Co powinien umieć trzylatek idący do przedszkola?

2021-08-16 13:10

Edukacja przedszkolna zaczyna się zwykle w wieku trzech lat - to ważny etap w życiu każdego dziecka. Trzylatek w przedszkolu powinien być w miarę samodzielny i umieć wykonywać pewne czynności. Jak przygotować dziecko do przedszkola i co powinien umieć trzylatek w przedszkolu?

Co powinien umieć trzylatek idący do przedszkola?
Autor: Getty images Co powinien umieć trzylatek idący do przedszkola?

Pierwsze dni w przedszkolu to stresujące chwile zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Dorośli martwią się, jak ich trzylatek sobie poradzi w przedszkolu. Często ta rewolucja w życiu rodziny to właśnie u nich, a nie u dziecka wywołuje więcej nerwów. Chcą, by ich pociecha wyruszyła do placówki jak najlepiej przygotowana, dążą również do rozwiania w dziecku obaw związanych z tak dużą zmianą.

Co więc zrobić, by trzylatek w przedszkolu świetnie się odnalazł i co powinno umieć trzyletnie dziecko, rozpoczynające swoją przygodę z tego rodzaju placówką?

Spis treści

  1. Co powinien umieć trzylatek?
  2. Niezbędna samoobsługa
  3. Słuchanie poleceń
  4. Jak przygotować trzylatka do przedszkola?
Tu liczy się czas. Jak rozpoznać sepsę wyjaśnia dr n. med. Alicja Karney

Co powinien umieć trzylatek?

Trzylatek w przedszkolu może sobie świetnie poradzić, a pójście do placówki nie musi być dla niego traumatycznym przeżyciem, jeśli tylko odpowiednio przygotujemy go do tego wydarzenia.  Warto przy tym pamiętać, że przedszkole jest miejscem, w którym dziecko przygotowuje się do roli ucznia i rozwija swoje uzdolnienia, a także z radością spędza czas.

Niezbędna samoobsługa

Przede wszystkim, trzeba popracować nad przygotowaniem dziecka do samodzielności. Powinno więc ono sygnalizować swoje potrzeby, samodzielnie się załatwiać, umieć trzymać łyżeczkę i widelec, samodzielnie zjeść posiłek, a także ubrać się i rozebrać. Dziecko zawsze może liczyć na pomoc nauczyciela, ale ważne jest, by samo próbowało się obsłużyć.

Słuchanie poleceń

Należy również przygotować dziecko do tego, że w trakcie dnia sporo się dzieje, więc nie może cały czas się bawić, że musi reagować na polecenia nauczyciela. Po zabawie trzeba po sobie posprzątać - to bardzo ważne zadanie, do którego  też warto już od najmłodszych lat przygotować malucha, gdyż tego właśnie wymaga się w przedszkolu.

Dzieci muszą także przywyknąć do tego, że w przedszkolu nie są same, trzeba dzielić się zabawkami z innymi, a także używać słów: proszę, dziękuję, przepraszam

Przeczytaj również: Adaptacja dziecka w przedszkolu: jak przygotować dziecko do roli przedszkolaka?

Dziecko w przedszkolu: 5 oznak, dzięki którym rozpoznasz, że dziecku dzieje się krzywda

Dowiedz się również, w jaki sposób objawia się stres przedszkolny

Jak przygotować trzylatka do przedszkola?

1. Rozmawiaj z dzieckiem

Pierwszym krokiem jest rozmowa z dzieckiem o tym, czym jest przedszkole, co to za miejsce, gdzie się znajduje, kto tam przebywa i co się tam robi. Należy pamiętać, by opowiedzieć o tym dziecku, zwracając uwagę na pozytywy tej placówki. Wyjaśnić, że przedszkole to takie miejsce, w którym jest dużo innych dzieci, wiele zabawek, którymi można się wspólnie bawić, plac zabaw, gdzie organizuje się ciekawe zajęcia. Podczas pobytu w domu dziecko może samo nawiązać rozmowę o przedszkolu, wtedy dobrze jest ją kontynuować. Wzbudzi ona w dziecku pewność, że to miejsce musi być dobre, skoro mama i tata tak spokojnie o tym mówią.

2. Poznaj przedszkole

Dobrze jest wybrać się na spacer do przedszkola, pokazać dziecku to miejsce, by się z nim oswoiło. Często w placówkach są organizowane zajęcia adaptacyjne, warto się na nie zapisać. Z pewnością pomogą dziecku wejść do grupy bez kłopotu, będzie przecież znało zarówno panie tam pracujące, jak i samo przedszkole.

3. Mów o przedszkolu i przypominaj dziecku o nim

Zajęcia w przedszkolu zaczynają się we wrześniu. Dzień przed pójściem do przedszkola trzeba o tym dziecku przypomnieć. Może się zdarzyć, że zacznie ono mieć wątpliwości, ale wtedy rolą rodziców jest je uspokoić. Dziecko obserwuje zachowania rodziców. Jeśli oni są nerwowi i niepewni, ono też zaczyna się tak zachowywać. Dlatego należy pamiętać, by spokojnie o przedszkolu mówić i realizować założony plan.

4. Przygotujcie razem wyprawkę

Trzylatek w przedszkolu musi mieć również przygotowaną wyprawkę, czyli komplet ubrań na zmianę, ulubioną zabawkę, szczoteczkę i pastę do zębów. Jeśli to jest możliwe, warto w pierwszych dniach września odbierać dziecko wcześniej, jeśli nie - trzeba je uprzedzić, że mama/tata przyjdzie po podwieczorku. Nie należy wymieniać godzin, bo dla dziecka to abstrakcja. Bardzo ważne, by odebrać dziecko zgodnie z obietnicą, bo ono czeka.

5. Przezwyciężaj kryzysy

Często się zdarza, że po kilku dniach dobrej zabawy w przedszkolu pojawia się kryzys, płacz i niechęć. W takich chwilach ważne jest, by rodzice spokojnym, stanowczym tonem uświadomili dziecku, że do przedszkola trzeba chodzić codziennie, tak jak mama i tata chodzą do pracy.

Rolą rodziców jest także wytłumaczenie dziecku, że pewne sytuacje w przedszkolu są konieczne - jedzenie posiłków, mycie zębów po posiłku, branie udziału w zajęciach, samodzielne ubieranie się. W domu nie zawsze udaje się nam tego dopilnować, ale w przedszkolu robią to wszystkie dzieci.

Jeśli pojawia się pytanie: "Dlaczego muszę to wszytko robić?", nie trzeba rozwijać odpowiedzi, wystarczy: "W przedszkolu tak po prostu jest".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza