Zabieg in vitro umożliwił zajście w ciążę 65-latce, która spodziewa się czworaczków

2015-04-14 17:03

65-letnia Niemka Annegret Raunigk ominęła prawo i spodziewa się swoich kolejnych dzieci dzięki zabiegowi in vitro. Do tej pory doczekała się już trzynaściorga synów i córek.

in vitro
Autor: _photos.com|photos.com Aby poddać się zabiegowi in vitro trzeba spełnić szereg warunków - ich wybór regulują konkretne państwa.

Spis treści

  1. Zabieg in vitro: ominięcie niemieckiego prawa
  2. Zabieg in vitro: jak to wygląda w Polsce?

Annegret Raunigk uczy języka angielskiego i rosyjskiego w jednej ze szkół podstawowych, jest matką trzynaściorga dzieci i babcią siedmiorga wnuków. Jej najstarsza córka ma 44 lata, najmłodsza - 9. Niemka kilkakrotnie poddawała się zabiegowi in vitro, wykorzystując zarówno materiał z banku nasienia, jak i komórki jajowe. W sumie dzieci mają pięciu ojców. Na ostatni zabieg in vitro zdecydowała się, ponieważ jej córka chciała mieć młodsze rodzeństwo.

>>Dowiedz się, dlaczego in vitro jest uważane za kontrowersyjną metodę leczenia niepłodności>>

Zabieg in vitro: ominięcie niemieckiego prawa

Niemka skorzystała z tej metody leczenia niepłodności zagranicą. Nie wiedomo gdzie, jednak pewne jest, że nie w swojej ojczyźnie. Niemieckie prawo ustala górną granicę wieku - 40 lat dla kobiety i 50 lat dla mężczyzny - dla osób chcących poddać się in vitro. Jak zaznacza kobieta, wiadomość o tym, że będzie matką czworaczków, zupełnie ją zaskoczyła, spodziewała się, tak jak przy poprzednich zabiegach, jednego dziecka. Obecnie Annegret Raunigk jest w 21. tygodniu ciąży, wszystko przebiega prawidłowo. Kobieta niedługo przechodzi na emeryturę i chce się w pełni poświęcić macierzyństwu oraz opiece nad wnukami.

Sprawa poddania się zabiegowi in vitro przez 65-latkę jest w Niemczech szeroko komentowana. Telewizja RTL postanowiła ze swoimi kamerami towarzyszyć Annegret do samego porodu. Nie może się on odbyć naturalnie, zostanie więc przeprowadzone cesarskie cięcie. Media interesowały się Raunigk już 10 lat temu, kiedy w wieku 56 lat rodziła swoją 13. córkę.

>>Przeczytaj również, jaka jest szansa na potomstwo po poddaniu się zabiegowi in vitro>>

Zabieg in vitro: jak to wygląda w Polsce?

W Polsce nie ma jeszcze żadnego dokumentu prawnego, regulującego kwestię zabiegów in vitro. Powstaje projekt ustawy, w którym nie ma jednak żadnych ograniczeń co do wieku przyszłej matki i przyszłego ojca. Z tej metody leczenia niepłodności będą mogły również korzystać pary, które nie żyją w sformalizowanym związku, nie tylko małżeństwa. Warunkiem skorzystania z zabiegu in vitro będzie udokumentowane wcześniejsze leczenie innymi metodami. Również pary, u których występuje obciążenie genetyczne zyskają możliwość posiadania potomstwa dzięki in vitro.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza