Esowata skolioza kręgosłupa persiowego a ból między łopatkami [Porada eksperta]

2015-04-26 20:32

Mam 24 lata i od dłuższego czasu bolały mnie plecy, dokładnie między łopatkami. Ból nasilał się szczególnie podczas siedzenia, ograniczał normalne funkcjonowanie. Przez tę dolegliwość pojawiały się problemy ze snem. Zauważyłam nierówne ustawienie wysokości ramion. Zgłosiłam się do lekarza rodzinnego, który zlecił RTG piersiowego odcinka kręgosłupa. Oto wynik: esowata skolioza kręgosłupa piersiowego z nieznaczną rotacją kręgów w osi długiej i asymetrycznym ustawieniem przestrzeni m-kręgowych. Co to oznacza? Domyślam się, że to wymaga leczenia i rehabilitacji. Do jakiego specjalisty powinnam się udać? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Problem bólowy w odcinku piersiowym to stosunkowo częsta przypadłość. Jest to najczęściej związane z zaburzeniem powięziowym w tej okolicy (a także odcinka szyjnego) oraz z zablokowaniem poszczególnych segmentów kręgosłupa (w związku z tym wzmożone napięcie mięśniowe). Oczywiście podczas terapii trzeba wziąć pod uwagę skoliozę, która została wykazana na zdjęciu RTG i zaburzenia mięśniowo-powięziowe w związku z tym. Nie mogę ocenić przez internet, jak duże skrzywienie u ciebie występuje i z czego wynikają twoje dolegliwości bólowe. Jednakże zalecam udać się do fizjoterapeuty bądź osteopaty, aby dokładnie przebadał twój kręgosłup i określił z czego wynikają twoje problemy bólowe oraz to, jak może ci pomóc. Myślę, że zdecydowanie uda się przynieść ci ulgę w bólu oraz zabezpieczyć na przyszłość, abyś nie cierpiała.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza