Rozwój dziecka: umiejętności dziecka w różnym wieku

2012-10-17 11:31

Rozwój dziecka to sprawa bardzo indywidualna. Dzieci rozwijają się w różnym tempie i teoretycznie wiedzą to chyba wszystkie mamy. Jednak każda z nich zwykle nie może oprzeć się pokusie, by porównywać z koleżanką czy sąsiadką umiejętności swoich dzieci. Nie jest to dobra metoda, bo rozwój dziecka to naprawdę sprawa indywidualna. Istnieją jednak pewne wytyczne, dzięki którym w przybliżeniu możemy poznać umiejętności dziecka w określonym czasie.

Umiejetnosci dziecka w roznym wieku
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Niemowlę w 6. i 7. miesiącu życia
  2. Umiejętności rocznego dziecka
  3. Co potrafi półtoraroczne dziecko?
  4. Dwulatek i jego umiejętności
  5. Polecamy wideo: Jak komponować dania dla dzieci?

Naukowcy od lat badając zachowania dzieci próbują wyznaczyć pewne zdolności, które są powtarzalne u dzieci w tym samym wieku. Wnioski ze swoich badań publikują, by rodzice mogli się przekonać czy ich dzieci nabyły już umiejętności przypisane do danego wieku. Jedną z takich publikacji jest tabela „Wczesnodziecięce kroki rozwojowe według Ankiety Obserwacyjnej Instytutu Pikler”. Oto najbardziej charakterystyczne z jej punktów. Warto także dodać, że poniższe umiejętności dotyczą zdecydowanej większości – 97 proc. dzieci. Bardzo często zdarzają się przypadki, że dziecko nabywa pewną umiejętność zdecydowanie szybciej albo przeciwnie - potrzebuje więcej czasu, by ją przyswoić.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Niemowlę w 6. i 7. miesiącu życia

Malec na tym etapie zwykle swobodnie przewraca się na bok, z radością otwiera usta na widok łyżeczki – w niewielkim procencie robią to już także 3-miesięczne dzieci. Półroczne dzieci próbują już sięgać po interesujące je przedmioty, a gdy osiągną swój cel, dotykają go i uważnie obserwują. Do tej pory interesowały się głównie własną rączką – obserwowały z uwagą i bawiły się. Na tym etapie niemowlęta wydają też rozmaite dźwięki - kolejny etap gaworzenia.

Umiejętności rocznego dziecka

Około pierwszych urodzin, niewielki procent dzieci śmiało stawia już pierwsze kroczki. Większość dzieci jednak nabywa umiejętność pewnego chodzenia dopiero około 21. miesiąca życia, podczas gdy nauka chodzenia rozpoczyna się około 17. miesiąca. To duża różnica, dlatego nie przejmuj się, że roczniak twojej koleżanki już zaczyna stąpać, kiedy twój nie jest tym nawet zainteresowany. 15-miesięczne dziecko potrafi samodzielnie przechylić butelkę – wie, że jak to zrobi, poleci mu picie. Na tym etapie warto wprowadzić picie z kubka (najlepiej niekapka). To doskonała metoda na naukę samodzielnego picia. Można już podsuwać dziecku pierwsze przegryzki.

Co potrafi półtoraroczne dziecko?

Zaczyna już orientować się w podstawowych zjawiskach dotyczących jego małego świata. Dziecko siedząc dostrzega znajdujące się wokół niego zabawki i świadomie zaczyna zabawę. 18. miesiąc życia dziecka to czas, kiedy świadomie zaczyna rozkoszować się radością z kąpieli. Malec pokaże ci to, chlapiąc rączkami o wodę i zaczynając pierwsze wodne harce. Może w końcu kąpiel dziecka stanie się przyjemnością.

Dwulatek i jego umiejętności

Dwulatek powinien mieć już opanowane samodzielne posługiwanie się łyżeczką. Po ukończeniu 24. miesiąca życia, powinien gryźć porządnie stałe posiłki. To czas, kiedy niezwykle intensywnie rozwija się u dziecka mowa – malec buduje pierwsze zdania, popełniając masę błędów gramatycznych przy odmianie wyrazów. To bardzo ciekawy czas. Na pamiątkę, można zapisywać co ciekawsze wypowiedzi dziecka, bo potem mogą szybko umknąć. Około 27. miesiąca możemy zaobserwować, że dziecko bawi się, odgrywając różne role.

Dobrze wiedzieć

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do prawidłowego rozwoju twojego dziecka, powiedz o tym swojemu lekarzowi.

Polecamy wideo: Jak komponować dania dla dzieci?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza