UZDROWISKA nad Bałtykiem - morze, plaża i czyste powietrze to atuty wypoczynku w nadmorskich kurortach

2019-07-22 9:33

Polskie wybrzeże Bałtyku oferuje wspaniałe możliwości wypoczynku. Koniecznie musisz odwiedzić nadmorskie kurorty: Międzyzdroje, Świnoujście, czy osławiony Sopot, ale nawet, jeśli nie trafisz do renomowanego uzdrowiska, to i tak działanie morskiego klimatu pozwoli ci szybko odzyskać siły po całym pracowitym roku.

morze
Autor: Jupiterimages Nadmorskie kurorty oprócz walorów klimatycznych i krajobrazowych oferują również zabiegi lecznicze. Na przykład w Świnoujściu leczy się choroby kardiologiczne i skórne, schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych, a także otyłość i nadciśnienie

Spis treści

  1. Najpopularniejsze nadmorskie uzdrowiska

Morska bryza, duże nasłonecznienie i czyste powietrze to największe atuty urlopu nad morzem. Do dyspozycji mamy 524 km brzegu Bałtyku. Podróż po kąpieliskach, uzdrowiskach i kurortach polskiego wybrzeża zaczynamy od zachodu.

Najpopularniejsze nadmorskie uzdrowiska

  • ŚWINOUJŚCIE

Najbliżej zachodniej granicy leży Świnoujście. Miasto położone jest na 44 wyspach, z których tylko trzy są zamieszkane, ale tak naprawdę liczą się tylko Uznam i Wolin. 

Pomiędzy nimi płynie rzeka Świna, przez którą prowadzi tor wodny, łączący port szczeciński ze światem. Świnoujście ma również własny port ze stałymi połączeniami promowymi,obsługującymi turystów udających się do portów skandynawskich oraz korzystających z rejsów wycieczkowych do niemieckich kurortów na Bałtyku. Miasto tonie w zieleni, a plaże w jego granicach należą do najszerszych na polskim wybrzeżu Bałtyku.

Również cała wyspa Wolin ma atrakcyjne tereny parkowe i leśne, a przed 35 laty powstał tu park narodowy, którego powierzchnia liczy 5 tys. hektarów, zaś pod ścisłą ochroną znajduje się 162 hektarów. Świnoujście ma wyjątkowe atuty uzdrowiskowe i turystyczne. Oprócz walorów morskiego powietrza można korzystać ze źródeł solankowo-chlorowych i borowin. Największą atrakcją uzdrowiska jest możliwość korzystania z nowoczesnych term z zespołem basenów, wypełnionych w większości ciepłą leczniczą jodo-solanką.

Walory klimatyczne i turystyczne: klimat morski, wyższe temperatury wody morskiej i powietrza w rejonie Zatoki Pomorskiej. Dużo zieleni, szeroka plaża. Port pasażerski i bliskość granicy. 

Profil leczniczy: choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby skórne, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, otyłość, choroby reumatyczne.

Polecany artykuł:

Uzdrowisko Świnoujście
  • MIĘDZYZDROJE

Pobliskie Międzyzdroje są najbardziej renomowanym kąpieliskiem na wyspie Wolin. Letni Festiwal Gwiazd i sławna promenada, na której, jak w Hollywood, aktorzy pozostawiają odcisk swojej dłoni, przyciąga tutaj dodatkowo w lipcu amatorów autografów sławnych aktorów.

Tutejsza plaża o szerokości 40 metrów słynie z delikatnego białego piasku. Wielka popularnością cieszy się długie na 120 metrów molo. W deszczowe dni można zwiedzać muzeum przyrodnicze i muzeum figur woskowych. Leżący już w głębi interioru Kamień Pomorski, swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim źródłom solankowym.

Miasto położone jest malowniczo nad Zalewem Kamieńskim w odległości ok. 10 km od otwartego morza. Wody Zalewu stwarzają doskonałe możliwości do uprawiania sportów wodnych, przede wszystkim żeglarstwa i windsurfingu.

Walory klimatyczne i turystyczne: klimat morski, piękna, szeroka plaża, osobliwości krajobrazu i przyrody, bogate życie kulturalne.

Profil leczniczy: Międzyzdroje współpracuje z zakładami przyrodoleczniczymi w Świnoujściu.

  • KOŁOBRZEG

Z zachodnich rubieży wybrzeża przenosimy się do jego centrum, gdzie dwa kurorty walczą od lat o palmę pierwszeństwa. Największy i chyba najbardziej znany nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech i w Skandynawii, jest Kołobrzeg. Kurort ma grono swoich stałych wielbicieli, którzy uważają, że to liczące ok. 50 tys. mieszkańców miasto jest najbardziej sympatycznym polskim uzdrowiskiem nadmorskim.

Rocznie przybywa do Kołobrzegu tyle samo turystów, ile kurort nad Parsętą liczy mieszkańców. Kołobrzeg nie tylko podczas letnich wakacji cieszy się wielką popularnością. Tradycje uzdrowiskowe sięgają ubiegłych stuleci. Już w 1710 roku zbudowano tu pierwszą tężnię, wykorzystując miejscowe pokłady solankowe. Znakomite warunki klimatyczne, sosnowe lasy i tereny rekreacyjne na obu brzegach

Parsęty sprawiają, że chętnych do spędzania czasu w Kołobrzegu nawet poza sezonem nie brakuje. Niegdyś odbywały się tu sławne Festiwale Piosenki Żołnierskiej. Dziś inne imprezy, jak pikniki przy molo, spotkania z folklorem i wieczory z muzyką kameralna cieszą się wielka popularnością. Ostatnio Kołobrzeg zmienił się nie do poznania.

W samym centrum powstały nowe domy z drewnianymi belkami i czerwoną cegłą, nawiązujące formą do historycznej zabudowy. Rynek staromiejski stał się magicznym miejscem, przyciągającym wieczorem kuracjuszy i turystów.

Walory klimatyczne i turystyczne: klimat zdecydowanie morski, zróżnicowany w relacjach przestrzennych, w zależności od miejsca – plaża, wydmy, park, las. Duże nasłonecznienie. Piękny park nadmorski, szeroka, czysta plaża. Port rybacki, latarnia morska, obiekty zabytkowe.

Profil leczniczy: cukrzyca, choroby reumatyczne, choroby neurologiczne, choroby kardiologiczne, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych. Choroby endokrynologiczne, choroby ortopedyczne, choroby skóry.

Polecany artykuł:

Uzdrowisko Kołobrzeg
  • USTKA

Wielkim konkurentem dla Kołobrzegu jest leżąca na środkowym wybrzeżu, u ujściu Słupi do morza, Ustka. Miejscowy patriota, Franciszek Fenikowski, nie mógł trafniej w krótkich słowach oddać nastroju tego miejsca: „Jest nad Bałtykiem miasteczko z Bajki. Gdzie go szukać? Nad ujściem Słupi. Tam, opodal morskiej latarni, bieleją szachulcowe kamieniczki, przypominające domki z pierników”. Ustka, podobnie jak Kołobrzeg, ma od lat swoich wiernych entuzjastów.

Magnesem przyciągającym tu corocznie wielu turystów są wspaniały klimat morski, piaszczyste plaże i czyste powietrze. Najpiękniejszy brzeg morza jest po stronie zachodnie od ujścia Słupi. Plaża miejska w sezonie jest tłoczna i gwarna. Trudno znaleźć tu miejsce do spokojnego leniuchowania, dlatego warto przejść most na Słupi, by zaraz za portem naleźć samotność na wspaniałej plaży z drobnym, złocistym piaskiem.

Od latarni morskiej i falochronu ciągnie się nadmorski deptak. Oddzielony od miasta pasmem starej zieleni jest obowiązkowym miejscem popołudniowych spacerów. Portreciści, grajkowie i sprzedawcy pamiątek zachwalają tu swoje usługi i towary. Wzdłuż głównej ulicy miasta, Marynarki Polskiej, biegnącej równolegle do nurtu Słupi, powstało w ostatnich latach wiele nowych dyskotek, barów, kawiarni i pizzerii.

Eleganckie sklepy sąsiadują tam z butikami, galeriami sztuki i małymi dziuplami, pełnymi pamiątkowych bibelotów, muszelek, wyrobów z bursztynu i obrazków z widokami Ustki. Przy końcu tej ulicy znajduje się placyk, otoczony starymi domami rybaków. W cieniu wiekowych lip turyści znajdują tu ochłodę przed prażącym słońcem.

Ustka zmienia się z roku na rok. Tam, gdzie były nad Słupią niedostępne tereny portowe, można dziś w tawernach zjeść smacznego dorsza. Ustka nie jest kurortem jedynie letniego wypoczynku. Z nadmorskich spacerów i zabiegów medycznych korzysta przez cały rok wielu kuracjuszy. Już w XIX wieku uznano, że sam pobyt w sosnowych lasach i wśród nadmorskich wydm ma lecznicze właściwości.

Walory klimatyczne i turystyczne: klimat morski. Wiosna i latem występują silne wiatry oraz intensywne promieniowanie słoneczne. Duża wilgotność względna oraz występowanie morskich bryz. Piękne i niezatłoczone plaże po zachodniej stronie Słupi. 

Profil leczniczy: choroby dolnych i górnych dróg oddechowych, choroby reumatyczne, choroby układu nerwowego, choroby endokrynologiczne.

  • SOPOT

Wyjątkowe miejsce wśród nadmorskich kurortów zajmuje położony nad Zatoką Gdańską Sopot. Nieodżałowana Agnieszka Osiecka nazwała to miejsce Zatoka Snów i Riwiera Marzeń. Już w latach dwudziestych ubiegłego wieku śmietanka towarzyska, gdy czuła potrzebę zabawienia się, wybierała się w podróż albo do Monte Carlo, albo do Sopotu.

A że Sopot był znacznie bliżej, bawiono się tu często i bardzo hucznie. Kariera Sopotu zaczęła się jednak dużo wcześnie, gdy zamożni patrycjusze z pobliskiego Gdańska zaczęli na tutejszych wydmach wznosić letnie domy. W XIX wieku doceniono walory tutejszego klimatu i kąpieli w wodzie morskiej i Sopot zyskał międzynarodową sławę jako prawdziwy kurort. Już wtedy, aby uatrakcyjnić kuracjuszom pobyty, rozpoczęto budowę długiego na 512 metrów mola. Przyćmiło ono wszystkie podobne budowle na Bałtyku. Sopot ma dwa oblicza. To letnie znają wszyscy.

Jest to najbardziej oblegane miejsce na polskim wybrzeżu. Na miejskim deptaku, ulicy Bohaterów Monte Cassino – popularnym Monciaku – szczególnie podczas trwania Międzynarodowego Festiwalu Piosenki trudno się przecisnąć, a na sopockiej plaży, aby dopchać się do wody, trzeba odbyć slalom wśród kłębowiska ciał.

Nie mnie tłoczno jest w lokalach gastronomicznych i w pięknym aquparku. Inaczej jest tu po sezonie, gdy wyjadą tłumy turystów, a do kurortu zaczną ściągać kuracjusze i powrócą stali mieszkańcy miasta, którzy na czas letnich wakacji, wybierają bardziej spokojne miejsca. Długie spacery po ścieżkach nadmorskiego parku, wśród zabytkowych willi i eklektycznych kamieniczek, kąpiele słoneczne na molo i korzystanie zabiegów w zakładzie wodoleczniczym decydują wtedy o tempie życia i rytmie dnia tego charyzmatycznego kurortu.

Walory klimatyczne i turystyczne: klimat łagodny, duży wpływ zieleni parkowej i otaczających kurort, tarasowo wznoszących się nad zatoką morską połaci lasów. Stara zabudowa, dużo lokali gastronomicznych, wiele imprez kulturalnych, dobra komunikacja. 

Profil leczniczy: choroby reumatyczne, Choroby kardiologiczne i nadciśnienie, osteroporoza, choroby dolnych dróg oddechowych.

Polecany artykuł:

Uzdrowisko Sopot
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza