Ulewanie u niemowlaka – jak postępować, gdy niemowlę często ulewa pokarm?

2012-11-16 12:50

Ulewanie zdarza się wielu noworodkom i młodszym niemowlętom. Najczęściej spowodowane jest niedojrzałością układu pokarmowego dziecka i zwykle przechodzi samoistnie. Radzimy, jak postępować w przypadku ulewania u niemowlęcia.

Ulewanie u niemowlaka – jak postępować, gdy niemowlę często ulewa pokarm?
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Ulewanie u niemowlęcia - jak postępować
  2. Ulewanie u niemowląt: wideo

Ulewanie – mimowolne cofanie pokarmu do ust i poza nie - występuje fizjologicznie u 50 proc. niemowląt poniżej 3. miesiąca życia i najczęściej ustępuje samoistnie w 12-14. miesiącu życia.

Ulewanie u niemowlęcia - jak postępować

  • Gdy dziecko karmione jest piersią, należy zadbać o jego właściwe ułożenie (główka powinna być wyżej niż nóżki), by pokarm nie wypływał zbyt szybko, a także odciągnąć niewielką ilość pokarmu tuż przed karmieniem.
  • W przypadku karmienia butelką, trzeba pilnować, by była ona ustawiona pod odpowiednim kątem, a dziurka w smoczku nie była zbyt duża. By uniknąć ulewania, lepiej też jest karmić częściej, ale podawać mniejsze ilości mleka modyfikowanego.

Sprawdź też: refluks u niemowlaka >>>

  • Jeśli dziecko ulewa, ale dobrze przybiera na wadze, to należy je karmić  z przerwami, podczas których trzeba podnieść malca do pozycji pionowej, aby odbił połknięte powietrze.
  • Po nakarmieniu bezpieczniej jest odłożyć niemowlę do łóżeczka z wyższym ułożeniem główki, nie na płasko.
  • Należy starać się nie wykonywać gwałtownych ruchów z dzieckiem po karmieniu.
  • Jeśli z powodu ulewania niemowlę słabo przybiera na wadze, mama powinna skonsultować się z pediatrą, bo być może konieczne okaże się wykonanie badań, które pozwolą znaleźć jego przyczynę.

Ulewanie u niemowląt: wideo

Ulewanie u niemowląt i noworodków występuje bardzo często. Może to być objaw zupełnie naturalny i normalny, jednak w razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Kiedy ulewanie u niemowląt powinno nas zaniepokoić? W jaki sposób zapobiegać nadmiernego ulewaniu? Posłuchaj naszego eksperta.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza