Zabawy dla trzylatka. Pomysły na edukacyjne zabawy z trzylatkiem

2016-10-18 10:03

Zabawy dla trzylatka powinny łączyć miło spędzony czas z elementami edukacyjnymi, które wspierają rozwój dziecka. Trzylatki są ciekawe świata i poznają go, nabierając przy okazji coraz to nowych umiejętności. Jeśli nie chcesz, aby Twoje dziecko nudziło się w domu wspieraj jego rozwój poprzez proste i ciekawe zabawy dla trzylatków! W co się bawić z dzieckiem w domu?Sprawdź, pomysły na zabawy edukacyjne dla trzylatka! 

Zabawy dla trzylatka
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zabawy dla trzylatków jako forma nauki
  2. Malowanie, rysowanie, kolorowanki
  3. Puzzle, gry planszowe, memory
  4. Piasek kinetyczny, plastelina, ciastolina
  5. Zagadki, łamigłówki i rebusy dla trzylatków
  6. Zabawa w chowanego
  7. Sprzątanie po zabawie

Trzylatki zazwyczaj są już dosyć samodzielne. Potrafią płynnie mówić, dzięki czemu wyrażają swoje potrzeby. Korzystają z toalety, sprawnie posługują się sztućcami, jednak nadal potrzebują uwagi rodziców i wspólnego spędzania czasu. Buduje to więź z dzieckiem, daje mu poczucie bezpieczeństwa i doskonale wpływa na rozwój malucha. 

Jak wiadomo dzieci nie lubią nudy, wtedy najczęściej same zaczynają organizować sobie czas, a te pomysły nie zawsze kończą się dobrze. Dlatego warto zadbać, o to, aby zorganizować dziecku zabawy, które będą nie tylko frajdą, ale też będą miały wymiar edukacyjny. Trzylatki większość swojego czasu spędzają na zabawie. Rodzice doskonale wiedzą, że jest to główne zajęcie maluchów, ale nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jak ogromny wpływ na rozwój dziecka mają, te z pozoru, proste gry i zabawy. Zagadki uczą logicznego myślenia i zachęcają do obserwacji świata i poszerzania wiedzy, zabawa z piłką do ćwiczeń wzmacnia mięśnie i kształtuje prawidłową postawę, a rysowanie czy malowanie uczą precyzji i wyrabiają sprawność manualną dziecka. To tylko kilka przykładów na to, jak zabawa wpływa na rozwój dziecka w wieku trzech lat.

Zabawy dla trzylatków jako forma nauki

Dzieci w wieku dwóch, trzech lat najszybciej się uczą i rozwijają. Warto wykorzystać ten czas na wspólną zabawę, która będzie kształtowała młodego człowieka. Zabawa jest dla dziecka frajdą i nie odczytuje jej w kategorii nauki. Możemy się tym posłużyć i dobierać gry tak, aby mogło jak najwięcej się nauczyć. Nawyki i umiejętności, które rozwiną się u dziecka w tym okresie będą rzutowały na jego przyszłość. Jeśli maluch ma frajdę z nauki jest duża szansa, że w szkole równie chętnie będzie się uczył, nie traktując nauki jako przykrego obowiązku.

Oprócz zabaw organizowanych przez rodziców można pozwolić trzylatkom na realizowanie własnych pomysłów zabaw, oczywiście pod kontrolą opiekuna. Dzieci podczas zabawy mogą wcielać się w różne postacie, co pobudza w nich kreatywność. Będąc rajdowcem czy piosenkarką, muszą wykreować w głowie postać tej osoby. Dzięki temu ćwiczą zdolność obserwacji, kojarzenia faktów i logicznego myślenia. Trzylatki mają bardzo bujną wyobraźnie i często mieszają świat rzeczywisty z fikcją. Dlatego jeśli zobaczymy, że dziecko rozmawia z wyimaginowanym przyjacielem nie przerażajmy się i pozwólmy mu na taką formę zabawy.

Malowanie, rysowanie, kolorowanki

Rysowanie i malowanie są dla dziecka doskonałym ćwiczeniem sprawności manualnej i precyzji. Te proste czynności pobudzają wyobraźnię i zachęcają do obserwacji otaczającego świata. Malować możemy wspólnie z dzieckiem. Ciekawą formą zabawy będzie wymyślanie tematu przewodniego np. dzisiaj rysujemy zwierzęta w zoo, jesienne liście, wyścigi samochodowe czy królewnę śnieżkę. Rysowanie możemy też wykorzystać do nauki kolorów, za każdym razem kiedy maluch sięga po kredkę mówimy jaki ma kolor i podajemy przykłady przedmiotów w tym kolorze. Z czasem możemy prosić dziecko, aby to ono podawało przykłady przedmiotów w kolorze np. niebieskim czy czerwonym. Taka forma mobilizuje dziecko do myślenia. Świetną zabawą dla trzylatka są kolorowanki. Wykorzystujmy je jako alternatywę dla rysowania. 

Przeczytaj również: Edukacyjne i ruchowe zabawy dla dzieci

Puzzle, gry planszowe, memory

Zabawy dla trzylaków takie jak puzzle, gry planszowe czy memory uczą dziecko logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i cierpliwości. W końcu nie zawsze udaje się ułożyć puzzle, a zwycięstwo w grze planszowej też przypada różnym osobom. Początkowo tego typu gry mogą się wydawać dla malucha za trudne, dlatego będzie potrzebna pomoc rodziców, aby dziecko nie zniechęciło się zbyt szybko. Przede wszystkim wybierajmy gry i puzzle przeznaczone do wieku dziecka i pokażmy jak się w nie bawić. 

Przeczytaj również: Zabawy dla przedszkolaków

Piasek kinetyczny, plastelina, ciastolina

Piasek kinetyczny i ciastolina cieszą się ogromną popularnością wśród trzylatków. Coraz częściej zastępują one tradycyjną plastelinę. Taka forma zabawy jest frajdą dla całej rodziny, a odciskanie form i lepienie nowych kształtów to doskonały trening sprawnościowy dla małych rączek. 

Zagadki, łamigłówki i rebusy dla trzylatków

Różnego rodzaju zagadki i łamigłówki doskonale wpływają na rozwój dziecka. Wymagają od maluchów koncentracji, logicznego myślenia i analizowania dostępnej mu wiedzy, aby znaleźć poprawną odpowiedź. Zaczynając przygodę z zagadkami zaczynajmy od tych łatwych, aby zachęcić malucha, mogą być nawet śmieszne. Pamiętajmy, że zagadki mają być przede wszystkim frajdą dla dziecka, a nauka jest dodatkową korzyścią. Oto kilka przykładów zagadek dla początkujących:

Jest zielona, skacze do wody i robi kum kum... Żaba

Mieszka w pięknym zamku, nosi suknie, nosi koronę i ma wspaniałe długie włosy... Księżniczka

Przeczytaj również: Zabawy dla dwulatków

Zabawa w chowanego

Zabawa w chowanego jest jedną z najpopularniejszych zabaw z dzieckiem.  Bawią się w nią rodzice z maluchami od pokoleń. Uczy ona szkraba spostrzegawczości i wzmacnia zmysł obserwacji. Na zmianę z dzieckiem chowamy się w domu. Jedna osoba ma za zadanie szukać i odnaleźć drugą.  

Sprzątanie po zabawie

Każdy rodzic doskonale wie, że dzieci nie lubią sprzątać zabawek. Jednak jeśli ze sprzątania zrobimy fajną zabawę, sprawa prezentuje się już znacznie lepiej. Rezultatem takich zabaw może być wyrobienie u dziecka nawyku sprzątania po skończonej zabawie. Możemy umówić się z dzieckiem, że trafia zabawkami do kosza. Innym pomysłem będzie konkurs "Kto zbierze więcej zabawek?" Wtedy zbieramy zabawki wspólnie z dzieckiem. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza