Zespół niespokojnych nóg - dlaczego szczególnie dokucza w czasie ciąży?

2022-05-06 13:59

Zespół niespokojnych nóg brzmi śmiesznie, ale ta dolegliwość dla kobiet w ciąży wcale nie jest zabawna. Objawy syndromu niespokojnych nóg są nieprzyjemne, a czasem bolesne i mogą prowadzić do zaburzeń snu. Jakie są jej przyczyny, co leczeniem tej choroby u kobiety w ciąży?

Zespół niespokojnych nóg - dlaczego szczególnie dokucza w czasie ciąży?
Autor: Getty images Zespół niespokojnych nóg - dlaczego szczególnie dokucza w czasie ciąży?

Zespół niespokojnych nóg to nieodparta potrzeba poruszania nogami z powodu dyskomfortu i nieprzyjemnych doznań. Dolegliwość dotyka około 7 na 100 osób dorosłych. Występuje dwukrotnie częściej u kobiet, zwłaszcza w czasie ciąży i pogarsza się z wiekiem. Zespół niespokojnych nóg jest częstą przyczyną bezsenności, problemów ze snem i senności w ciągu dnia.

Spis treści

  1. Jakie są objawy zespołu niespokojnych nóg?
  2. Jakie są przyczyny syndromu niespokojnych nóg?
  3. Czy choroba niespokojnych nóg w ciąży wymaga leczenia?

Jakie są objawy zespołu niespokojnych nóg?

Zespół niespokojnych nóg w ciąży objawia się niekontrolowaną potrzebą poruszania nogami, mrowieniem, drętwieniem, drganiem, a nawet bólem nóg. Dolegliwość nie dokucza w ruchu, a pojawia się podczas wypoczynku i zasypiania, dlatego powoduje bezsenność.

Konieczność prostowania i zginania nóg, a nawet wstawania i chodzenia nie tylko zakłóca sen, ale uniemożliwia podróż samochodem czy siedzenie w kinie podczas seansu. Zespół niespokojnych nóg podczas ciąży może poważnie dokuczyć i utrudnić życie, zwłaszcza że zwykle towarzyszą mu inne dolegliwości ciążowe.

Zobacz też: Drętwienie i ból ręki w ciąży, czyli czym jest zespół cieśni nadgarstka

Czy w ciąży można się wyspać?

Jakie są przyczyny syndromu niespokojnych nóg?

Dokładne przyczyny dolegliwości nie są poznane, ale są leki, które dają dobre efekty w terapii (leki dopaminergiczne, przeciwpadaczkowe, opioidowe). Wiadomo, że zespół niespokojnych nóg może pojawić się wskutek zaburzenia wydzielania dopaminy, niedoboru żelaza, niewydolności nerek, przyjmowania niektórych leków, uszkodzenia nerwów np. w przebiegu cukrzycy.

Ćwiczenia dla przyszłej mamy: ramiona, grzbiet i nogi

Czy choroba niespokojnych nóg w ciąży wymaga leczenia?

Ponieważ choroba niespokojnych nóg nie powoduje groźnych zmian, nie zagraża też płodowi, jest jedynie dokuczliwa, podczas ciąży nie stosuje się leków, które mogłyby zakłócić przebieg ciąży. Przede wszystkim uzupełnia się niedobór żelaza i magnezu. Konieczne jest unikanie kawy, alkoholu i nikotyny.

Poprawę mogą też przynieść: spacery, ćwiczenia rozciągające, joga, pływanie, taniec, rower stacjonarny, masaże, naprzemienne kąpiele i kompresy na nogi, rozrywki intelektualne odwracające uwagę od dolegliwości (czytanie, oglądanie filmów, gry planszowe).

Polecamy też: wszystko o dolegliwościach ciążowych w 1 trymestrze ciąży, 2 trymestrze ciąży, 3 trymestrze ciąży

Aktywność w ciąży: jaki wysiłek fizyczny w ciąży jest zdrowy?

Mjakmama24.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza