Powrót ze szpitala z noworodkiem: mama i dziecko wracają ze szpitala

2021-07-28 14:09

Powrót ze szpitala z noworodkiem ma miejsce zwykle w ciągu kilku dni po porodzie. Przed tatą ważny sprawdzian – organizacja powrotu mamy i dziecka ze szpitala, przygotowanie domu na powitanie malca.... Jak się do tego zabrać, o czym pamiętać przed powrotem ze szpitala z noworodkiem?

Powrót ze szpitala z noworodkiem: mama i dziecko wracają ze szpitala
Autor: Getty images Powrót ze szpitala z noworodkiem

Jak się przygotować do powrotu noworodka ze szpitala? To, ile czasu będziesz miał na przygotowania, zależy zarówno od przebiegu porodu, jak i od samopoczucia mamy i maluszka. Zazwyczaj jest tak, że po porodzie naturalnym można opuścić szpital w 2.–3. dobie (czasem nawet następnego dnia), po cesarce natomiast po czterech dniach. Wiadomość otrzymasz dzień wcześniej.

Przygotowań do powrotu ze szpitala z noworodkiem nie warto odkładać jednak na ostatnią chwilę, bo jest sporo do zrobienia.

Sprawdź również: kalendarz rozwoju dziecka 

Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala?

Spis treści

  1. Torba z ubraniem na powrót ze szpitala
  2. Posprzątane mieszkanie
  3. Miejsce do odpoczynku dla mamy
  4. Niezbędne zapasy na powrót ze szpitala
  5. Przygotuj obiad na powrót mamy i dziecka ze szpitala
  6. Jak i w czym przywieźć dziecko ze szpitala?
  7. Powrót do domu taksówką z niemowlakiem ?
Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Torba z ubraniem na powrót ze szpitala

To, w czym kobieta opuści szpital, najlepiej ustalić bezpośrednio z nią. Najprościej byłoby, gdyby to ona sama spakowała torbę z odzieżą na powrót, a ty byś tylko ją przywiózł. W ferworze przedporodowych emocji łatwo jednak o tym zapomnieć. Jeśli to zadanie spadnie na ciebie, pamiętaj, by przypadkiem nie spakować odzieży sprzed ciąży – będzie za mała, bo tuż po porodzie brzuch nadal jest spory.

  • Co spakować dla mamy? Komplet bielizny, ciążowe spodnie i skarpety (lub ciążową spódnicę i rajstopy), bluzkę, sweter, kurtkę i wygodne buty na niskich obcasach. Po porodzie najlepiej sprawdzają się ubrania luźne, niekrępujące ruchów. Spódnica albo spodnie powinny być w ciemnym kolorze, partnerka poczuje się bardziej komfortowo ze względu na krwawienie poporodowe.
  • Co spakować dla dziecka? Sporo zależy od pogody. Jeśli nie będzie mrozu, malec powinien mieć body z długimi rękawami, śpioszki ze stópkami, na to można założyć mu ciepły kombinezon z doszytymi bucikami z materiału, czapeczkę, rękawiczki. W bardzo zimny dzień dodatkowo można ubrać go w kombinezon z polaru (zakładany pod kombinezon zimowy). Warto zabrać też koc.Krem ochronny nie będzie potrzebny, chyba że część drogi przejdziecie na piechotę z dzieckiem w wózku. Pamiętaj, by spakować ze dwie pieluszki. Smoczek ani grzechotka nie będą potrzebne.

Posprzątane mieszkanie

Nic tak nie stresuje młodej mamy jak bałagan w mieszkaniu. Przed jej powrotem powinieneś więc posprzątać. Takie czynności jak odkurzenie mieszkania (również w trudno dostępnych miejscach), umycie naczyń czy poukładanie rozrzuconych przedmiotów na swoich miejscach to podstawa.

Jeśli jednak masz więcej czasu, zrób generalne porządki – wytrzep dywan, upierz firanki i zasłony, oczyść rolety albo żaluzje, jeśli macie je w domu. Nie tylko po to, by sprawić radość partnerce, ale też by usunąć z mieszkania kurz albo drobnoustroje niewskazane dla malca.

Miejsce do odpoczynku dla mamy

Kobiety po porodzie zwykle są jeszcze dość słabe – dlatego przyszykuj partnerce wygodne miejsce do leżenia. Może to być wasze łóżko (koniecznie zmień pościel), sofa albo kanapa. Ważne, by młoda mama mogła wygodnie tam odpocząć. Dla wygody warto postawić obok mały stolik albo szafkę nocną z czymś do picia, książką.

Pamiętaj też, by zawczasu przygotować kącik do spania dla noworodka – złożyć łóżeczko (jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej), ułożyć pościel.

Czytaj również: Kangurowanie czyli siła bliskości

Pierwsza podróż noworodka - organizacja przejazdu dziecka ze szpitala do domu

10 niepokojących objawów w czasie połogu. Co powinno niepokoić kobietę w połogu?

Niezbędne zapasy na powrót ze szpitala

Przynajmniej przez kilka pierwszych dni po porodzie twojej partnerce może być trudno wyjść z domu i zakupy spadną na ciebie. Nie odkładaj ich na ostatnią chwilę – lepiej, by spiżarnia była pełna, zanim przywieziesz rodzinę ze szpitala.

Zadbaj o to, by w domu było świeże pieczywo, woda, soki lub napoje (niegazowane), warzywa, owoce, mięso na obiad (jeśli nie wiesz, co kupić, zapytaj partnerkę). Pamiętaj, by kupić rzeczy niezbędne podczas opieki nad malcem – pieluszki i akcesoria do przewijania, proszek do prania dziecięcych ubranek.

Jeśli dziecko nie jest karmione piersią, koniecznie kup mleko modyfikowane (jakie wybrać, najlepiej doradzi pediatra w szpitalu) i dwie, trzy butelki ze smoczkiem.

Przeczytaj także: Pierwsze tygodnie z noworodkiem

Przygotuj obiad na powrót mamy i dziecka ze szpitala

Wypis ze szpitala najczęściej zaczyna się po porannym obchodzie i może trwać nawet kilka godzin. Do szpitala warto w tym dniu przyjechać wcześniej, bo może będziesz mógł partnerce w czymś pomóc.

Niekiedy – co zależy od szpitala – zdarza się, że młoda mama musi odwiedzić kilka gabinetów na różnych piętrach, by uzyskać stosowne zaświadczenia i zwolnienie lekarskie. Ty w tym czasie możesz zająć się waszym dzieckiem i spakować rzeczy, które partnerka miała ze sobą w szpitalu.

Warto pamiętać, że w dniu wypisu zwykle nie przysługuje już szpitalny obiad – jednak zanim otrzymacie niezbędne zaświadczenia, może minąć kilka godzin. Zabierz więc ze sobą kanapki, owoce, coś do picia.

Menu warto ustalić z partnerką, by dostała to, co lubi. Jeśli karmi piersią, lepiej nie zabieraj słodzonych, gazowanych napojów, zdecydowanie lepsza będzie butelkowana woda mineralna. Zadbaj też, by w domu czekał na was obiad.

Jeśli nie umiesz gotować, poproś kogoś o pomoc (mamę, teściową?), możesz też zamówić coś na wynos z restauracji (pierogi z serem, zupy – to dania bezpieczne dla młodej mamy).

Twoja partnerka na pewno ucieszy się, jeśli w domu będzie na nią czekał bukiet kwiatów. Może pomyślisz też o jakimś prezencie z okazji narodzin dziecka?

Jak i w czym przywieźć dziecko ze szpitala?

Jeśli ze szpitala będziecie wracali samochodem, pamiętaj, by zamontować fotelik dla noworodka. Malca nie wolno trzymać wtedy na rękach – jest to niebezpieczne i niezgodne z przepisami ruchu drogowego. Do samochodu najlepiej zanieść maluszka już w foteliku. Zrób to sam – twoja partnerka przez pewien czas po porodzie nie powinna dźwigać.

Jeśli będziesz musiał chodzić do auta kilka razy, by przenieść wszystkie torby, dziecko zanieś na samym końcu, aby nawet na chwilę nie zostało bez opieki. W aucie zamontuj fotelik tyłem do kierunku jazdy, na tylnym siedzeniu. Obok powinna usiąść twoja partnerka – koniecznie przypięta pasami.

Podczas jazdy nie włączaj głośnej muzyki, nie pal, nie otwieraj okien. Jeśli malec zacznie płakać, nie przyspieszaj, by jak najszybciej dojechać do domu – w takim wypadku lepiej zjechać na pobocze i tam uspokoić dziecko.

Powrót do domu taksówką z niemowlakiem ?

Zamów ją z pewnym wyprzedzeniem, na konkretną godzinę. W takim przypadku prawo nie wymaga od rodziców przewożenia malca w foteliku, ale dla bezpieczeństwa dziecka warto fotelik wtedy mieć – jeśli nie macie własnego, koniecznie spróbuj pożyczyć go od znajomych.

Nie licz na korporację taksówkową, mało która ma je na wyposażeniu. Fotelik w ostateczności można zastąpić gondolą wózka, jeśli jest ona wyposażona w system pasów pozwalających na jej zamontowanie w aucie.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza