Ujędrnianie skóry w ciąży

2013-07-08 14:57

Dzięki ujędrnianiu skóry w ciąży unikniesz rozstępów, a po porodzie ciało szybciej odzyska dawną jędrność. Do zabiegów ujędrniających skórę zwykle zabieramy się po ciąży. Ale nie musisz czekać aż do porodu z dbaniem o jędrną skórę. Jak ujędrnić brzuch po ciąży, a jak pielęgnować skóerę w trakcie ciąży.

Uroda w ciazy domowe spa w ciazy
Autor: _photos.com|photos.com Uroda w ciąży: domowe spa w ciąży

Spis treści

  1. Ujędrnianie skóry w ciąży - kosmetyki
  2. Ujędrnianie skóry w ciąży - masaż
  3. Ujędrnianie skóry w ciąży: zabiegi ujędrniające
  4. Zabiegi ujędrniające w ciąży - ważny jest twój komfort

O zabiegach ujędrniania skóry podczas ciąży mówi się rzadko. Bo zabiegi ujędrniające najczęściej kojarzą nam się z sytuacją, gdy skóra jest zwiotczała, słabo napięta, na przykład po wahaniach wagi ciała – czyli szybkim jej przyroście albo intensywnej utracie – lub właśnie po urodzeniu dziecka. Kosmetyki i zabiegi ujędrniające mają wtedy za zadanie napiąć skórę, tak by wszystko wróciło do normy. W tym celu działają na znajdujące się w skórze włókna kolagenu i elastyny, wzmacniając je, uelastyczniając, zwiększając ich sprężystość, a także pobudzając proces ich syntezy, czyli tworzenia się. Warto jednak pamiętać, że ujędrnianie skóry w sytuacji, gdy już doszło do niekorzystnych zmian, jest procesem długotrwałym, a niekiedy kończy się, niestety, porażką. Dlatego lepiej nie zwlekać i zacząć wzmacniać skórę jeszcze podczas ciąży. Bo im będzie mocniejsza, tym lepiej zniesie nadmierne rozciąganie i tym szybciej wróci do dawnego kształtu. Ale uwaga! Nie wszystkie metody ujędrniania skóry są podczas ciąży dozwolone. Niektóre zabiegi ze względu na swoje silne działanie są wręcz zakazane dla przyszłych mam. Co możesz bezpiecznie stosować?

>> Swędzenie skóry w ciąży. Czy oznacza coś groźnego?

Ujędrnianie skóry w ciąży - kosmetyki

Podstawą ciążowego ujędrniania skóry jest jej codzienna pielęgnacja za pomocą kosmetyków. Ważna jest zarówno systematyczność (wybrany preparat trzeba nakładać regularnie, dwa razy dziennie), jak i dobór kosmetyku. Działanie ujędrniające ma każdy kosmetyk przeciw rozstępom, przeznaczony dla kobiet w ciąży, i o nich właśnie warto pomyśleć w pierwszej kolejności. Dlaczego? Bo u źródeł obu problemów – to znaczy rozstępów i utraty jędrności – leży ta sama przyczyna, czyli upośledzenie włókien kolagenu i elastyny. Włókna te tworzą dla skóry coś w rodzaju rusztowania, które je podtrzymuje. Gdy słabną, skóra nie tylko traci jędrność, ale też staje się bardziej podatna na pękanie, przez co tworzą się rozstępy. Od początku ciąży możesz stosować np. kosmetyki Palmer’s i Mustela, od początku 2 trymestru preparaty Pharmaceris M czy kosmetyki Bielenda Sexy Mama. Bezpieczne dla przyszłej mamy są również zwykłe kosmetyki ujędrniające, zwłaszcza te przeznaczone do skóry wrażliwej, np. marki Tołpa. Warto szukać takich, które mają w składzie algi morskie, wyciągi z bluszczu, skrzypu polnego, ostropestu. Unikaj natomiast preparatów, które oprócz działania ujędrniającego dodatkowo wyszczuplają – często zawierają składniki, których stosowanie podczas ciąży budzi wśród ekspertów kontrowersje – np. kofeinę albo l-karnitynę. Niektórzy specjaliści twierdzą, że te składniki nie przenikają przez skórę, inni – że mogą dostać się do krwiobiegu.

>> Zabiegi pielęgnacyjne odpowiednie dla kobiet w ciąży

Ujędrnianie skóry w ciąży - masaż

Samo posmarowanie skóry kosmetykiem to za mało – by zadziałał, trzeba go nałożyć w odpowiedni sposób. Eksperci zalecają, by nakładając kosmetyk na biodra, uda i pośladki, porcję preparatu wmasować zdecydowanymi, mocnymi ruchami okrężnymi, zaczynając od dołu i idąc ku górze (taki kierunek poprawia krążenie limfy i zapobiega jej zastojom w tkankach). Skórę można przy tym lekko podszczypywać. Taki masaż ma działanie uelastyczniające skórę w ciąży. Powinien trwać od trzech do pięciu minut. Masowana skóra lekko się rozgrzewa, dzięki czemu zawarte w kremie składniki aktywne lepiej w nią wnikają. Warto też korzystać z profesjonalnych masaży ujędrniających dla kobiet w ciąży. Jeśli nie chodziłaś przed ciążą na masaże albo miałaś problem z zajściem w ciążę, możesz je wykonywać po 12 tygodniu ciąży. Jeśli bywałaś już na masażach wcześniej, możesz je kontynuować od momentu poczęcia aż do chwili porodu. Co dają? Masaż skóry z pomocą odpowiednio dobranych olejków i balsamów przeznaczonych dla kobiet w ciąży ujędrnia skórę i uodparnia na nadmierne rozciąganie (co zapobiega rozstępom). Umiejętny nacisk dłoni masażysty rozgrzewa skórę, dzięki czemu zawarte w preparacie składniki wnikają głębiej niż podczas masażu wykonywanego w domu. Niektóre masaże ujędrniające (np. marki Decleor) są połączone z relaksacyjnym masażem pleców i dodatkowo zmniejszają ból kręgosłupa. By było widać efekty, do salonu trzeba chodzić przynajmniej raz na dwa tygodnie. Koszty są różne – za masaż zapłacimy od 60 do nawet 300 zł za godzinę. Uwaga! Masażysta musi wiedzieć o ciąży, zwłaszcza jeśli brzuszek nie jest jeszcze widoczny. Niektóre masaże ujędrniające – zwłaszcza te, które wykonuje się w celu stymulacji osłabionych mięśni albo z użyciem aparatów, np. endermologia – są zbyt silne dla kobiety w ciąży i dlatego nie wolno ich stosować.

>> Na czym polega masaż PeLoHa? Czy można go stosować w ciąży?

Ujędrnianie skóry w ciąży: zabiegi ujędrniające

Jeśli pozwala ci czas i zawartość portfela, warto skorzystać również z zabiegów ujędrniających skórę w ciąży. Jako przyszła mama masz, niestety, ograniczony ich wybór – zakazane są np. te, podczas których wykorzystywane są aparaty działające pod ciśnieniem czy emitujące mikroprądy, nie dla ciebie również endermologia czy nakłuwanie. Dozwolone są natomiast zabiegi, podczas których wykorzystywane są kosmetyki na bazie alg, minerałów, wyciągów roślinnych, borowiny. Można ujędrniać całe ciało, ale najczęściej zabieg przeznaczony jest dla określonej części – to znaczy podczas jednej wizyty można ujędrnić tylko skórę biustu albo tylko brzuch. Na czym polega taki zabieg? Zazwyczaj rozpoczyna się delikatnym pilingiem całego ciała, który przygotowuje skórę do następnego etapu, jakim jest nałożenie właściwego preparatu pielęgnacyjnego. To, jak wygląda reszta zabiegu, zależy od salonu. W przypadku niektórych zabiegów (np. Amma Deva RVB) jest tak, że po zmyciu pilingu kosmetyczka nakłada na skórę maskę, a potem przez pół godziny masuje ciało. Zabiegowi towarzyszy specjalnie skomponowana muzyka. W przypadku innych zabiegów, np. zabiegów Błogie Początki Clarins, po delikatnym złuszczaniu następuje odprężający masaż ciała. Są też zabiegi, np. Thalgo, podczas których kosmetyczka wmasowuje w skórę kosmetyk ujędrniający bogaty w witaminy, czasem także kolagen pochodzenia morskiego, a gdy ten się wchłonie, nakłada maskę na bazie alg i mikroplanktonu, która po kilkunastu minutach zasycha i jest zdejmowana. W kosmetykach wykorzystywanych podczas zabiegów są składniki dostarczające skórze soli mineralnych i aminokwasów, które regenerują komórki i wspierają proces tworzenia się kolagenu i elastyny.

>> Zabiegi kosmetyczne w ciąży

Zabiegi ujędrniające w ciąży - ważny jest twój komfort

To, jaką formę ma zabieg i jakie kosmetyki są podczas niego wykorzystywane, zależy od salonu. Warto jednak zadbać o swój komfort, stosując się do zasady: płacisz – wymagasz. To od ciebie zależy, w jakiej pozycji będziesz podczas zabiegu. Nawet mając na brzuszku maskę algową, nie musisz leżeć na plecach; dla wielu kobiet w 2 i 3 trymestrze ta pozycja jest po prostu niewygodna. Nie krępuj się prosić o podniesienie leżanki do pozycji półleżącej, czy od razu ułożyć się na boku. Jeśli poczujesz pieczenie albo szczypanie, powiedz o tym kosmetyczce – to może być znak, że skóra źle reaguje na stosowane podczas zabiegu kosmetyki.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza