ujędrniają i uelastyczniają skórę.

Jak wybrać krem na rozstępy?

Przy doborze preparatu na rozstępy w ciąży zwracamy szczególną uwagę na zalecenia producenta, które znajdują się na opakowaniu, ponieważ w pozornie niewinnych kosmetykach mogą znajdować się substancje, które są przeciwwskazane w okresie całej ciąży, lub też w jej 1. trymestrze, i absolutnie nie można tego lekceważyć. Zawsze dokładnie czytamy ulotkę lub opis, aby nie zaszkodzić dziecku stosując niewłaściwy preparat.

Przykładem są choćby fitoestrogeny, które są przeciwwskazane w ciąży. Warto zwracać uwagę przede wszystkim na składniki, jakie zawiera krem. Powinny one stymulować produkcję kolagenu w skórze, uelastyczniać ją, nawilżać. Jest wiele składników mających takie działanie; by wzmocnić ich skuteczność, producenci czasem łączą je w kompleksy. Produkcję kolagenu poprawia na przykład olej z krokosza barwierskiego, a także lupeol oraz elastoregulator.

Te dwa ostatnie związki stosowane są razem, bo nawzajem się uzupełniają. Z kolei związki krzemu pomagają naprawiać uszkodzony kolagen, a glikoproteiny wspomagają proces regeneracji komórek. Ale dobry krem nie tylko zapobiega rozstępom, lecz także zmniejsza już istniejące. Ma też działanie przeciwświądowe, bo przecież skóra, która się rozciąga, swędzi – to uczucie dobrze znają kobiety w 2. i 3. trymestrze ciąży.

Krem przeciw rozstępom, często jedyny kosmetyk, jaki kobiety stosują regularnie, powinien to swędzenie łagodzić. Warto też zwrócić uwagę na to, jak pachnie krem. Najlepiej, by był to zapach bardzo delikatny, prawie niewyczuwalny, bo niektóre wonie podczas ciąży mogą wywoływać nudności, poza tym składniki zapachowe mogą uczulać, nawet jeśli wcześniej skóry nie podrażnił nigdy żaden kosmetyk. Jeśli to tylko możliwe, warto przed zakupem skorzystać z testera albo poprosić o próbkę.

Od kiedy trzeba zacząć stosować krem przeciw rozstępom?

Im wcześniej, tym lepiej. Tak naprawdę idealnie byłoby zacząć wmasowywać krem przeciw rozstępom w skórę jeszcze przed zajściem w ciążę, bo im więcej czasu dajemy skórze na przygotowanie się do nadmiernego rozciągania, tym większa szansa, że zdołamy zapobiec rozstępom. Ale producenci wielu kremów zalecają, by stosować je dopiero od 3.-4. miesiąca.

Czy stosowanie kremów na rozstępy da się jakoś pogodzić z zaleceniami dermatologów? Tak, bo przecież w aptekach są również i takie kremy, które można stosować już od początku ciąży, a informacja o tym zawsze znajduje się na opakowaniu.

Czy sposób nakładania kosmetyku na rozstępy i częstotliwość zabiegów mają znaczenie?

Oczywiście. Producenci zwykle zalecają, by nakładać krem na rozstępy dwa razy dziennie. Dodałabym do tego słowo „co najmniej”. W ulotkach niektórych kosmetyków jest też instrukcja masażu, jaki należy wykonywać podczas nakładania kremu. Warto się do niej stosować, bo masowana skóra staje się bardziej elastyczna, poza tym składniki aktywne lepiej wnikają w skórę rozgrzaną masażem.

W skórę na brzuchu i piersiach krem musi być wmasowany delikatniej, ale w pośladki, biodra czy uda można go wmasować mocniej, lekko podszczypując skórę, by się zaczerwieniła. Jeśli nakładamy krem po kąpieli, skórę można wymasować nieco wcześniej, szorstką stroną gąbki pod prysznicem, okrężnymi ruchami. W przypadku wrażliwej skóry na gąbkę można wlać odrobinę oliwki, która natłuszcza skórę i nieco złagodzi tarcie.

Na koniec ciało przez chwilę trzeba polewać naprzemiennie ciepłą i letnią wodą. Raz, dwa razy w tygodniu dobrze też jest zrobić peeling, usuwając martwe komórki naskórka, dzięki czemu kosmetyk łatwiej się będzie wchłaniał. No i to, o czym zwykle się zapomina – kremy przeciw rozstępom nakładamy nie tylko w ciąży, ale też przez dwa miesiące po porodzie, dopóki skóra nie wróci do stanu sprzed ciąży.

Czy kremem przeciw rozstępom można również smarować piersi?

Nawet trzeba – na piersiach przecież także tworzą się rozstępy, bo biust również się podczas ciąży powiększa. Ale nakładając krem, trzeba omijać brodawki sutkowe.

Czy można stosować jeden kosmetyk na rozstępy do wszystkich części ciała?

Nie ma przeciwwskazań, ale dobrze jest wiedzieć, że niektóre kosmetyki do biustu zawierają także różne składniki, których próżno by szukać w typowych kosmetykach przeciwrozstępowych, np. alantoinę czy d-pantenol, które łagodzą podrażnione sutki, czy substancje łagodzące uczucie obrzmienia i bolesność piersi, jak choćby wyciąg z liści kapusty.

Czytaj również: Uroda w ciąży: jakie problemy z cerą mogą pojawić się w ciąży?

Brzuch po porodzie - zobacz jak naprawdę wygląda brzuch po ciąży

Czy używanie oliwki dla niemowląt zamiast kremu na rozstępy faktycznie działa?

W pewnym stopniu na pewno tak, bo pomaga zatrzymywać wodę w skórze, przez co jest ona bardziej elastyczna, a więc mniej podatna na rozstępy. Ale moim zdaniem kremy są dużo bardziej skuteczne.

Zobacz galerię zdjęć bez retuszu, pokazujące ciało po porodzie

Czy dieta ma wpływ na powstawanie rozstępów?

Dieta kobiety ciężarnej powinna być przede wszystkim zbilansowana. W związku z czynnikami nasilającymi rozstępy, należy unikać szybkich przyrostów masy ciała, co w ciąży jest bardzo trudne. Dlatego można stosować suplementy diety zawierające duże ilości cynku, witaminy C oraz E. Czynnikiem łagodzącym rozstępy i zapobiegającemu ich powstawaniu może być również glukozamina, znajdująca się w preparatach na stawy.

Co zrobić, jeśli rozstępy w ciąży pojawiają się mimo profilaktyki?

Profilaktyka i wszystkie kuracje, mające na celu zapobieganie rozstępom są bardzo ważne, szczególnie w czasie ciąży. Oczywiście nie mamy stuprocentowej gwarancji, że stosując kremy na naszej skórze nie pojawią się żadne rozstępy. Jedno jest pewne odpowiednia pielęgnacja sprawia, że nawet jeśli rozstępy w ciąży się pojawią będzie ich znacznie mniej.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza