Konsola dla dziecka. Jakie urządzenie do gier wybrać?

2021-05-07 13:59

W dobie urządzeń mobilnych granie umożliwia już najprostszy smartfon. Nieco starsze dzieci, jak i dorośli mają większe oczekiwania, dlatego tablet czy smartfon przestają wystarczać. Rozważyć można wówczas zakup konsoli, z której korzystać może cała rodzina. Jaka konsola dla dziecka będzie odpowiednia?

Konsola dla dziecka
Autor: Getty Images Gry na konsoli - rodzinna rozrywka

Granie w gry na konsoli dla dziecka to jedna z ulubionych rozrywek starszych dzieci. Kiedyś grały głównie na komputerach. Dziś, w dobie gier interaktywnych, z czujnikami ruchu, w których "gramy całym ciałem", granie zmienia swoją definicję.

Może być rozrywką rodzinną, grupową i formą aktywności ruchowej. Biorąc pod uwagę takie kwestie, jakie urządzenie do grania wybrać? I jeśli postawimy na modne od kilku lat konsole, to jaka konsola dla dziecka będzie najodpowiedniejsza?

Spis treści

  1. Konsola dla dziecka - a tablet i smartfon nie wystarczą?
  2. Konsola dla dziecka najlepsza do gier
  3. Kosnola dla dziecka, czy może jednak pecet?
  4. Jakie urządzenie kupić dziecku z myślą o graniu - wnioski
  5. Konsola dla dziecka - przegląd modeli

Konsola dla dziecka - a tablet i smartfon nie wystarczą?

Oferta gier na smartfony i tablety jest coraz bardziej rozbudowana. Mało tego, najnowsze urządzenia posiadają coraz lepsze specyfikacje, dzięki czemu gry mobilne stają się z każdym rokiem lepsze.

Żeby dopełnić obrazu należy przypomnieć, że na smartfony i tablety (przede wszystkim z systemami Android i iOS) pojawiają się kultowe tytuły, które święciły triumfy na pecetach. Wymienić można takie gry jak chociażby Baldur’s Gate czy GTA (obie zresztą niezbyt odpowiednie dla dzieci).

Jeżeli dodamy, że np. produkcje z serii Angry Birds trafiły ze smartfonów i tabletów na komputery, a nie odwrotnie stwierdzimy, że urządzenia mobilne świetnie sprawdzają się w roli konsol, a producenci troszczą się, by oferta była satysfakcjonująca.

Oczywiście, takie gry nie będą tak rozbudowane jak odpowiedniki pecetowe. Najbardziej zauważalne będą różnice w grafice i stopniu skomplikowania fabuły. Popularna piłkarska FIFA na tablecie będzie namiastką gry znanej z komputera czy konsoli. Powyższe nie zmienia faktu, że smartfon i tablet zapewniają bardzo wysoki poziom rozrywki, a gry dla tych gadżetów mają jeszcze jedną zaletę: są kilkakrotnie tańsze niż ich „duże” wersje.

Konsola dla dziecka najlepsza do gier

Rynek zdominowany został przez dwie firmy: Sony i Microsoft. Pierwsza sprzedaje konsole PlayStation (obecnie oferowana jest PlayStation 5), druga Xbox (najnowszy produkt nosi nazwę One X).

Podstawowa zaleta konsol jest oczywista: są to urządzenia dedykowane do takiej rozrywki i nie wymagają ciągłej inwestycji w sprzęt. Dlaczego? Średnia „żywotność” komputera rozumiana jako przydatność do grania w najnowsze produkcje na najwyższych detalach, wynosi około 2 lat. Jeżeli nie zależy nam na jakości, ten okres odrobinę się wydłuży.

W przypadku konsol jest inaczej. PlayStation 2 zadebiutowała w 2000 r. kolejna edycja, czyli PlayStation 3 trafiła na rynek w 2006 r. PlayStation 4 zadebiutowało na przełomie 2013 i 2014 roku. Podobnie rzecz się miała w przypadku konsol Xbox pojawiały się odpowiednio w 2001, 2005 i 2013 r. Co to oznacza? Że gry dedykowane np. na PlayStation 4 pogramy przez wiele lat. Tytuły wydane za 3 czy nawet 4 lata uruchomimy również na naszej „leciwej” konsoli.

Jakość oprawy graficznej na tego typu urządzeniach będzie zazwyczaj niższa niż na pecetach. Są jednak plusy, które zdecydowanie zrekompensują braki. Są nimi np. sensory Xbox Kinect czy PlayStation Move. Co one dają? Rozrywka przestaje sprowadzać się do pada czy klawiatury, a w grze sterujemy całym ciałem.

Przykładowo produkcja Just Dance na Xbox One to w praktyce taniec przed ekranem. Z kolei w grze Powerstar Golf symulujemy rozgrywkę w golfa, ustawiając chociażby odpowiedni zamach. Żaden pecet tego nie potrafi.

Kosnola dla dziecka, czy może jednak pecet?

Cecha, którą wymieniliśmy jako wadę może okazać się zaletą? Jak to możliwe? Konieczność częstej modernizacji sprzętu (przede wszystkim karty graficznej i pamięci RAM) daję tę zaletę, że zagramy w gry o najwyższej jakości oprawy graficznej. Wiąże się to jednak ze sporymi kosztami. Statystycznie dobra karta graficzna będzie kosztować od kilkuset do grubo ponad tysiąca złotych (nie wspominając o wersjach profesjonalnych).

Komputer do gier ma tę przewagę nad konsolą, że jego zastosowanie nie ogranicza się do grania. Owszem, na konsolach również odtworzymy multimedia, a nawet porozmawiamy przez Skype, ale trudno już będzie na przykład używać ich do obsługi programów biurowych. Jednym słowem, komputer oferuje większe możliwości.

Jakie urządzenie kupić dziecku z myślą o graniu - wnioski

Wnioski są proste, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jaki sprzęt wybrać najlepiej. Jeżeli dziecku (jak i nam, nie oszukujmy się, dorośli również lubią pograć) wystarczą proste gry z tabletu czy smartfonu, nie ma potrzeby inwestować konsolę czy komputer gamingowy. Jeżeli granie jest ulubioną rozrywką warto rozważyć zakup dedykowanego sprzętu.

Konsola dla dziecka - przegląd modeli

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza