Jakie leki zabrać ze sobą na urlop? Przygotuj idealną apteczkę wakacyjną

2023-06-13 13:18

Tam, dokąd jedziecie na wakacje, może nie być całodobowej apteki. Dlatego warto zabrać ze sobą leki, które mogą się przydać w czasie urlopu. Spakuj więc do walizki apteczkę, ale najpierw sprawdź, co powinno się w niej znaleźć. Zobacz, jakie leki zabrać ze sobą na urlop i jak powinna wyglądać dobra wakacyjna apteczka.

Jakie leki zabrać ze sobą na urlop?
Autor: Getty images Przygotuj idealną apteczkę wakacyjną

Wakacyjna apteczka powinna znaleźć się w walizce każdej mamy małego dziecka. Bez odpowiednich leków i opatrunków nawet wspaniały wyjazd może się skończyć bardzo niemiło. Nie psuj sobie dobrej zabawy i spakuj wakacyjną apteczkę. Zobacz, co powinno się w niej znaleźć.

Spis treści

  1. Apteczka na wyjazd z dzieckiem
  2. Leki na podróż dla dziecka
  3. Jakie leki na wyjazd z dzieckiem? Lista
  4. Leki w wakacyjnej apteczce na ból i gorączkę
  5. Preparaty w wakacyjnej apteczce na stłuczenia i guzy
  6. Apteczka na podróż — leki na rany i skaleczenia
  7. Jakie leki zabrać na wakacje z dzieckiem? Środki na odparzenia i oparzenia słoneczne
  8. Leki w wakacyjnej apteczce przeciw biegunce
  9. Leki na katar i kaszel
  10. Preparaty przeciw owadom i po ukąszeniach
  11. Spakuj do wakacyjnej apteczki leki na zapas

Apteczka na wyjazd z dzieckiem

Gorączka, katar, kaszel, biegunka – te dolegliwości nie robią sobie wakacji. W upalne letnie dni mogą nawet dokuczać częściej niż o innych porach roku, bo chętniej włączamy klimatyzację w samochodzie, stołujemy się w smażalniach, chętniej pijemy zimne napoje i jemy lody, pozwalamy na to również dzieciom – czasem bez umiaru.

Dochodzą do nich wszelkie inne, typowo letnie problemy: stłuczenia, skaleczenia czy poparzenia słoneczne to w trakcie aktywnych wakacji codzienność. Ale jeśli w pobliżu nie ma żadnej przychodni, nawet błahy problem zdrowotny urasta do rangi poważnego kłopotu.

Właśnie dlatego trzeba mieć ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę – dzięki temu będziesz czuła się spokojniejsza i w razie potrzeby poradzisz sobie z większością letnich problemów zdrowotnych. Co koniecznie trzeba do niej spakować?

Czytaj również: Soda oczyszczona na skręcenia i opuchliznę. Jak stosować?

Pomoc przy otarcie, skaleczeniu, krwotoku z nosa, drzazdze. Jak udzielić dziecku pomocy?

Leki na podróż dla dziecka

Zanim spakujemy środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe czy przeciw komarom, powinniśmy zabrać leki na podróż. Wiele dzieci cierpi na chorobę lokomocyjną, dobrze więc mieć ze sobą środek, który zadziała przeciwwymiotnie. Oprócz tego warto spakować coś na bóle brzucha czy rozstrój żołądka.

Jakie leki na wyjazd z dzieckiem? Lista

Wyjeżdżając na wakacje z dzieckiem, warto spakować:

  • leki przeciwbólowe
  • leki przeciwgorączkowe
  • leki przeciwwymiotne
  • leki na biegunkę i bóle brzucha
  • probiotyki
  • wodę morską do nosa
  • syrop na kaszel
  • witaminę C
  • witaminę D
  • środek do odkażania ran
  • środek przeciw komarom i kleszczom

Leki w wakacyjnej apteczce na ból i gorączkę

Środki obniżające temperaturę i łagodzące ból – zarówno brzucha, głowy, zęba, jak i ten towarzyszący np. stłuczeniom – to podstawa wakacyjnej apteczki. Co trzeba spakować?

  • Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Najczęściej stosowane są preparaty na bazie paracetamolu i ibuprofenu. Warto mieć ze sobą oba rodzaje preparatów, gdyż każdy z nich działa na innej zasadzie, dzięki czemu gdyby jeden lek nie przyniósł pożądanych rezultatów, już po godzinie można bezpiecznie zastosować drugi (tymczasem między podaniem leków z tej samej grupy musi być 4–6 godzin przerwy). Jeśli jedziecie z małym dzieckiem, leki muszą mieć formę zawiesiny, czopków lub kropelek zapuszczanych bezpośrednio na język. Pamiętaj, że dawkę leku dopasowuje się do wagi dziecka, a nie do jego wieku.
  • Termometr. Najbardziej uniwersalny – bo taki dla całej rodziny – jest termometr bezdotykowy, który do mierzenia temperatury wykorzystuje podczerwień, i którym łatwo zmierzyć gorączkę i niemowlęciu, i starszakowi. Jeśli masz już taki sprzęt, przed wyjazdem wymień mu baterie.

Preparaty w wakacyjnej apteczce na stłuczenia i guzy

Ruchliwe dziecko prawdopodobnie nieraz upadnie, bolesny w skutkach upadek może też przydarzyć się któremuś z was. Na taką okoliczność w apteczce warto mieć:

  • Kompres żelowy – chłodny kompres przyłożony do guza lub siniaka zwęża naczynka krwionośne i zapobiega krwiakom. Najlepiej trzymać go w lodówce (jeśli jest w pokoju), ale ostatecznie w razie potrzeby można go schłodzić zimną wodą.
  • Żel przyspieszający wchłanianie się siniaka. Zasinione miejsca na skórze nie dodają nikomu urody, a sam siniak boli przy dotyku. Warto więc mieć w apteczce preparat z wyciągiem z arniki górskiej, który przyspieszy wchłanianie się krwiaka, zmniejszy obrzęk skóry i towarzyszący mu dyskomfort.

Apteczka na podróż — leki na rany i skaleczenia

Mniejsze i większe urazy, którym towarzyszy krwawienie, wymagają szybkiego oczyszczenia i odpowiedniego zaopatrzenia. W tym celu warto mieć w apteczce:

  • środek do dezynfekcji (woda utleniona lub preparat o działaniu antyseptycznym)
  • zestaw plastrów z opatrunkiem
  • jałowe gaziki, małe nożyczki
  • bandaż i przylepiec bez opatrunku.

Jakie leki zabrać na wakacje z dzieckiem? Środki na odparzenia i oparzenia słoneczne

Gdyby po powrocie z plaży okazało się, że skóra któregoś z was zaczerwieniła się od słońca albo pod pieluszką malca pojawiły się brzydkie zaczerwienienia, przydadzą się:

  • spray chłodzący, łagodzący skutki poparzeń słonecznych – najczęściej zawiera d-pantenol i alantoinę, które mają działanie kojące
  • maść regenerująca uszkodzony naskórek, z dodatkiem witaminy A lub alantoiny, przyspiesza gojenie się skóry
  • krem łagodzący odparzenia – najlepiej z tlenkiem cynku, który wysusza sączące się zmiany skórne.

Leki w wakacyjnej apteczce przeciw biegunce

Latem o nią nietrudno, zwłaszcza gdy jedziecie za granicę, gdzie jest zupełnie inna flora bakteryjna. Biegunka może dawać groźne powikłania, dlatego warto mieć przy sobie preparaty, które pomogą szybko ją zwalczyć.

  • Preparat probiotyczny. W razie wystąpienia biegunki probiotyki skracają czas jej trwania i łagodzą dokuczliwe objawy. Szukaj produktów zawierających szczepy bakterii o potwierdzonym działaniu przeciwbiegunkowym, np. Lactobacillus rhamnosus GG.
  • Płyn zapobiegający odwodnieniu. Wyrównuje poziom elektrolitów i przydaje się, gdy pojawi się biegunka. W składzie preparatów tego typu są zwykle jony sodowe, potasowe, wodorowęglanowe oraz glukoza.

Czytaj również: Biegunka u dzieci. Przyczyny i leczenie rozwolnienia u dzieci

Dobrze wiedzieć

Jak spakować apteczkę?

Wygospodaruj sobie jakieś szczelne pudełko, najlepiej plastikowe. Możesz też kupić gotową apteczkę i odpowiednio ją wyposażyć. Poukładaj wszystko tak, by móc szybko znaleźć każdą rzecz. Apteczkę zawsze miej pod ręką.

Leki na katar i kaszel

Przydadzą się, jeśli przesadzicie z klimatyzacją i któreś z was niespodziewanie się przeziębi.

  • Preparat na ból gardła. Dla dorosłych i starszych dzieci mogą to być tabletki do ssania, które odkażają błonę śluzową, działają przeciwzapalnie, zmniejszają obrzęk śluzówki i zwiększają produkcję śliny, co łagodzi uczucie suchości w gardle. Dla malca – spray doraźnie łagodzący uczucie drapania i bólu.
  • Syrop łagodzący kaszel. Ponieważ kaszel może być suchy lub mokry, warto przygotować się na oba warianty. Na kaszel suchy pomagają leki zawierające m.in. kodeinę lub dekstrometorfan. Kaszel mokry łagodzą syropy m.in. z acetylocysteiną, bromheksyną. Pamiętaj, że dobiera się je do wieku.
  • Woda morska w sprayu i aspirator – do oczyszczania noska niemowlęcia i małego dziecka, które samo jeszcze nie umie go wydmuchać.
  • Krople do nosa dla dorosłych i starszych dzieci. Bez konsultacji z lekarzem można je stosować tylko 3–4 dni.
  • Maść majerankowa lub plasterki nasączone olejkami eterycznymi – obkurczają śluzówki i ułatwiają oddychanie. Dla malucha wybierz takie dozwolone od 1. dnia życia.

Preparaty przeciw owadom i po ukąszeniach

Komary, meszki czy kleszcze są uciążliwe, a ich ukąszenia bolesne i swędzące. W apteczce miej ze sobą:

  • repelenty przeciw ukąszeniom; są różne rodzaje takich środków – dobieramy je do wieku użytkownika, w przypadku małych dzieci sprawdzą się m.in. plasterki nasączone substancją odstraszającą, które można przykleić do ubranka, a dla starszaków i dorosłych odpowiednie są spraye do stosowania bezpośrednio na skórę
  • żel po ukąszeniach owadów – łagodzi swędzenie i pieczenie, zmniejsza bąble; najskuteczniejsze są środki zawierające substancje hamujące działanie histaminy i blokujące reakcje alergiczne
  • przyrząd do usuwania kleszczy, np. zakrzywiona pęseta, wąskie szczypce lub specjalne urządzenie.

Spakuj do wakacyjnej apteczki leki na zapas

Jeśli z powodu choroby malec lub dorosły na stałe przyjmuje leki, a wyjeżdżacie za granicę, przed wyjazdem koniecznie trzeba wykupić dodatkową receptę, by leku wystarczyło wam na cały pobyt. Jest to także wskazane wówczas, gdy wakacje będziecie spędzać w kraju, bo w mniejszych miejscowościach turystycznych mniej popularne leki zwykle trzeba zamawiać w aptece z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Warto wiedzieć

Letnie S.O.S.

Jak postępować, gdy coś się stanie, ale sytuacja nie jest na tyle poważna, by jechać do lekarza? Oto krótka ściągawka z pierwszej pomocy przy najczęstszych letnich urazach.

Skaleczenie. Ranę uciśnij gazikiem, a gdy przestanie krwawić, przemyj wodą. Następnie zdezynfekuj wodą utlenioną lub preparatem odkażającym i nałóż plaster z opatrunkiem.

Oparzenie. Niewielkie oparzenie skóry, wywołane np. przez metalową poręcz karuzeli na placu zabaw, trzeba schłodzić (np. wodą) i jak najszybciej wrócić do hotelu, gdzie kontynuujemy schładzanie przez kilkanaście minut. Potem trzeba osuszyć skórę i spryskać ją pantenolem.

Niewielki guz na głowie. Jeśli skóra jest rozcięta, trzeba zatamować krwawienie, zdezynfekować ranę wodą utlenioną i szybko przyłożyć coś chłodnego: kompres, owinięty w ściereczkę lód, chusteczkę zmoczoną w wodzie. Jeśli skóra nie jest rozcięta, wystarczy sam kompres; po kilkunastu minutach guz można posmarować preparatem przyspieszającym wchłanianie się siniaka.

Stłuczone kolano lub łokieć. Na potłuczone miejsce trzeba przyłożyć kompres chłodzący, a po kilkunastu minutach nasmarować skórę preparatem, który przyspieszy wchłanianie się krwi, a dodatkowo zmniejszy ryzyko powstania stanu zapalnego – takie właściwości mają żele z wyciągiem z arniki górskiej.

Zapamiętaj!

Telefony alarmowe

  • pogotowie ratunkowe: 999
  • telefon alarmowy telefonii komórkowej: 112

Wzywając pogotowie, należy podać krótkie i konkretne informacje:

  • co się dokładnie zdarzyło,
  • ile czasu minęło od tego zdarzenia,
  • jaki jest aktualny stan osoby chorej,
  • czy oddycha,
  • czy ma wyczuwalne tętno na tętnicy szyjnej,
  • czy jest reanimowana,
  • jaka pomoc została jej już udzielona.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza