Stawy biodrowe u niemowlaka: badanie USG stawów obowiązkowe

2012-11-15 13:08

Badanie USG stawów biodrowych u niemowląt to jedno z obowiązkowych badań - wykonuje je się po ukończeniu przez dziecko 6. tygodnia, ale przed ukończeniem 12. Jest to jedno z najważniejszych badań oceniających rozwój stawów biodrowych.

Bioderka
Autor: sxc.hu|rocknroli

Spis treści

  1. Badanie stawów biodrowych niemowlaka - ważne badanie kontrolne
  2. Jak dbać o bioderka dziecka?
  3. Co to jest dysplazja stawów biodrowych u niemowląt?
  4. Dysplazja stawów biodrowych - kiedy potrzebny jest aparat
  5. Dysplazja stawu biodrowego u dzieci: objawy, leczenie WIDEO

Pierwsze badanie stawów biodrowych dziecko ma zaraz po narodzinach. Jeśli neonatolog nie wykryje niczego, co mogłoby niepokoić, na kolejne badanie, tym razem do ortopedy, trzeba się wybrać, kiedy dziecko skończy 6 tygodni (ale przed ukończeniem 12 tygodni życia). Po to, by skorzystać z porady ortopedy dziecięcego albo poradni preluksacyjnej (zajmuje się diagnostyką i leczeniem wad wrodzonych i rozwojowych stawów), niezbędne jest skierowanie. Warto się po nie zgłosić już w 1. miesiącu życia malca i zawczasu umówić się na konsultację ortopedyczną, bo czas oczekiwania na wizytę bywa dość długi.

Sprawdź też: jakie badania wykonuje się do 6. miesiąca życia dziecka >>>

Ortopeda dokładnie zbada oba stawy, sprawdzi, czy nie ma objawów niestabilności i ograniczeń w odwodzeniu nóżek, oceni również, czy nóżki są takiej samej długości.

Badanie stawów biodrowych niemowlaka - ważne badanie kontrolne

Niemowlakowi warto również zrobić badanie USG stawów. Powinien was na nie rutynowo skierować ortopeda, nawet jeśli podczas badania nie wykryje niczego złego. Jeśli specjalista nie wyda skierowania, warto się o nie upomnieć. USG pozwala bowiem na wykrycie nieprawidłowości, których nie ujawnia zwykłe badanie lekarskie. Jeśli lekarz nie będzie chciał wydać skierowania, trzeba zrobić badanie na własną rękę (koszt: 60–100 zł). Zapisując dziecko na USG, warto podkreślić, że chodzi o USG stawów biodrowych, bo niezbędny jest do tego odpowiedni aparat. Na własną rękę nie można robić niemowlakowi zdjęcia RTG – u tak małych dzieci kości nie są jeszcze w pełni wykształcone, i na zdjęciu nie będzie widać większości stawu biodrowego.

Jak dbać o bioderka dziecka?

Jeśli nieprawidłowości są nieznaczne, lekarz może zalecić układanie maluszka na brzuszku i tzw. szerokie pieluchowanie. Dobre do tego celu są pieluszki z flaneli, które nie zwijają się między nóżkami malca. To jednak niezła warstwa grzewcza, dlatego pieluchując dziecko w ten sposób, nie zakładaj już mu dodatkowego ubranka, by zapobiec odparzeniom, a u chłopców nie przegrzewać jąder. Zakładane na pieluszkę ubranka nie mogą być ani obcisłe, ani zbyt luźne (bo wtedy pieluszka będzie się wysuwała). Praktyczniejsze mogą być gotowe rożki, które ułatwiają ułożenie nóg dziecka w pozycji żabki. Troska o prawidłowy rozstaw bioderek to podstawa przy kłopotach z bioderkami. Dlatego noś niemowlaka okrakiem na biodrze, tak aby miał rozchylone nogi (jedna od przodu, druga po tylnej stronie twojego tułowia). Nie prostuj maluchowi nóżek, aby go zmierzyć, dopóki lekarz na to nie zezwoli. Jak najczęściej staraj się zapewnić dziecku możliwość swobodnego fikania nóżkami. Często zmieniaj jego pozycję, aby mogło kształtować stawy, rozwijać czucie ciała i koordynację ruchów.

Co to jest dysplazja stawów biodrowych u niemowląt?

Staw biodrowy złożony jest z kości udowej i tak zwanej panewki, otoczonych torebką stawową, więzadłami i ścięgnami. Jeśli głowa kości udowej znajduje się centralnie w odpowiednio głębokiej panewce, wszystko jest w porządku. Problem pojawia się, kiedy głowa kości udowej nie leży centralnie w panewce lub panewka jest niewykształcona (np. płaska). Staw biodrowy nie może się wtedy prawidłowo rozwijać, jest niestabilny i zagrożony podwichnięciem lub zwichnięciem.

Dysplazja stawów biodrowych - kiedy potrzebny jest aparat

Stwierdzona przez lekarza rozwojowa dysplazja stawów biodrowych wymaga odpowiedniego leczenia. Specjaliści zalecają zakładanie dzieciom z dysplazją specjalnego aparatu – ortezy, który pomaga doprowadzić staw do prawidłowego stanu. Ma on za zadanie utrzymać nogi dziecka w odwiedzeniu na boki i zgięciu w stawach biodrowych i kolanowych. Dzięki temu główka kości udowej znajduje się centralnie w panewce, a staw prawidłowo się kształtuje. Wniosek o aparat wystawia lekarz. Aparat wolno zdejmować tylko podczas pielęgnacji. Bywa to uciązliwe, ale konsekwentne przestrzeganie zaleconej terapii, gwarantuje prawidłowe ukształtowanie stawu. Za kilka lat nie będzie śladu po problemach, a dziecko może nawet uprawiać sport wyczynowo.

Dysplazja stawu biodrowego u dzieci: objawy, leczenie WIDEO

Dysplazja stawu biodrowego to najczęściej występująca wada u niemowląt. Występuje u 4-10 procent dzieci, częściej u dziewczynek niż chłopców. Co robić kiedy u twojego dziecka lekarz stwierdzi dysplazję stawu biodrowego? Posłuchaj naszego eksperta ortopedy Jacka Laskowskiego z Carolina Medical Center.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza