Bezsenność w ciąży: przyczyny problemów ze snem

2021-08-05 12:39

Bezsenność w ciąży bardzo utrudnia życie, które i tak już nie jest lekkie z powodu innych dolegliwości ciążowych. Czy w trakcie ciąży jest możliwy spokojny, nieprzerywany sen? Dlaczego kobiety w ciąży mają problemy ze snem i jak się uporać z tym problemem – wyjaśnia ginekolog położnik dr Jacek Tulimowski.

bezsenność w ciąży
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Panie doktorze, na początku ciąży kobieta zwykle śpi jak suseł, ale wciąż ma wrażenie, że jest zmęczona. Dlaczego?
  2. Czy lepiej jest w ciągu dnia ucinać sobie drzemki, czy raczej pokonywać senność, by potem szybciej zasypiać wieczorem i spać w nocy?
  3. Ale przecież rosnący brzuch utrudnia znalezienie wygodnej pozycji do snu...
  4. No i to częste nocne wstawanie do toalety w ciąży…
  5. Czy to prawda, że w ciąży ok. 30 proc. kobiet chrapie?
  6. Zdarza się, że ciężarna kładzie się do łóżka zmęczona i nie może zasnąć, cierpi na bezsenność...
  7. Co można zrobić, by się porządnie wysypiać w ciąży?
  8. A jeśli to wszystko jednak nie pomaga na bezsenność w ciąży?

Bezsenność w ciąży dokucza wielu kobietom. Problemy ze snem to typowe dolegliwości ciążowe. Najpierw masz ochotę spać cały dzień, a potem problemem staje się spokojne przespanie choć jednej nocy. Co na to specjalista? Jak spać w ciąży, żeby obudzić się wypoczętą?

Panie doktorze, na początku ciąży kobieta zwykle śpi jak suseł, ale wciąż ma wrażenie, że jest zmęczona. Dlaczego?

– Wszystkiemu winne są zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Po pierwsze, organizm większość energii wykorzystuje na przygotowanie się do nowego zadania, czyli macierzyństwa, i dlatego potrzebuje większej dawki odpoczynku. Często nie wystarcza mu 8 godzin snu w nocy i domaga się jeszcze drzemek w ciągu dnia. Po drugie, w pierwszym trymestrze w dużych ilościach produkowany jest progesteron. Hormon ten dba o to, by płód miał dobre warunki do rozwoju, odpowiada też za uczucie senności w ciągu dnia.

Kawa w ciąży. Zakazana czy nie?

Czy lepiej jest w ciągu dnia ucinać sobie drzemki, czy raczej pokonywać senność, by potem szybciej zasypiać wieczorem i spać w nocy?

– Jeżeli kobieta w ciąży ma okazję do drzemki za dnia, powinna ją wykorzystać. Nie musi się obawiać, że wieczorem sen nie będzie chciał przyjść. Progesteron i wieczorne rytuały, np. spacer, wietrzenie sypialni, kąpiel – zrobią swoje.

Ale przecież rosnący brzuch utrudnia znalezienie wygodnej pozycji do snu...

– Rzeczywiście, przewracanie się z boku na bok wraz z rozwojem ciąży staje się coraz trudniejsze. Poza tym nie można już leżeć na brzuchu, a przecież niektóre kobiety tak właśnie lubiły spać przed ciążą, nie można też za długo leżeć na plecach, bo boli kręgosłup... Ten ucisk powiększającej się macicy na kręgosłup ma jeszcze jeden skutek – nacisk na włókna nerwowe odchodzące od rdzenia kręgowego bywa przyczyną bolesnych kurczy nóg, które mogą wyrwać ze snu.

Zobacz: Problemy ze snem w ciąży - 3 dolegliwości, które utrudniają sen przyszłej mamy

Dobrze wiedzieć

Łatwiej zaśniesz, gdy przed snem weźmiesz ciepłą kąpiel z kilkoma kroplami olejku z lawendy.

No i to częste nocne wstawanie do toalety w ciąży…

– Właśnie. Na początku ciąży progesteron sprawia, że przyszła mama częściej oddaje mocz, również w nocy. W ostatnim trymestrze powiększająca się macica naciska na położony blisko niej pęcherz, co wywołuje uczucie, jakby ciągle był przepełniony. Natomiast to, że kobieta w ciąży oddaje więcej moczu, spowodowane jest intensywniejszą pracą nerek. Nerki muszą jak najszybciej pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii, a ponieważ w organizmie przyszłej mamy krąży więcej krwi – więcej jest jej do przefiltrowania. Wzmożona praca nerek sprawia, że kobieta w ciąży częściej oddaje mocz. Kilka nocnych wizyt w toalecie zupełnie wybija ze snu. Poza tym taki przerywany sen jest nieefektywny.

Czy to prawda, że w ciąży ok. 30 proc. kobiet chrapie?

– Tak, dotyczy to zwłaszcza kobiet, które sporo przybrały na wadze. Powiększająca się macica zmienia układ narządów w jamie brzusznej – naciska też na przeponę, a to wpływa na sposób oddychania: staje się ono płytsze. Ponieważ błona śluzowa, wyściełająca m.in. nos, rozpulchnia się – trudno jest nabierać powietrze nosem. Ciężarna oddycha więc ustami, co sprzyja chrapaniu. A to z kolei może powodować tzw. bezdech senny – kobieta przez kilka sekund nie może nabrać powietrza do płuc, a potem gwałtownie łapie jego haust.

Zdarza się, że ciężarna kładzie się do łóżka zmęczona i nie może zasnąć, cierpi na bezsenność...

– Najczęściej wynika to ze zmian hormonalnych, które powodują nieokreślony niepokój, utrudniający zaśnięcie. Inny powód to codzienne troski. Myślenie o nich wieczorem utrudnia zasypianie. A pod koniec ciąży dołączają się obawy przed porodem...

Przeczytaj: Obrzęki w ciąży - skąd się biorą spuchnięte nogi, opuchnięte kostki w ciąży?

Co można zrobić, by się porządnie wysypiać w ciąży?

– Wieczorem warto wybrać się na spacer, przed snem posłuchać relaksacyjnej muzyki. Trzeba wywietrzyć sypialnię i zadbać o nawilżenie powietrza. Do snu najlepiej jest układać się na lewym boku, a jeśli już na plecach, to na wysokiej poduszce. Im bliżej zmierzchu, tym bardziej powinno być ograniczane picie – zmniejszy to częstotliwość wizyt w toalecie. Tuż przed snem trzeba opróżnić pęcherz. By mniej dokuczały kurcze łydek, warto wykonywać ćwiczenia dla kobiet w ciąży oraz dostarczać organizmowi wraz z dietą magnezu, potasu i wapnia. Można też sobie kupić specjalną poduszkę dla ciężarnych, która pozwala przybrać lepszą pozycję do snu.

Zobacz: Poduszki do spania w ciąży. Rodzaje, rozmiary, ceny poduszek dla ciężarnych

A jeśli to wszystko jednak nie pomaga na bezsenność w ciąży?

–  Ciężarna powinna porozmawiać ze swoim lekarzem. Nie wolno natomiast sięgać na własną rękę po środki nasenne. Nawet te dostępne bez recepty mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Z wizytą u lekarza nie ma też co zwlekać, gdy kobieta cierpi na bezdech senny.

Polecamy: Pocenie w ciąży. Jak zapobiegać poceniu się w ciąży?

miesięcznik "M jak mama"

Sonda
Czy w 5 tygdniu ciąży miałaś poranne mdłości?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza