Stulejka - wszystko co warto o niej wiedzieć

2011-09-28 15:35

Stulejka nieleczona w dzieciństwie, może być źródłem prawdziwych problemów w dorosłym życiu mężczyzny. Leczenie stulejki w początkowej fazie nie jest dla dziecka ani bolesne, ani dokuczliwe. Potem może być gorzej. Dlatego rolą rodziców jest dopilnowanie, by napletek u ich synka znajdował się zawsze na właściwym miejscu. Zaniedbanie tej sprawy może nawet zakończyć się przymusowym zabiegiem obrzezania.

Stulejka
Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Co to jest stulejka i kiedy mamy z nią do czynienia?
  2. Stulejka: rodzaje
  3. Jak wygląda leczenie stulejki?
  4. Obrzezanie jako profilaktyka stulejki

U każdego chłopca na początku żołądź, czyli główka penisa, w całości okryta jest napletkiem – płatem skóry, z otworkiem na końcu. U noworodków i małych dzieci otworek ten jest minimalny, co sprawia, że napletka nie da się odciągnąć. Z każdym kolejnym miesiącem życia otworek ten jednak się powiększa i rozluźnia. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej, napletek cofa się, żeby całkowicie odsłonić żołądź.

Co to jest stulejka i kiedy mamy z nią do czynienia?

Nie zawsze jednak wszystko wygląda tak prawidłowo. O stulejce mówimy wtedy, kiedy otwór napletka jest zbyt zwężony. Podczas gdy u małych chłopców stulejka jest rzeczą całkowicie naturalną, tak już około 3. roku życia napletek powinien być na tyle elastyczny, by móc całkowicie odsłonić żołądź.

>> Najczęstsze problemy narządów intymnych u chłopców. [Wywiad]

Stulejka: rodzaje

Rozróżnia się dwa typy stulejek:

  1. o pierwszym mówimy wtedy, gdy napletek jest zbyt długi i rozciągnięty (między żołędzią, a napletkiem może się gromadzić mocz, co grozi infekcjami i podrażnieniami).
  2. drugi przypadek stulejki obserwujemy wtedy, kiedy napletek jest zbyt krótki i za mocno przylega do żołędzi (czasem zdarza się, że stulejka jest na tyle poważna, że chłopiec może mieć problemy z oddawaniem moczu).

Jak wygląda leczenie stulejki?

Do niedawna stulejkę uważano za wadę wrodzoną. Obecnie wiadomo, że część stulejek jest nabyta i może pojawić się w każdym wieku, np. jako efekt stanu zapalnego napletka. W przypadku stulejki wrodzonej, najważniejsze jest podjęcie jak najszybszego leczenia. Do tego oczywiście potrzebna jest wcześniejsza właściwa diagnoza. Badanie stulejki nie jest bolesne, jednak u dzieci o jego przebiegu i ewentualnym leczeniu powinni na bieżąco być informowani rodzice. Leczenie stulejki zwykle polega na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego (ze względu na mocne unerwienie prącia często w znieczuleniu ogólnym). Z operacją na pewno nie można zwlekać w przypadku stulejki uniemożliwiającej prawidłowe oddawanie moczu oraz przy powtarzających się poważnych zapaleniach pod napletkiem. Czasem konieczne bywa obrzezanie, czyli całkowite usunięcie napletka, zwłaszcza jeśli jest on pokryty bliznami. Po zabiegu pacjent musi dbać o higienę oraz zgłaszać się na regularne kontrole. Pamiętaj, aby nie starać się rozciągać napletka na siłę! Może to spowodować jego zaklinowanie się w rowku żołędnym. Pojawia się wówczas ryzyko martwicy prącia i wymagana jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna.

>> Obrzezanie - co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Obrzezanie jako profilaktyka stulejki

Zarówno w kulturze żydowskiej, jak i muzułmańskiej, napletek usuwany jest podczas aktu obrzezania. Pozbycie się napletka ma oczywiście wymiar symboliczny i religijny, ale coraz więcej osób wierzy, że ułatwia także dbanie o codzienną higienę. Stąd rosnąca popularność obrzezania w krajach europejskich. Z drugiej strony i po obrzezaniu można mieć problemy z higieną, jeśli nie będzie przestrzegać się pewnych zasad.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza