Czym smarować niemowlaka na mróz? Zimowa pielęgnacja skóry niemowlęcia

2023-12-15 16:47

Czym smarować twarz niemowlaka zimą? Zimowa ochrona skóry niemowlaka to bardzo ważny element codziennej pielęgnacji dziecka. Duże różnice temperatur, mróz, suche powietrze - to wszystko wpływa na wysuszanie i pierzchnięcie skóry. Co możesz zrobić, by temu zapobiec? Na co zwrócić uwagę przy zimowej pielęgnacji skóry niemowlaka? Podpowiadamy!

Niemowlę jest ubierane w zimowe ubrania
Autor: Getty Jak dbać o skórę niemowlęcia zimą?

Zimowa pielęgnacja skóry niemowlęcia zapobiega kłopotom: pierzchnięciu skóry niemowlaka, jej przesuszeniu, odmrożeniom. Zima to czas, gdy nawet dorośli miewają problemy ze skórą. Nie ma się więc co dziwić temu, że cieńsza i delikatniejsza skóra niemowlaka nie jest w stanie sprostać niekorzystnym warunkom. Jaka powinna być zimowa pielęgnacja skóry niemowlaka?

Spis treści

  1. Czym smarować niemowlaka na mróz?
  2. Dlaczego dziecko ma czerwone policzki? Odmrożenia u niemowlaka
  3. Co na mocne odparzenia u niemowlaka?
Pielęgnacja skóry atopowej u dzieci

Czym smarować niemowlaka na mróz?

Przesuszanie się skóry to najczęstszy zimowy problem nawet jeśli jest zdrowa. Skóra noworodka i niemowlaka mają tendencję do nadmiernej suchości, gdyż bariera lipidowa naskórka nie jest jeszcze dobrze rozwinięta.

Ten problem pojawia się zimą wówczas, kiedy grzeją kaloryfery i wilgotność powietrza w mieszkaniu spada do zbyt niskiego poziomu, a także wtedy, kiedy maluszek jest za ciepło ubierany.

By zapobiec przesuszaniu skóry u dziecka, warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, a po każdej kąpieli starannie nawilżać ciało malca kremem dla niemowląt. Cienką warstwą kremu możesz posmarować również wargi dziecka (ale tak, by nie dostał się do buzi).

W domu nie ubieraj maluszka zbyt ciepło – to, czy nie marznie, poznasz, przykładając mu dłoń do karku (jeśli jest chłodny, to znak, że dziecku trzeba założyć dodatkowo warstwę odzieży).

Gdy poczujesz, że skóra malca jest sucha i szorstka, to znak, że warto nieco zmodyfikować sposób pielęgnacji. Do kąpieli najlepsze będą wtedy emolienty, czyli preparaty, które pomagają odbudować warstwę lipidową naskórka.

Do wody, która nie powinna być zbyt ciepła (maksymalnie 36–37°C) wlej kilka kropel oliwki dla niemowląt, natłuszczający olejek bądź emulsję zawierającą ciekłą parafinę czy olej sojowy – dzięki temu skóra malca po kąpieli nie będzie sucha.

Kąpiel niemowlęcia nie powinna trwać dłużej niż 5 minut. Po wyjęciu malca z wody nie trzyj skóry ręcznikiem, by nie spowodować podrażnień, tylko delikatnie ją osusz. Potem nasmaruj dziecko emulsją lub kremem do skóry przesuszonej, który uszczelnia barierę lipidową, nie dopuszczając do dalszej utraty wody (w razie potrzeby kremu możesz używać 2–3 razy dziennie). Kosmetyk nie powinien zawierać żadnych barwników ani środków zapachowych.

Dobrze wiedzieć

Czytaj również: Dowiedz się jakich kosmetyków używać dla niemowląt

Kąpiel noworodka: krok po kroku. Poradnik

Nie przegrzewaj dziecka zimą!

Przegrzewanie maluszka nie tylko nie jest dobre dla jego odporności, ale też źle odbija się na stanie skóry. Zbyt ciepło ubierane dziecko miewa, podobnie jak latem, potówki, a jego skóra może stać się szorstka.

Dlatego maluszka najlepiej ubierać na cebulkę, by w razie potrzeby łatwo można było zdjąć mu jedną warstwę odzieży. Pierwszą warstwą powinna być ciepła bielizna: podkoszulek z długimi rękawkami i rajstopki. Rękawy i nogawki nie mogą być ciasne, bo zbytni ucisk hamuje krążenie i zaburza proces termoregulacji.

Jeśli w domu jest ciepło, taki zestaw wystarczy. Jeśli nie – albo gdy wychodzicie na spacer – włóż malcowi drugą warstwę odzieży: bluzeczkę albo sweterek oraz spodenki albo ciepłe śpiochy. Ostatnią warstwą, przeznaczoną na spacer, jest kombinezon – najlepiej z materiału oddychającego i nieprzepuszczającego wiatru, z wszytymi rękawiczkami.   

Dlaczego dziecko ma czerwone policzki? Odmrożenia u niemowlaka

Niekorzystne warunki atmosferyczne są częstą przyczyną mikroodmrożeń skóry. Dochodzi do nich wówczas, kiedy temperatura na dworze spada poniżej zera, a tuż przy twarzy dziecka skrapla się para wodna, wydostająca się z noska i ust (jest tak, kiedy buzia malca owinięta jest szalikiem).

Częstym widokiem podczas zimowego spaceru są zaczerwienione policzki i spierzchnięta skóra warg niemowlaków. To efekt działania niskiej temperatury. Bywa, że podrażnienie i związany z nim dyskomfort (pieczenie, uczucie rozgrzania) ustępuje dopiero po dłuższej chwili od powrotu ze spaceru.

Nie rezygnujcie jednak z wychodzenia z domu – by uniknąć kłopotów ze skórą, wystarczy na 15–30 minut przed wyjściem nasmarować buzię maluszka tłustym kremem ochronnym zabezpieczającym przed wiatrem i mrozem.

Tworzy on mechaniczną, tłustą warstwę ochronną, dzięki której zła pogoda nie ma wpływu na stan skóry. Porcję kremu wielkości orzecha laskowego delikatnie nałóż na skórę i lekko wklep. Kosmetyku nie należy wcierać. Kremem posmaruj też wargi malca.

Nawet w słoneczne zimowe dni budka wózka powinna być podniesiona, by dodatkowo nie wychładzać maleństwa. Z zimowego spaceru trzeba zrezygnować, gdy na dworze jest chłodniej niż –10ºC albo silnie wieje, bo wtedy odczuwalna temperatura jest znacznie niższa od tej, jaką pokazuje termometr, a skóra niemowlaka natychmiast to odczuje.

Co na mocne odparzenia u niemowlaka?

O tej porze roku mogą też dokuczać częstsze odparzenia u niemowlaka. Zdarza się tak wówczas, kiedy dziecko jest za ciepło ubierane lub przez dłuższy czas przebywa w ciepłym kombinezonie (np. podczas podróży). Skóra pod pieluszką jest wówczas stale lekko wilgotna.

Jeśli zauważysz niewielkie zaczerwienienie, masz do czynienia z odparzeniem. Wtedy wystarczy zazwyczaj nasmarować podrażnione miejsce kremem łagodzącym i pozwolić dziecku przez kilka–kilkanaście minut poleżeć bez pieluszki. Zaniedbany rumień pieluszkowy może zmienić się w pieluszkowe zapalenie skóry.

Objawy to: mocno czerwona skóra pośladków i krocza, drobne pęcherzyki, z których czasem sączy się ropa, czasem też krwawiące nadżerki i owrzodzenia. Dziecko jest wtedy niespokojne i płacze, bo skóra boli jak przy oparzeniu.

Pieluszkowemu zapaleniu skóry można zapobiec, często przewijając niemowlaka i stosując kremy chroniące skórę przed działaniem moczu i kału.

Jeśli już się pojawi, chorą skórę przemywaj ciepłą wodą podczas każdego przewijania, a potem smaruj leczniczą maścią zawierającą alantoinę (która przyspiesza gojenie i nawilża) oraz d-pantenol (łagodzi podrażnienia).

Bardzo pomaga też zostawienie malca na dłużej bez pieluszki. Pod pośladki trzeba mu tylko położyć świeżą, niezapiętą pieluszkę, w którą w razie wypróżnienia wsiąknie mocz albo kupka.

Czytaj: Poznaj 6 rad na udany zimowy spacer z niemowlakiem

Dowiedz się jak sobie radzić z odparzeniami i pieluszkowym zapaleniem skóry

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza