Prywatna szkoła podstawowa. Na czym polega rekrutacja i czy warto posłać dziecko do takiej szkoły?

2023-03-14 14:01

Prywatna szkoła podstawowa zapewnia większy komfort nauki niż duża publiczna podstawówka, ale ma też pewne wady. Jak wygląda rekrutacja do szkoły prywatnej i czy warto tam posłać dziecko?

Siedmiolatek
Autor: thinkstockphotos.com 7-letnie dziecko bardzo przeżywa swój pierwszy dzień w szkole oraz dużo od siebie wymaga.

Każda szkoła prywatna, ciesząca się dobrą renomą, ma złożony proces rekrutacyjny. W zależności od placówki, wygląda on różnie, ale zazwyczaj składają się na niego podobne elementy. Badana jest dojrzałość szkolna. Dzieci są obserwowane podczas funkcjonowania w grupie i podczas pracy indywidualnej. Nierzadko konieczne jest również zdanie egzaminów wstępnych.

Spis treści

  1. Czy warto posłać dziecko do prywatnej szkoły podstawowej? 
  2. Zalety prywatnej szkoły podstawowej
  3. Wady prywatnej szkoły podstawowej
  4. Na czym polega rekrutacja do szkoły prywatnej?
  5. Na czym polegają egzaminy do prywatnej szkoły podstawowej?
Ekspert radzi: jak urządzić pokój ucznia

Czytaj także: Lekcje na dwie, a nawet trzy zmiany dla pierwszoklasistów to już norma. Polskie szkoły nie radzą sobie z przyjmowaniem sześciolatków 

Czy warto posłać dziecko do prywatnej szkoły podstawowej? 

Szkoły prywatne mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Entuzjaści tego rozwiązania jako niewątpliwą zaletę szkoły prywatnej wskazują mniejszą liczbę uczniów i co się z tym wiąże, większą możliwość skupienia uwagi nauczyciela na konkretnym uczniu. Oprócz tego takie placówki często oferują bogaty pakiet zajęć dodatkowych. Szkoły te jednak są dość elitarne, a ich uczniowie zwykle żyją na pewnym poziomie, przez co nie mają kontaktu z rówieśnikami pochodzącymi z mniej zamożnych rodzin.

Zalety prywatnej szkoły podstawowej

Jakie jeszcze są plusy takiej placówki edukacyjnej?

  • w szkołach prywatnych nie ma systemu zmianowego, uczniowie nie muszą wiele godzin przebywać na świetlicy w oczekiwaniu na swoje zajęcia. Komfort nauki jest więc zdecydowanie większy niż w dużych szkołach publicznych
  • uczniowie mają możliwość skorzystania z większej liczby zajęć dodatkowych, często bardzo angażujących i dostosowanych do sytuacji na rynku pracy. Są to nie tylko zajęcia przedmiotowe, ale nierzadko również zajęcia z programowania, robotyki, basen, taniec czy kursy przygotowujące uczniów do egzaminów językowych
  • często jest wyższy poziom nauczania, ponieważ prywatna placówka dba o to, by nieustannie być wysoko w rankingach, wiedząc, że może to być jej karta przetargowa

Wady prywatnej szkoły podstawowej

Do minusów szkół prywatnych zalicza się m.in. wysokie czesne, a także ich elitarność, co oznacza, że dzieci żyją i edukują się w pewnej bańce. W takiej szkole nie ma mniej zamożnych uczniów, ich rodziny zwykle żyją na podobnym, wysokim poziomie materialnym, co stwarza ryzyko, że nie będą miały kontaktu z prawdziwym życiem. 

Na czym polega rekrutacja do szkoły prywatnej?

Aby zapisać dziecko do szkoły prywatnej, trzeba nie tylko wpłacić czesne, ale również często zdać pierwsze testy kwalifikacyjne. Zajęcia w grupie mają na celu obserwację, jak dziecko zachowuje się pośród innych dzieci. Za pomocą prostych ćwiczeń nauczyciel sprawdza, czy dziecko dobrze orientuje się w przestrzeni, może to być np. zabawa z maskotką, nauczyciel wydaje polecenia, by maskotka była posadzona po prawej, po lewej stronie, przed, za, obok dziecka. Sprawdzana jest też umiejętność syntezy sylabowej np. poprzez polecenie: "Niech Twój miś dotknie czegoś czer-wo-nego".

Nauczyciel sprawdza także umiejętność liczenia poprzez zabawy np. z klockami, z piłkami. Dzieci muszą je policzyć, podzielić na dwie grupy, powiedzieć, gdzie jest ich więcej, gdzie mniej itp. Nauczyciel może wyznaczyć także zadania z układania figur geometrycznych. Podczas zabaw w grupie badana jest także reakcja dziecka na przyjmowanie porażki i na zwycięstwo. Dzieci mają również do wykonania zadanie wspólnie. Obserwuje się wtedy umiejętność współpracy w grupie, zachowania wobec innych dzieci, zaangażowanie, pomysłowość.

Czytaj także: Jak przygotować dziecko do szkoły? [WYWIAD z psychologiem] 

Na czym polegają egzaminy do prywatnej szkoły podstawowej?

Podczas badania indywidualnego nauczyciel chce dowiedzieć się wielu informacji o dziecku, a także o otaczającej je rzeczywistości. Zazwyczaj do wykonania są zadania dotyczące wiadomości o sobie, rodzinie i środowisku, (pytania: "Jak się nazywasz, ile masz lat, gdzie mieszkasz, w jakim kraju, gdzie pracują twoi rodzice, czy masz rodzeństwo, ile mają lat, na czym polega praca lekarza, nauczyciela, policjanta, jak nazywa się stolica Polski, jak wygląda godło Polski, jakie barwy ma flaga Polski, wymień dni tygodnia po kolei, jaki dziś jest dzień, o jakiej porze dnia jesz obiad, wstajesz, idziesz spać, jakie znasz pory roku, jaka jest teraz?"). To wiedza ogólna, którą zazwyczaj dzieci mają po kilku latach uczęszczania do przedszkola. Dziecko powinno wykazać się także umiejętnością spójnej wypowiedzi. W tym celu ma do ułożenia historyjkę obrazkową. Układanie puzzli to zadanie na bystrość, spostrzegawczość, szybkość wykonywania zadania, umiejętność skupienia uwagi.

Pod koniec badania dziecko uzupełnia karty pracy. Są badane umiejętności językowe poprzez wykonywanie ćwiczeń grafomotorycznych – nauczyciel obserwuje trzymanie narzędzia do pisania i ułożenie kartki – szlaczki, odwzorowywanie w kratkach, cięcie nożyczkami. Dzieci muszą także zakreślać takie same znaki, odnaleźć je i wyodrębnić.

Czytaj także: Co o szkołach językowych sądzą mamy na forum Mjakmama24.pl? 

Badane są również umiejętności matematyczne poprzez wykonywanie zadań typu: 

  1. Połącz cyfry z kropkami.
  2. Narysuj X mniej, X więcej.
  3. Znajdź podobieństwa i różnice na obrazkach.
  4. Pokoloruj wg kodu. Badanie umiejętności dziecka zazwyczaj odbywa się podczas tzw. dnia próbnego w szkole, dziecko przebywa wtedy w klasie przez kilka lekcji i jest tam obserwowane przez nauczyciela. Po badaniu nauczyciel indywidualnie omawia swoje obserwacje i kartę pracy dziecka z rodzicami kandydata do szkoły.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza