Serotonina - co to jest, na co wpływa? Jak podnieść jej poziom?

2021-02-26 13:09

Serotonina jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników ośrodkowego układu nerwowego. Ale mówiąc prościej - jest substancją niezbędna do życia, Nazywana jest „hormonem szczęścia”, ponieważ odpowiada za dobry nastrój. Jak podnieść poziom serotoniny, aby być szczęśliwszym?

Serotonina - co to jest, na co wpływa? Jak podnieść jej poziom?
Autor: Getty images Jak podnieść poziom serotoniny?

Serotonina należy to grupy amin biogennych, jest hormonem tkankowym i jednym z najważniejszych neuroprzekaźników ośrodkowego układu nerwowego. Produkowana jest głownie w błonie śluzowej jelit, pniu mózgu, szyszynce i trombocytach, czyli płytkach krwi.

Poziom serotoniny jest najwyższy w okresie noworodkowym i spada wraz z wiekiem. Na co wpływa serotonina i czy można podnieść jej poziom?

Spis treści

  1. Jakie znaczenie ma serotonina?
  2. Jak działa serotonina na nastrój?
  3. Jak podnieść poziom serotoniny?

Jakie znaczenie ma serotonina?

Serotonina jest nam niezbędna do życia, nazywana jest „hormonem szczęścia”, ponieważ warunkuje dobry nastrój, prawidłowy sen, ale także wiele innych procesów warunkujących równowagę organizmu.

Serotonina ma ogromny wpływ na naszą psychikę i samopoczucie – wpływa na odczuwanie przyjemności i euforii, wraz ze swoim metabolitem – melatoniną warunkuje prawidłowy rytm snu. Odpowiedni poziom serotoniny wpływa na prawidłowe libido, a także zmniejsza reakcje na ból.

Serotonina reguluje także nasz apetyt – hamuje go po spożyciu węglowodanów, zwiększa po spożyciu białek. Dowiedziono, że osoby z niskim poziomem serotoniny mają tendencję do zachowań impulsywnych, a nawet agresywnych, mogą mieć także problemy ze snem, koncentracją i regulacją apetytu.

Poza ogólnym samopoczuciem prawidłowy poziom serotoniny warunkuje prawidłowo funkcjonujący metabolizm. Serotonina wpływa na przewód pokarmowy nasila perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom, a także hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku, chroniąc przed chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy.

Kolejnym aspektem, na który wpływ ma serotonina, jest prawidłowe krzepnięcie krwi, a także termoregulacja. W związku z tym, że serotonina wpływa także na skurcz mięśni gładkich naczyń, podwyższa ona także ciśnienie tętnicze krwi.

Serotonina wpływa także na przemiany osteoblastów, czyli komórek budujących kości. Odpowiedni poziom serotoniny warunkuje przemiany osteoblastów, co wpływa na masę kości i chroni przed osteoporozą.

Czytaj również: Co jeść, by poprawić sobie humor

Naturalne afrodyzjaki - prosty sposób na poprawienie libido. Koniecznie wypróbuj!

Jak działa serotonina na nastrój?

Według badań działanie serotoniny na nastrój jest dwukierunkowe – odpowiedni poziom serotoniny poprawia nasz nastrój, ale też odwrotnie – dobry nastrój zwiększa wydzielanie serotoniny. Należy dlatego zadbać o relaks, czas dla siebie i pozytywne nastawienie.

Serotonina jest neuroprzekaźnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a dzięki niewielkim zmianom w naszym stylu życia możemy z powodzeniem podnieść jej poziom i cieszyć się lepszym nastrojem.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku obniżonego nastroju, utratą zainteresowań, niemożnością cieszenia się z rzeczy, które zwykle sprawiały nam radość warto skonsultować się z lekarzem, w celu diagnostyki i leczenia depresji, ponieważ w przypadku takich zaburzeń niezbędna jest pomoc specjalisty.

Jak zwiększyć libido?

Jak podnieść poziom serotoniny?

Serotonina jest neuroprzekaźnikiem powstającym na szlaku przemian egzogennego aminokwasu – tryptofanu. Jest to substancja, która musimy dostarczyć z pożywieniem, a jej prawidłowy poziom warunkuje także prawidłową ilość serotoniny.

Dbając o odpowiedni poziom serotoniny powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby nasza dieta była bogata w białko, głownie mięso ryb, wołowinę i indyka, nasiona dyni, słonecznika i sezamu, twarde sery (parmezan, cheddar), a także węglowodany złożone. Warto także dołączyć do naszej diety spirulinę.

Do prawidłowej syntezy serotoniny potrzebne są także witaminy C i B6 oraz magnez. Warto pamiętać, aby nasza dieta była bogata w owoce cytrusowe, banany, orzechy oraz gorzką czekoladę z wysoką zawartością kakao.

Aby zadbać o prawidłowy poziom serotoniny w organizmie należy ustabilizować swój rytm dobowy. Przesypianie 7-8 godzin dziennie, zasypianie i budzenie o tej samej porze pozwoli na odpowiednią regenerację ośrodkowego układu nerwowego, a także zwiększy wrażliwość receptorów w układzie nerwowym na serotoninę.

Regularny sen wpływa też pozytywnie na poziom metabolitu serotoniny, czyli melatoniny. Dzięki odpowiedniemu poziomowi melatoniny nasz sen będzie głęboki i przyniesie spodziewaną regenerację i odpoczynek.

Produkcję serotoniny wspomaga także regularny wysiłek fizyczny. Uznaje się, że już 25 minut ćwiczeń w ciągu dnia utrzymuje serotoninę na prawidłowym poziomie. Wysiłek fizyczny pozwala zatem nie tylko na utrzymanie prawidłowej masy ciała, ale także na pozytywny nastrój.

Na poziom serotoniny wpływa także nasza ekspozycja na słońce – należy jak najczęściej korzystać ze słońca i przebywać na świeżym powietrzu. W okresie jesienno-zimowym zalecane jest nawet doświetlanie się, czyli korzystanie z fototerapii, która ma udowodnione działanie w walce z depresją i obniżonym nastrojem.

Ekspozycja na słońce wspomaga także syntezę witaminy D3, która także ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Należy pamiętać jednak o tym, aby zachować umiar i rozsądek – zbyt długie przebywanie na słońcu zwiększa ryzyko nowotworów skóry i przyspiesza procesy jej fotostarzenia.

Czytaj również: Dieta na dobry sen...

Zaburzenia nastroju: przyczyny i objawy zaburzeń afektywnych

Wahania nastroju w ciąży - charakterystyczny objaw ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza