Zostań w domu, graj w planszówki!

2020-07-01 15:39 Materiał sponsorowany

Mimo stopniowego znoszenia obostrzeń związanych z przemieszczaniem się, część z nas ograniczy wakacyjne wyprawy. Sprawdzone sposoby na zabicie nudy i spędzanie wartościowego, wspólnego czasu, przydadzą się również w deszczowe popołudnia. Warto mieć wówczas pod ręką ciekawe, nieco bardziej rozbudowane gry.

rebel-sesja-rodzina
Autor: materiały prasowe Nie ma cenniejszej rzeczy niż wspólnie spędzony czas. Gry planszowe nie tylko wspierają rozwój, ale też pielęgnują rodzinne relacje.

Spis treści

  1. W domowym zaciszu
  2. Kosmiczna przygoda
  3. W krainie skojarzeń
  4. Wszyscy razem

W domowym zaciszu

Skoro tematem artykułu jest zostawanie w domu, zacznijmy od gry bezpośrednio z tym związanej. Domek, bo o nim mowa, to przepięknie zilustrowana, familijna planszówka, która świetnie realizuje potrzeby zarówno młodszych, jak i starszych graczy. Jest względnie szybka (jedna rozgrywka trwa ok. 30 minut) i ma proste zasady, dzięki czemu dzieci chętnie będą się przy niej bawiły, a jednocześnie daje wiele możliwości i dróg do zwycięstwa, co z pewnością ucieszy dorosłych.

Podczas zabawy uczestnicy projektują swój wymarzony dom – każdy z nich zapełnia identyczną planszę wybranymi pomieszczeniami. Naszym celem jest zdobycie jak największej liczby punktów za przestronność, funkcjonalność, a także zgromadzone dekoracje. Co ważne, rozgrywki w Domek pozbawione są negatywnej interakcji i skupiają się na realizowaniu własnego planu oraz dopasowaniu go do dostępnych opcji.

Domek, Rebel
Autor: materiały prasowe Link: Domek

Kosmiczna przygoda

Wszyscy fani baśni i fantastycznych przygód z pewnością chętnie wybiorą się w podróż do zupełnie innej galaktyki, gdzie znajduje się niewielka planeta, Solenia. Dawno temu utraciła ona swój naturalny cykl dnia i nocy, przez co połowa pogrążona jest w mroku, podczas gdy na drugiej panuje wieczny dzień. Naszym zadaniem, jest transportowanie dóbr między jasną, a ciemną stroną planety, by zaspokoić potrzeby ludzi żyjących po obu jej stronach.

Dzięki prostym zasadom i przepięknemu wykonaniu, Solenia stanowi bardzo dobre wprowadzenie w świat gier ekonomicznych. Aby wygrać, musimy mądrze podejmować decyzje i zarządzać dostępnymi akcjami. Co ważne, całkowicie losowy dobór elementów gry sprawia, że poszczególne partie różnią się od siebie.

Solenia, Rebel
Autor: materiały prasowe Link: Solenia

W krainie skojarzeń

Przechodząc do nieco bardziej abstrakcyjnych tytułów, warto zwrócić uwagę na gry bardziej społeczne, rozwijające naszą kreatywność i pozwalające inaczej spojrzeć na świat. Wśród nich prym wiedzie Dixit, czyli wyjątkowa gra skojarzeń, która daje nam okazję, by skonfrontować naszą wizję rzeczywistości ze spojrzeniem pozostałych graczy.

W czasie zabawy otrzymujemy na rękę bogate, wielowymiarowe karty z przepięknymi ilustracjami. Jeden z uczestników wybiera kartę ze swojej ręki i podaje do niej skojarzenie. To może być cokolwiek: słowo, zdanie, powiedzenie, tytuł filmu czy piosenki… Następnie pozostali gracze wybierają ze swoich kart takie, które ich zdaniem najlepiej pasują do tego hasła. Następnie karty są tasowane, a my głosujemy, które skojarzenie, naszym zdaniem, było tym pierwszym.

Dixit
Autor: materiały prasowe Link: Dixit

Wszyscy razem

Jeśli zależy nam na integracji i zbudowaniu więzi z członkami rodziny, warto zwrócić uwagę na gry imprezowe. Choć są stworzone do zabaw w większym gronie, w wielu przypadkach świetnie sprawdzą się również w 3-4 osoby, zapewniając jednocześnie dużą dawkę interakcji. Ciekawą propozycją są te, które dodatkowo opierają się na współpracy – ich wykorzystanie pozwoli nam zachęcić dzieci do grupowych aktywności.

Jedną z takich gier jest Jednym Słowem, czyli rodzaj kalamburów bez pokazywania, w których grupa osób wspólnie stara się przekazać hasło odgadującemu. W tym przypadku każdy z graczy w tajemnicy przed pozostałymi zapisuje swoje skojarzenie do wylosowanego hasła. Te słowa będą stanowiły podpowiedź, ale uwaga: nie mogą się powtarzać! Oznacza to, że zapisując swoje słowo, musimy dobrze się zastanowić i spróbować przewidzieć, co mogą napisać inni. To świetny trening nie tylko empatii, ale też kompetencji językowych, np. dotyczących wymyślania synonimów. A przy tym doskonała, pełna śmiechu zabawa.

Jednym Słowem
Autor: materiały prasowe Link: Jednym Słowem
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza