Konflikt udowo-panewkowy typu CAM u osoby aktywnej fizycznie [Porada eksperta]

2015-03-30 23:43

Około roku temu zdiagnozowano u mnie konflikt udowo-panewkowy typu CAM. Postępowanie w tym przypadku obejmowało: powstrzymanie się od wykonywania ruchu, który mógłby powodować pogorszenie stanu, oraz rehabilitację - trening funkcjonalny. Jestem osobą aktywną i swoją przyszłość wiążę ze sportem (trening personalny, instruktor jogi), zastanawiam się nad przeprowadzeniem zabiegu operacyjnego w celu wyeliminowania problemu. Moje pytania: czy po wykonaniu takiego zabiegu możliwy jest powrót do pełnej sprawności? czy będą jakieś ograniczenia, które będą przeciwwskazaniami do wykonywania ww. profesji?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Konflikt udowo-panewkowy (FAI) typu CAM (przejście między głową, a szyjką kości udowej jest niewystarczająco wklęsłe powodując ten konflikt) we wcześnie wykrytym stadium u osób nienadmiernie aktywnych sportowo można poddawać leczeniu przeciwzapalnemu oraz przeciwbólowemu. Połączenie farmakoterapii wraz z fizjoterapią daje stosunkowo dobre rezultaty. Sprawa się komplikuje, jeśli spotyka to osoby aktywne sportowe, a tym bardziej wiążące przyszłość - tak, jak pan - ze sportem. Wtedy jednak najskuteczniejszą formą faktycznie jest tutaj zabieg - artroskopowy lub otwarty w zależności od zmian (o tym decyduje operator).

Nie mogę stwierdzić, z jak poważnym stanem mamy tutaj do czynienia na podstawie samego opisu. Pytania podstawowe: na ile pomogła panu fizjoterapia, którą pan już odbył? Dolegliwości póki co minęły, czy jednak nadal doskwierają? Jak wygląda sprawność funkcjonalna samego stawu biodrowego (jakieś deficyty ruchomości itp.?) Myślę, że warto, aby udał się pan do ortopedy w celu omówienia tego, jakie rozwiązanie będzie tutaj najlepsze. Generalnie po samym zabiegu artroskopii i odpowiedniej fizjoterapii wraca się do pełnej sprawności, aczkolwiek jest to sprawa indywidualna i podlega przedyskutowaniu, co będzie można, a czego nie (to wyjdzie w czasie procesu usprawniania).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza