Zalety farb do pokoju dziecięcego. O czym pamiętać przy wyborze farby?

2020-01-20 11:42

Wybór farby, jaka pokryje ściany w pokoju dziecka, nie jest wcale łatwą decyzją. Poza dopasowaniem koloru trzeba wziąć pod uwagę również kilka innych kwestii.

Farba do pokoju dziecka 1
Autor: Getty images

Niezależnie od tego, czy urządzasz pierwszy pokoik dla niemowlaka, czy odświeżasz pokój kilkulatka, musisz wziąć pod uwagę nie tylko kwestie estetyczne, lecz także funkcjonalność i bezpieczeństwo materiałów wykończeniowych.

Jedną z decyzji, jakie trzeba przy tym podjąć, jest wybór odpowiedniej farby do pokrycia ścian. Nie jest to wcale proste, szczególnie dla laika, ponieważ w sklepach dostępnych jest mnóstwo farb o różnych parametrach i w różnych cenach.

I choć nie każdy o tym pamięta, głównym kryterium wyboru nie powinien być kolor. Na co zwrócić uwagę przed zakupem konkretnego produktu?

Spis treści:

  1. Farby do pokoju dziecka: ważne bezpieczeństwo
  2. Łatwe czyszczenie
  3. Dobra wentylacja
  4. Odpowiedni kolor

Farby do pokoju dziecka: ważne bezpieczeństwo

Ściany mają dużą powierzchnię, a dzieci, szczególnie te najmłodsze, często mają z nimi bliski kontakt. Zdarza się nawet, że próbują poznać ścianę za pomocą własnego języka. Najważniejszym kryterium wyboru farby powinno więc być jej bezpieczeństwo. Karol Staniszczak, ekspert ds. chemii budowlanej marki Primacol, radzi: – Do pokoju dziecięcego nie należy wybierać farb rozpuszczalnikowych ani takich o podwyższonej zawartości lotnych związków organicznych (LZO).

Aby zrozumieć, co znaczą te określenia, trzeba wiedzieć, że farby dzielą się na rozcieńczalne w wodzie lub w rozpuszczalnikach organicznych. Pierwsze są łatwiejsze do stosowania, szybko schną i są zdrowsze – pomalowane nimi ściany nie uwalniają do powietrza szkodliwych substancji, dlatego takie pokrycia stosuje się do pomieszczeń.

Farby rozpuszczalnikowe są natomiast bardzo trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, jednak charakteryzują się wyższym poziomem toksyczności, maluje się więc nimi elementy na zewnątrz domu. Wspomniane lotne związki organiczne to substancje, które stopniowo ulatniając się z powierzchni ścian, mogą przenikać do organizmu i powodować alergie oraz choroby górnych dróg oddechowych.

Farba do pokoju dziecka – ale też do każdego innego pomieszczenia w domu – powinna charakteryzować się obniżonym poziomem LZO. Na opakowaniu produktu szukaj także informacji o tym, że jest hipoalergiczny oraz certyfikatów, które potwierdzą jego bezpieczeństwo, na przykład: EcoLabel, EN 71–3, rekomendacji Polskiego Towarzystwa Alergicznego (PTA) czy znaku Błękitnego Anioła.

Czytaj: Ekologiczny dom: jak urządzić ekopokoik dla dziecka?

Farba magnetyczna w pokoju dziecka: 5 pomysłów na praktyczną ścianę

Łatwe czyszczenie

Kiedy maluch zaczyna stawiać pierwsze samodzielne kroki, ściany służą mu za podpórkę, a wraz z rozwojem kolejnych umiejętności – także za tarczę (ćwiczy rzuty różnymi przedmiotami) oraz płótno (testuje kredki). Farba do jego pokoju powinna być więc odporna na zabrudzenia. Karol Staniszczak rekomenduje farby lateksowe o wysokich parametrach wytrzymałościowych.

Są m.in. odporne na szorowanie na mokro i tworzą trwałą powłokę, dzięki czemu pomalowane nimi ściany można czyścić bez obaw, że zejdzie z nich kolor. Jednak nawet tak wytrzymałe farby lateksowe różnią się od siebie pod tym względem, dlatego kupując farbę, trzeba zwrócić uwagę na to, jaka jest jej klasa odporności na szorowanie na mokro – im wyższa, tym lepiej znosi czyszczenie, ale zwykle oznacza to także wyższą cenę produktu.

Czytaj: Farby zmywalne do pokoju dziecka. Akrylowa, lateksowa, ceramiczna czy...?

Warto wiedzieć

Jakie farby do wnętrz dostępne są na rynku?

Istnieje kilka rodzajów farb wodorozcieńczalnych, czyli takich, których rozpuszczalnikiem jest woda, dlatego można nimi malować ściany w pomieszczeniach. Są to farby dyspersyjne (określane również jako emulsyjne), mineralne oraz klejowe. Emulsje dobrze kryją, są trwałe i szybko schną, a podczas schnięcia nie wydzielają szkodliwych substancji, dlatego czas wietrzenia pomieszczenia jest krótszy. Poniżej wymieniamy rodzaje farb emulsyjnych.

  • Farby akrylowe i lateksowe (akrylowe z dodatkiem lateksu) – nie mają ostrego zapachu, łatwo się nimi maluje, zapewniają dobre krycie i można je stosować we wszystkich typach pomieszczeń, na niemal każdym podłożu. Tworzą powłoki trwałe, ale paroprzepuszczalne, czyli „oddychające” – poza farbami akrylowo-lateksowymi, w przypadku których paroprzepuszczalność jest stosunkowo niska. Do kuchni, łazienki i pokoju dziecka lepiej wybrać farbę lateksową, ponieważ tego typu farby mają więcej spoiwa, dzięki czemu są bardziej odporne na zmywanie na mokro i szorowanie.
  • Farby winylowe – ze względu na słabą paroprzepuszczalność stosuje się je raczej w pomieszczeniach, które można często wietrzyć. Szybko się brudzą, ale są łatwe do wyczyszczenia na mokro, przy czym pokrytych nimi ścian nie należy mocno szorować, gdyż farba może się zetrzeć.
  • Farby mineralne - o antyelektrostatycznych właściwościach, na których nie osadza się kurz, a dzięki ich alkalicznemu odczynowi na ścianach nie rozwijają się drobnoustroje. Trudniej jednak się nimi maluje, a ich wykończenie jest zupełnie matowe, dlatego nierówności podłoża łatwiej jest ukryć. Nie są one tak szeroko dostępne, a ich wybór jest mniejszy niż farb akrylowych czy lateksowych.
  • Farby klejowe natomiast występują wyłącznie w wariantach matowych. Są bezpieczne dla zdrowia, jednak mają jedną zasadniczą wadę – nie można ich zmywać. Zamalowanie takiej farby inną farbą może być także utrudnione, dlatego ten rodzaj farb jest stosunkowo rzadko wybierany.
Zdaniem eksperta

Jakie kolory najlepiej pasują do pokoju dziecka?Wybierając kolor ścian w pokoju dziecka często kierujemy się ogólnymi trendami, odsuwając na bok upodobania naszych pociech. A to one powinny być głównym wyznacznikiem podczas dekoracji tego wnętrza.

Zanim więc podejmiemy ostateczne decyzje, spytajmy o zdanie nasze dziecko. Pamiętajmy, że to ono będzie spędzać tam najwięcej czasu. Nie ma więc sensu sięgać np. po modną szarość, skoro dziecko jej nie lubi.

Lepiej wykorzystać farbę w takiej tonacji, która ożywi wnętrze i nada mu bardzo atrakcyjny wygląd. Pokój dziecka to w końcu jedno z nielicznych wnętrz, w którym możemy naprawdę „poszaleć” z kolorem. Przecież niemal każda dziewczynka marzy o różu i błyskotkach, a chłopiec o świecących samochodach na ścianie.

Rynek oferuje tyle inspirujących rozwiązań, które pomogą nam zamienić pokój dziecka w prawdziwe królestwo. Mamy do dyspozycji niesamowite farby z brokatem, farby tablicowe i neonowe, szablony dekoracyjne czy śliczne naklejki ścienne.

Nie bójmy się z nich korzystać. A co będzie, jak nasze dzieci już wyrosną z tych kolorów? Bezproblemowo przemalujemy ich pokoje na kolory typowo nastolatkowe.

Karol Staniszczak, ekspert ds. chemii budowlanej marki Primacol

Dobra wentylacja

Z farbami używanymi we wnętrzach jest jak z ubraniami – najlepsze dla zdrowia są te „oddychające”. Specjaliści z zakresu chemii budowlanej mówią o paroprzepuszczalności danej powłoki. Co dokładnie oznacza to określenie?

Powietrze wewnątrz budynku jest zwykle cieplejsze i bardziej wilgotne niż na zewnątrz, dlatego zgodnie z podstawowymi prawami fizyki dąży do tego, by wydostać się i te różnice zrównoważyć. Jeśli farba, którą pokryte są ściany pomieszczenia, nie przepuszcza wilgoci, ta wilgoć gromadzi się w środku, co często powoduje powstawanie bardzo szkodliwych dla zdrowia grzybów. Z tego względu warto wybierać farby o wysokiej paroprzepuszczalności, czyli takie, które zapewniają odpowiednią wentylację ścian.

Pod tym względem wygrywają farby mineralne (silikatowe, silikonowe lub silikatowo-silikonowe), które jednak dostępne są w bardzo ubogiej palecie barw, dlatego zwykle stosowane są do malowania elewacji budynków. Do wnętrz polecane są natomiast farby akrylowe lub lateksowe. Najmniej paroprzepuszczalne są farby winylowe.

Odpowiedni kolor

Wybierając kolor ścian w pokoju dziecka, często kierujemy się ogólnymi trendami, odsuwając na bok upodobania samego zainteresowanego. A przecież to zdanie dziecka powinno być głównym wyznacznikiem, bo to ono będzie w tym pokoju spędzać najwięcej czasu, więc musi czuć, że jest u siebie i lubić tę przestrzeń.

Zanim podejmiemy ostateczne decyzje zakupowe, zapytajmy dziecko o zdanie, pozwólmy mu się zaangażować – radzi Karol Staniszczak. – Kolory wiążą się z emocjami, nie powinniśmy o tym zapominać. Inaczej urządzimy przecież pokój niemowlaka, a inaczej przedszkolaka. Niemowlę wymaga przestrzeni spokojnej i jednorodnej, dlatego w tym przypadku najlepiej sprawdzą się pastele.

Urządzając pokój dla przedszkolaka czy starszego dziecka, możemy sobie pozwolić na więcej szaleństwa: użyć modnej farby z brokatem, farb tablicowych czy neonowych, dekoracyjnych szablonów albo naklejek ściennych.

Wybierając pomiędzy farbami o wykończeniu matowym i satynowym, pamiętajmy, że na matowej farbie mniej widać niedoskonałości podłoża, ale błyszcząca znacznie lepiej się zmywa.

Czytaj: Najlepsze kolory w pokoju dziecka: 5 ładnych aranżacji GALERIA ZDJĘĆ

Najładniejsze pokoje dla niemowlaka. 10 inspiracji z Instagrama!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza