Forum dla mam, czyli jak wygląda macierzyństwo w sieci?

2015-03-02 14:13

Forum dla mam odwiedziła choć raz prawie każda (przyszła) mama. To właśnie internet jest pierwszym miejscem, w którym szuka się porady, opinii bardziej doświadczonych kobiet. Do czego jeszcze służy matkom internet i jak wygląda macierzyństwo w sieci?

Forum kobiet w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Na forach kobiety w ciąży szukają nie tylko odpowiedzi na nurtujące je pytania, ale również wsparcia.

Spis treści

  1. Forum dla mam: na celowniku
  2. Forum dla mam: dlaczego kobiety z niego korzystają?
  3. Forum dla mam: czy warto dołączyć?

Niejedno forum dla mam bywa skarbnicą niespotykanych wpisów.

Należy nałożyć karę na bezdzietnych z wyboru. Kilka razy wyższe podatki! Oczywiście tylko tym bezdzietnym z wyboru (nie chorym, bo to nie ich wina, jeśli mają udokumentowane leczenie). To mój postulat. Co o tym myślicie?

Dziewczyny, jak to jest: można iść z nieochrzczonym dzieckiem na cmentarz? Bo słyszałam różne wersje...

Wiecie co, zostawiłam córkę (2,5 l.) z teściami na noc. Teść dał jej pół szklanki piwa. I spała całą noc. Czy mogę tak robić każdego wieczoru? Za zbędne komentarze dziękuję.

Mam mleko w piersi i karmię synka, ale jest go tyle, że mogłabym wykarmić całą armię. Myślicie, że mogłabym ściągnąć mleczko i pić razem z mężem?

Forum dla mam: na celowniku

Podobnych wpisów matek, zebranych z całej sieci, można znaleźć w internecie mnóstwo. Z opublikowanych w 2015 roku przez Związek Pracodawców Branży Internetowej badań wynika, że 32 procent Polaków korzystających z internetu odwiedza go, by korzystać z forów dyskusyjnych. Natomiast 69 procent osób surfuje po sieci, by znaleźć interesujące informacje. Wśród nich kobieta, która trafi na forum dla mam. Jak się okazuje, nie tylko ona. 

Forum dla mam to od niedawna miejsce w sieci bacznie śledzone nie tylko przez kobiety z dziećmi. Do 1 marca 2015 istniał na Facebooku profil "Beka z mamusiek na forach". Założono go pod koniec 2014 roku, a popularność zaczął zdobywać błyskawicznie. Już po miesiącu istnienia profil miał ponad 20 tysięcy fanów. Zebrane z całego internetu, wyrwane z kontekstu wypowiedzi matek, budzą śmiech i politowanie wśród fanów strony. Facebookowy profil staje się popularny w całej sieci, znajduje się na tworzonych przez blogerów listach najciekawszych stron, powstają również artykuły napominające matki. Wśród ich krytyków są także rodzice. Zaznaczają, że kobieta odwiedzająca forum dla mam nie ma prawa wygłaszać swoich poglądów jako jedynie obowiązujących. Powinna pamiętać, by przy każdej wypowiedzi zaznaczyć: "moim zdaniem" i "według mnie". Czy mamy w sieci to grupa, która ma szczególne tendencje do zadawania niewłaściwych pytań i łamania zasad netykiety?

Jednak przecież na każdym forum dla mam, a także na jakimkolwiek innym, można znaleźć kontrowersyjne wpisy. Matki nie są tu wyjątkiem. Pojawiają się na forach z tych samych powodów, co inni użytkownicy internetu: chcą otrzymać poradę, przeczytać, że nie są same ze swoim problemem. Przy okazji mogą zawrzeć nowe znajomości. Z drugiej strony, matki nierzadko tworzą wyjątkowo zżyte, a jednocześnie zamknięte na innych społeczności. Choćby nie wiadomo jak głupie w czyimś odbiorze było zadane przez nie pytanie, formułując je, matki mają na celu dobro dziecka. Jednak, jak mówi nowe, ale znane przysłowie, trzeba pamiętać, że Internet nigdy nie zapomina.

>>A może zostaniesz blogującą mamą? Przeczytaj nasze porady, jak to zrobić!>>

Forum dla mam: dlaczego kobiety z niego korzystają?

Co do konkretnego forum dla mam przyciąga kobiety? Wiele użytkowniczek gromadzą wątki dzielone według terminów porodów. Chyba każda kobieta, która kiedykolwiek odwiedziła forum dla mam, spotkała się np. z "czerwcówkami 2014" i "lutówkami 2015". Użytkowniczka, która zaczyna się wypowiadać w takich wątkach przekonuje się, że inne mamy również miewają wątpliwości. Zwłaszcza pierworódka ma szansę uspokoić się, że objawy, które jej towarzyszą, wcale nie są groźne. W innym przypadku mogłaby żyć w niepokoju, zanim trafiłaby do lekarza. Przyszłe mamy informują się na forum internetowym o badaniach, które trzeba wykonać - w pojedynkę łatwo można by o którymś zapomnieć. Dyskusje są również źródłem informacji: kobieta, która już rodziła, poradzi mamie w ciąży, do którego lekarza, szpitala w danej okolicy warto się udać. Które szkoły rodzenia omijać szerokim łukiem, a które restauracje mają kąciki zabaw dla dzieci i przewijaki. Co ciekawe, na forach dla mam często cały czas aktywne są wątki kobiet, które urodziły kilka lat wstecz, w porównaniu z datą najnowszego wpisu. Zawarte przyjaźnie trwają, a porady są cały czas potrzebne: gdzie warto posłać dziecko do przedszkola, czy nie lepiej zatrudnić opiekunkę lub zostawić je pod opieką kochających babć lub dziadków? Pytań i kwestii do rozpatrzenia jest mnóstwo.

>>Przeczytaj również, jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci>>

Forum dla mam: czy warto dołączyć?

Kwestia aktywności matek w sieci została również poruszona w programie "Dzień dobry TVN". Filip Chajzer wspomniał w krótkim reportażu, że niektóre pytania matek "wystawiają godność ludzką na próbę". Podano przykład kobiety, pytającej kiedy się urodziło i zostało począte dziecko, które w styczniu skończyło 3 miesiące. Inna pani włożyła zakażony palec dziecka na 10 sekund do wrzątku, bo tak ktoś jej poradził. Skarżyła się na forum dla mam, że efekty nie były takie, jakich oczekiwała. W studiu "Dzień dobry TVN" gościły również znane mamy - Sylwia Gliwa i Agnieszka Rylik. Obie zaznaczyły, że ich zdaniem forum dla mam nie powinno zastępować lekarza, a niektóre kobiety tak zdają się je traktować. Dodały jednak, że aktywność matek w internecie nie musi dotyczyć tylko kwestii zdrowia ich dzieci. 

- Moim zdaniem na forum internetowym możemy szukać wskazówek, ale zawsze trzeba się skontaktować ze specjalistą. Jeśli więc chodzi o porady zdrowotne, na pierwszym miejscu powinien być lekarz. Z drugiej strony, forum dla mam to miejsce, w którym mogą one znaleźć przydatne informacje. Gdzie jest organizowany koncert dla dzieci, do którego teatru warto się z dzieckiem wybrać. Nie do przecenienia jest też poczucie wsparcia ze strony innych matek - mówiła Agnieszka Rylik, chwaląc sobie ten aspekt aktywności w sieci.

Warto dodać, że istnieją różnego rodzaju fora dla mam. Strony dla mam-naukowców, mam-miłośniczek punka, mam-feministek, mam, które nazywają siebie "alternatywnymi". Macierzyństwo w sieci ma więc różne oblicza. Nie na każdym forum dla mam można przeczytać pytanie o skuteczność testów ewolucyjnych w zachodzeniu w ciążę (tak, tak, to nie literówka).

>>A co ty sądzisz o aktywności mam na forach internetowych? Podyskutuj... na naszym forum mjakmama24.pl >>

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza