Syrop prawoślazowy - zastosowanie, działanie. Czy syrop prawoślazowy można stosować w ciąży?

2017-10-24 10:57

Syrop prawoślazowy to często jedyny ratunek dla kobiet cierpiących na kaszel w ciąży. Czy można bezpiecznie stosować syrop prawoślazowy w ciąży?

syrop prawoślazowy
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Kaszel w ciąży
  2. Domowe sposoby na kaszel
  3. Syropy na kaszel w ciąży
  4. Syrop prawoślazowy – działanie
  5. Syrop prawoślazowy – jak stosować

Syrop prawoślazowy to tani i skuteczny sposób na chrypkę i ból gardła. Choć skład leku jest prawie w 100 procentach naturalny, istnieją przeciwskazania dotyczące stosowania syropu. Czy wśród nich znajduje się ciąża?

Kaszel w ciąży

Kaszel w ciąży może być bardzo uciążliwy dla przyszłej matki, ponieważ bardzo często utrzymuje się dłużej niż inne objawy przeziębienia. Nieprzyjemne wstrząsy ciała powodują dyskomfort ciężarnej. Ciężkie i długie napady kaszlu mogą nawet spowodować przedwczesne skurcze. Większość dostępnych w aptece leków na kaszel nie jest wskazana w trakcie ciąży. Szczególną ostrożnością w przyjmowaniu wszelkich, nawet ziołowych preparatów, należy wykazać się zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy ma miejsce organogeneza (kształtowanie się organów dziecka). Trzeba wtedy konsultować się z lekarzem w sprawie wszystkich leków i preparatów, które zamierzamy przyjąć.

Domowe sposoby na kaszel

Gdy dostrzegamy pierwsze symptomy przeziębienia w ciąży i zaczyna męczyć nas uporczywy kaszel, warto w pierwszej kolejności sięgnąć po domowe metody leczenia infekcji górnych dróg oddechowych w ciąży. Herbata z sokiem z malin, miód, przyjmowanie czosnku w tabletkach i witaminy C czy naturalny syrop z cebuli powinny przynieść ulgę, gdy dokucza nam kaszel w ciąży. Dobre efekty przynosi również płukanka z wody z solą. Przy suchym kaszlu można pić gotowane siemię lniane z dodatkiem miodu.

Dobrze wiedzieć

Przyziębiona przyszła mama powinna zgłosić się do lekarza rodzinnego lub internisty, a nie ginekologa. Kobiety w ciąży powinny być przejmowane bez kolejki. Jeżeli w rejestracji nie zostaną o tym poinformowane, powinny samodzielnie udać się od razu do gabinetu lekarza. Inaczej mogą złapać kolejne wirusy.

Syropy na kaszel w ciąży

Jeśli domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto sięgnąć po syrop prawoślazowy na kaszel w ciąży. Jest on bezpieczny dla ciężarnych i nie stanowi zagrożenia dla płodu. Warto jednak pamiętać, aby prosić w aptece o syrop prawoślazowy, który nie zawiera alkoholu.

Syrop prawoślazowy – działanie

Korzeń prawoślazu lekarskiego wykorzystuje się w medycynie od wieków. Jest bogaty w śluz, który wykazuje działanie powlekające, nawilżające i przeciwzapalne. Syrop prawoślazowy pomaga w leczeniu kaszlu, chrypki oraz bólu gardła. Można go stosować zarówno przy kaszlu suchym, jak i mokrym. Rozrzedza wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych, ułatwiając jej odkrztuszanie. Łagodzi też wszelkie podrażnienia jamy ustnej.

Dobrze wiedzieć

Syrop prawoślazowy wykazuje łagodne działanie. Rozrzedza wydzielinę, zapobiegając odruchowi kaszlu, dlatego można go stosować nawet przed snem. 

Syrop prawoślazowy – jak stosować

Przed przyjmowaniem syropu prawoślazowego warto skonsultować się z lekarzem który rozwieje wątpliwości dotyczące dawkowania leku. Syrop prawoślazowy powinno się stosować nie dłużej niż 3 dni. Kobiety w ciąży mogą przyjmować łyżkę stołową trzy razy dziennie (po posiłku). Przeciwwskazaniem do stosowania syropu jest uczulenie na prawoślaz. Za butelkę o zawartości 125 g zapłacimy od 2 do 3 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza