IN VITRO pozwoli na "projektowanie dzieci"?

2014-09-22 15:36

In vitro jest metodą, która daje bezdzietnym parom nadzieję na posiadanie potomstwa. Okazuje się, że być może niedługo stworzy też szansę na... zaprojektowanie dziecka.

IN VITRO pozwoli na projektowanie dzieci?
Autor: thinkstockphotos.com In vitro może stworzyć możliwość poczęcia dziecka np. trzech biologicznych rodziców

In vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe, wciąż jest u nas kontrowersyjną metodą, mimo że daje bezdzietnym parom szanse na posiadanie potomstwa. Jednak przeciwnicy in vitro na każdym kroku podkreślają nieetyczny charakter tej metody, otwarcie mówią o ryzyku "projektowania dzieci", zabijaniu zarodków, które mają wady. Okazuje się, że to wszystko stanie się faktem.

Dr Thomas H. Murray, bioetyk Hastings Center w Nowym Jorku, zauważa, że obecnie są już dostępne technologie, które pozwalają na tworzenie "dzieci na zamówienie". Niektóre z metod będzie można wkrótce zastosować. Naukowcy chcą wykorzystać metodę in vitro m.in. w celu wyeliminowania przenoszenia chorób mitochondrialnych. Mitochondria u niektórych kobiet są wadliwe, co prowadzi do ciężkich uszkodzeń płodu, poronienia lub śmierci dziecka po porodzie.

INSEMINACJA a IN VITRO. Czym się różnią te zabiegi?

Portal kobieta.onet.pl zauważa, że w zabiegi in vitro pozwolą w przyszłości na poczęcie dziecka dwóch matek lub trojga biologicznych rodziców.

In vitro: powstaną dzieci "na zamówienie"?

Co więcej, od wielu lat stosuje się diagnostykę preimplatacyjną (PDG), która służy wykrywaniu wad genetycznych (anemia, choroba Huntingtona) czy metodę NGS (sekwencjonowanie DNA), która pozwala na wykrycie poważnych wad genetycznych, ujawniających się w kolejnych pokoleniach.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że metoda NGS może zostać niewłaściwie wykorzystywana jako metoda, która będzie selekcjonować zarodki nie tylko ze względu na wady genetyczne, ale także kolor włosów czy oczu! Rodzice będą więc mogli "zaprojektować" wymarzone dziecko.

Dr Murray obawia się, że możliwości medycyny niekorzystnie wpłyną na "zaprojektowane dziecko". Rodzice mogą mieć zbyt duże oczekiwania, co odbije się na ich relacjach z dzieckiem.

IN VITRO: dlaczego niektóre zabiegi się nie udają?

Okazuje się jednak, że w takiej metodzie "tworzenia dziecka" nic złego nie widzi bioetyk prof. John Robertson, cytowany przez portal kobieta.onet.pl.

- Dlaczego w sytuacji, gdy mają cztery zarodki do wyboru, nie mogliby wybrać tego, który ma gen talentu do muzyki, bo taki im bardziej odpowiada? – powiedział prof. Robertson.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza