Uzdrowisko Solec-Zdrój

2009-06-26 14:34

Uzdrowisko Solec-Zdrój swą nazwę zawdzięcza odkrytym tu przed wiekami słonym źródłom, które zdecydowały o leczniczym charakterze uzdrowiska. Warto wiedzieć, że solanki soleckie mają niezwykle wysoką, również jak na standardy światowe, zawartość aktywnych związków siarki - około 900mg H2S/litr.

Uzdrowisko Solec-Zdrój
Autor: thinkstockphotos.com Uzdrowisko Solec-Zdrój swą nazwę zawdzięcza odkrytym tu przed wiekami słonym źródłom, które zdecydowały o leczniczym charakterze uzdrowiska. Warto wiedzieć, że solanki soleckie mają niezwykle wysoką, również jak na standardy światowe, zawartość aktywnych związków siarki - około 900mg H2S/litr.

Spis treści

  1. Uzdrowisko Solec–Zdrój: właściwości lecznicze
  2. Uzdrowisko Solec–Zdrój: obiekty uzdrowiskowe
  3. Uzdrowisko Solec–Zdrój: profil leczniczy
  4. Uzdrowisko Solec–Zdrój: oferta zdrowotna

Uzdrowisko Solec–Zdrój położone jest w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, kilkanaście kilometrów od ujścia Nidy do Wisły. Jego historia sięga XVIII wieku, kiedy założono tu warzelnię soli. Powstały wówczas szyb został jednak zamknięty. Nie wiadomo z jakich przyczyn na długie lata zapomniano o tym prawdziwym skarbie ziemi - źródłach siarczkowych. Dopiero w 1815 roku ponownie wybito kolejny szyb i na głębokości 121 m natrafiono na obfite źródło gorzko-słonej wody, której okoliczna ludność zaczęła używać w celach leczniczych.

Uzdrowisko Solec–Zdrój: właściwości lecznicze

Uzdrowisko Solec–Zdrój jest uzdrowiskiem nizinnym, w którym komfortowo będzie się czuł każdy wczasowicz. Od wiatrów z północnego-zachodu uzdrowisko ochraniają wzgórza Garbu Pińczowskiego. Z kolei Wisła, która płynie w dolinie na południe od Solca, łagodzi klimat, podobnie jak słońce, które świeci tu częściej, niż w pobliskich okolicach.

Jednak przyjazny klimat stanowi jedynie wsparcie kuracji. O leczniczym charakterze miejscowości zadecydowały źródła mineralne. Z głębokości około 170 m wydobywa się przejrzyste wody, które na powierzchni natychmiast mętnieją. Smak mają zdecydowanie słony, a zapach nieprzyjemny – siarkowodoru. To solanki chlorkowo-jodkowo-sodowo-bromkowo-siarczkowe (w stężeniu najsilniejszym w Polsce i jednym z najsilniejszych w Europie!), stosowane w leczeniu wielu dolegliwości. Poza tym w lecznictwie wykorzystuje się borowinę ze złoża "Siwce".

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Krajobraz i klimat tworzą magię tego malowniczego miejsca. Piękny Park Zdrojowy z unikatowym drzewostanem i malowniczo wkomponowaną w jego pejzaż rzeką Rzoską uatrakcyjniają wyjątkowe warunki do leczenia i wypoczynku. Na terenie gminy Solec Zdrój zwiedzić można m.in. Szaniecki Park Krajobrazowy. Zainteresowani pamiątkami historii powinni też odwiedzić miejscowy kościół. Budowla powstała tuż przed II wojną, ale w jej murze zachowano pochodzący z poprzedniego kościoła manierystyczny nagrobek Samuela Zborowskiego, XVI-wiecznego właściciela miejscowości.

Uzdrowisko Solec–Zdrój: obiekty uzdrowiskowe

W Solcu-Zdroju leczenie uzdrowiskowe oferują:

Uzdrowisko Solec–Zdrój: profil leczniczy

Pobyty sanatoryjne i turnusy rehabilitacyjne (także na NFZ i z dofinansowaniem z PFRON). Leczone są tutaj:

Uzdrowisko Solec–Zdrój: oferta zdrowotna

W uzdrowisku Solec-Zdrój można skorzystać z licznych kąpieli. W ofercie są także zawijania borowinowe, zabiegi z zakresu kinezyterapii, krioterapii i fizykoterapii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza