Suche powietrze wywołuje kaszel. Poznaj 5 zasad prawidłowego nawilżania pokoju

2020-09-24 12:54

Martwisz się, że twoja pociecha ciągle kaszle i ma zatkany nos? Sprawdź, czy jego pokoju nie jest za sucho. Wiadomo, że suche powietrze powoduje wysychanie śluzówki. Ale nadmierna wilgotność w pokoju również szkodzi zdrowiu. Jak więc prawidłowo nawilżać powietrze?

Suche powietrze wywołuje kaszel. Poznaj 5 zasad prawidłowego nawilżania pokoju
Autor: Getty images

Optymalna wilgotność powietrza w pokoju powinna wynosić od 40 do 60 proc. Gdy jest niższa, mogą wysychać śluzówki gardła i nosa, co prowadzi do infekcji. Objawem takiej sytuacji może być np. kaszel u dziecka. Wilgotność powyżej 60 proc. zaś sprawia, że roztocza, grzyby, pleśnie, bakterie i wirusy mnożą się znacznie szybciej. Dlatego nawilżania powietrza w pokoju dziecka nie wolno ani zaniedbać, ani z nim przesadzać.

Kaszel u małych dzieci

Spis treści

  1. Mierz wilgotność w pokoju dziecka
  2. Ustaw nawilżacz w pokoju dziecka

Mierz wilgotność w pokoju dziecka

By wiedzieć, czy konieczne jest dodatkowe nawilżanie powietrza w pokoju dziecka, warto zaopatrzyć się w specjalny przyrząd służący do pomiaru wilgotności, np. higrometr (inna nazwa to wilgotnościomierz) lub tzw. stację pogody. Higrometry montowane są też w wielu nawilżaczach powietrza.

Ustaw nawilżacz w pokoju dziecka

Nawet najlepszy sprzęt nawilżający nie spełni swojego zadania, jeśli będzie stał nie tam, gdzie trzeba. Większość producentów zaleca, by nawilżacz stał mniej więcej na środku pomieszczenia, bo wtedy wilgoć rozprowadza się równomiernie. Nie może stać tuż przy ścianie – minimalna odległość to pół metra.

Chodzi o to, by wokół urządzenia mogło swobodnie przepływać powietrze. Wytwarzana przez urządzenie mgiełka nie może spadać ani na ściany, ani na meble – po pewnym czasie mogą one ulec zawilgoceniu. Dobrym pomysłem jest ustawienie nawilżacza na stole, przy czym wylot musi być skierowany poza mebel.

Zazwyczaj 3–4 godziny wystarczą, by powietrze zostało optymalnie nawilżone. Gdy nawilżacz pracuje bez przerwy, w pomieszczeniu może się zrobić zbyt wilgotno. Można temu zapobiec, inwestując w sprzęt z higrometrem, który wyłącza nawilżanie, kiedy wilgotność jest optymalna. Im niższa temperatura w pomieszczeniu, tym łatwiej utrzymać w nim prawidłową wilgotność. Najlepiej, by w czasie nawilżania w pokoju było nie więcej niż 20–21°C.

By nawilżacz nie szkodził, co kilka dni trzeba czyścić pojemnik na wodę oraz wylot pary – to zapobiegnie rozwojowi pleśni i grzybów. Trzeba też regularnie czyścić filtr albo go wymieniać.

Czytaj: Czy kaszel u dziecka zawsze jest objawem infekcji? Kiedy do lekarza z kaszlem u dziecka?

Kaszel u niemowlaka: jak pomóc pokasłującemu niemowlęciu

Kaszel alergiczny u dziecka: przyczyny i objawy. Jak leczyć kaszel alergiczny?

Rodzaje kaszlu. Co oznacza kaszel suchy, mokry, alergiczny, krtaniowy

Sposoby na kaszel w ciąży - co na uciążliwy kaszel w ciąży?

Przewlekły kaszel u dziecka: przyczyny i leczenie przewlekłego kaszlu u dziecka

Kaszel krtaniowy u dziecka (kaszel szczekający) - objawy, przyczyny, leczenie

Katar u dziecka: co zrobić, gdy dziecko ma katar?

Dobrze wiedzieć

Tradycyjne sposoby nawilżania powietrza

  • wietrz mieszkanie

Okna otwierane co kilka godzin na dziesięć minut pozwalają na wymianę powietrza w pomieszczeniach i utrzymanie właściwej wilgotności. Zimą na czas wietrzenia lepiej przenieść dziecko do innego pokoju.

  • zawieś kamionki na grzejnikach

Wlana do nich woda paruje, dzięki temu w powietrzu jest więcej wilgoci. Podobne zadanie spełnią świeżo uprane ręczniki – trzeba je dokładnie wypłukać, by z parą nie ulatniały się resztki proszku.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza