Scrabble – i co dalej? O grach słownych słów kilka

2019-10-31 14:47 Materiał sponsorowany
rebel X2
Autor: Getty images

Nawet jeśli na co dzień nie poświęcamy zbyt wiele czasu na planszówki, są tytuły, które z pewnością kojarzymy ze względu na ich dużą popularność i uniwersalnych charakter. Jednym z takich klasyków są Scrabble – legendarna już gra słowna, w której, mówiąc prosto, układamy krzyżówkę, składając słowa z liter, które uda nam się wylosować.

Z pewnością Scrabble, jako jedna z najpopularniejszych gier, zagości na świątecznym stole w wielu polskich domach. Ale może ten rok to dobra okazja, by nieco tę tradycję naruszyć?

Gry słowne to jedna z najszybciej rozszerzających się planszówkowych grup i nie dzieje się tak bez powodu: to neutralne tematycznie zabawy, na które łatwo namówić nawet tych, którzy na co dzień nie spędzają czasu przy planszy.

Ich zasady tłumaczy się w chwilę, no i może się przy nich bawić naprawdę sporo bardzo różnych osób. Poza tym są świetne dla dzieci – pozwalają poszerzać zasób słownictwa i ćwiczyć ortografię.

Jeśli udało mi się namówić Cię na spróbowanie czegoś nowego, poniżej znajdziesz kilka propozycji prostych i szybkich gier, które wykorzystują elementy słowne i mogą stanowić alternatywę dla klasycznych Scrabble lub urozmaicenie naszych świątecznych rozgrywek

Pod presją czasu

Jaki element gry automatycznie sprawia, że czeka nas więcej zabawnych pomyłek i wynikającego z nich śmiechu przy stole? Oczywiście presja czasu! Wystarczy, że do z pozoru prostej rozgrywki dodamy minutnik lub klepsydrę, a jej uczestnicy zapominają języka w gębie, zaczynają się nerwowo pocić i wygadują prawdziwe głupoty. Nawet w grach słownych, które nie są jakoś szczególnie skomplikowane, taki zabieg sprawdza się doskonale.

Tagi to w gruncie rzeczy wariacja na temat gry w państwa-miasta. Naszym zadaniem będzie wymyślanie słów spełniających dwa kryteria: zaczynających się na wskazaną literę i należących do podanej kategorii. Proste, prawda?

A jednak twórcy gry przygotowali dla nas dwa drobne urozmaicenia. Po pierwsze, poszczególne zestawienia kategorii z literą mają różną wartość punktową, przez co zastanawiamy się, jakie działania bardziej nam się opłacają. Po drugie, nasza tura trwa tylko 15 sekund! W ten sposób mamy zagwarantowaną pełną zabawnych pomyłek zabawę, która praktycznie w ogóle się nie nudzi.

Warto zagrać
Tagi

Autor: Rebel

W grze Tagi każdy z uczestników stara się zebrać z planszy jak najwięcej kolorowych kulek. W tym celu będziemy musieli wymyślać hasła realizujące zadane kryteria: literę początkową oraz kategorię. Ale uwaga! Ogranicza nas czas oraz odpowiedzi innych graczy!

W grupie siła

A gdyby tak połączyć swoje siły i nawzajem pomóc sobie w wykonywaniu słownych zadań? W końcu co dwie głowy to nie jedna, a jeśli będzie ich aż siedem?!

Jednym słowem to gra skojarzeniowa oparta na współpracy. W każdej turze jeden z uczestników przyjmie rolę odpowiadającego, podczas gdy pozostali będą szykowali dla niego podpowiedzi. Gdy wylosowanie zostanie hasło, każdy z graczy będzie musiał w tajemnicy napisać słowo-podpowiedź, które poprzez skojarzenie naprowadzi odgadującego na poprawne tory.

Sęk w tym, że musimy spróbować odgadnąć, co na swoich tabliczkach mogą napisać pozostali gracze, bo każda powtarzająca się podpowiedź zostanie wymazana!

Pod pozorem prostej gry skojarzeniowej Jednym słowem uczy nas wczuwania się w sytuację i plany pozostałych uczestników.

My i oni

A skoro już mowa o grach kooperacyjnych, nie można pominąć jednej z najpopularniejszych gier opartych o skojarzenia! Tajniacy, bo o nich mowa, łączą dobrodziejstwa płynące ze współpracy z elementem rywalizacyjnym.

Mamy bowiem do czynienia z dwiema drużynami, które walczą ze sobą o zwycięstwo. Wygra ta, która jak najszybciej odgadnie kryptonimy wszystkich swoich agentów.

Na początku dzielimy się na dwie grupy, a każda z nich wybiera kapitana. Na stole rozkładamy 25 kart z hasłami. Szefowie drużyn będą widzieli przed sobą specjalny klucz, który wskazuje, jakie hasła należą do poszczególnych drużyn.

Ich zadaniem będzie wymyślanie takich skojarzeń, które naprowadzą grupę na odpowiednie słowa – najlepiej po kilka za jednym razem. W tym czasie drużyna będzie próbowała odgadnąć tok myślenia swojego kapitana. Im lepiej go zna, tym lepiej!

Warto zagrać
Tajniacy

Autor: Rebel

Dwie drużyny, którym przewodzi dwóch Szefów Wywiadu, próbują jak najszybciej nawiązać kontakt ze wszystkimi swoimi agentami. Problem leży w tym, że Szef Wywiadu może podawać swojej drużynie tylko jedno hasło na turę, którym powiąże ze sobą kilka widocznych dla wszystkich kryptonimów. Drużyna musi domyślić się, który z prezentowanych kryptonimów należy do agentów ich drużyny, omijając cudzych agentów. Ale uwaga! Jeden z kryptonimów należy do zabójcy...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, dlaczego w ciąży boli kręgosłup i jak można sobie pomóc w takiej sytuacji. A także: jakie formalności trzeba załatwić po urodzeniu dziecka, kiedy warto kupić niemowlakowi szumiącą zabawkę i jak przystawiać malca do piersi.

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 12/19
KOMENTARZE