Wrodzone wady oczu u dzieci: zaćma, jaskra, siatkówczak

2012-02-14 11:12

Wrodzone wady wzroku dziecko może odziedziczyć po rodzicach lub pojawiają się wskutek problemów w przebiegu ciąży. Nie zawsze da się im przeciwdziałać, ale można i trzeba je leczyć, by rozwój dziecka przebiegał prawidłowo. Dlatego powinnaś wykazać się czujnością i bacznie obserwować oczy dziecka, by nie pominąć objawów, które wskazywałyby na ich schorzenia i w miarę potrzeby szybko reagować na pierwsze niepokojące oznaki.

Wrodzone wady oczu u dzieci: zaćma, jaskra, siatkówczak
Autor: _photos.com|photos.com Wrodzone wady oczu u dzieci: zaćma, jaskra, siatkówczak

Spis treści

  1. Zaćma (cataracta) u dzieci
  2. Jaskra (glaucoma) u dzieci
  3. Zobacz, czego nie wiesz o jaskrze!
  4. Siatkówczak (retinoblastoma) u  dzieci

Nie lekceważ objawów, które mogą sugerować występowanie wrodzonej wady wzroku u dziecka. Zaćma, jaskra, siatkówczak są niebezpieczne, ale można je leczyć. Bacznie obserwuj dziecko, nie zwlekaj z wizytą u okulisty z nadzieją, że symptomy cofną się same.

Zaćma (cataracta) u dzieci

Zaćma (cataracta) jest chorobą, polegającą na zmętnieniu jednej z części oka - soczewki. Na występowanie zaćmy narażone są szczególnie wcześniaki i dzieci matek, które podczas ciąży przebyły zakażenia takie jak np. cytomegalia, różyczka czy toksoplazmoza. Choroba może dotyczyć jednego oczka lub występować obuocznie. Symptomami mogącymi przemawiać za występowaniem tego schorzenia jest zauważalna „biała źrenica”, zez, zgłaszane przez dziecko lub dostrzegane przez rodziców pogorszenie widzenia.Leczenie jest wyłącznie operacyjne i powoduje przywrócenie widzenia u dziecka. Ważne jest więc, by nie zwlekać z niepokojącymi nas objawami i udać się z maluchem do lekarza okulisty, do którego nie potrzebujemy skierowania.

Jaskra (glaucoma) u dzieci

Przyczyną jaskry (glaucomy) jest zbyt wysokie ciśnienie, które panuje w oku i doprowadza do stopniowego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Na tę patologię wskazywać może dostrzegane przez nas powiększenie lub uwypuklenie gałki ocznej (tzw. duża rogówka), skurcz powiek lub światłowstręt u dziecka. Starsze dziecko może także skarżyć się na bóle głowy. Za jaskrą przemawiać może również nadmierne łzawienie przy czym musimy pamiętać, że przyczyną łzawienia może być również niedrożność kanalików łzowych (w przypadku niedrożności początkowe leczenie polega na masowaniu oczka w odpowiednim miejscu). Leczenie jaskry polega na podawaniu odpowiednich leków, obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe, które przepisze lekarz okulista po zdiagnozowaniu choroby. Czasem jednak, gdy leki okażą się nieskutecznie, konieczne jest przeprowadzenie operacji.

Zobacz, czego nie wiesz o jaskrze!

Czego nie wiesz o jaskrze?

Siatkówczak (retinoblastoma) u  dzieci

Ta niewinnie brzmiąca nazwa to w istocie złośliwy guz nowotworowy, który nie wykryty w odpowiednim czasie może mieć bardzo poważne skutki. Dlatego też nie możemy lekceważyć takich objawów jak:

  • „biała źrenica”, bardzo często widoczna na zdjęciach fotograficznych
  • zez - każde, nawet kilkumiesięczne zezujące dziecko, musi odwiedzić gabinet okulistyczny!
  • poszerzona źrenica

Siatkówczak może być uwarunkowany genetycznie. Po zdiagnozowaniu tego schorzenia musimy pamiętać, by swoje pozostałe pociechy także zaprowadzić do specjalisty.Leczenie siatkówczaka specjaliści uzależniają od stopnia jego zaawansowania, może być ono bardzo obciążające dla organizmu dziecka i w najgorszym wypadku wymagać usunięcia gałki ocznej.Źródła: „Pediatria” Krystyna Kubicka, Wanda Kawalec„Pediatria” Podręcznik do Państwowego Egzaminu Lekarskiego i egzaminu specjalizacyjnego pod redakcją Anny Dobrzańskiej i Józefa Ryżko

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza