Ta przeklęta fantastyka! Dlaczego warto sięgać po gry o różnej tematyce?

2019-10-31 14:51 Materiał sponsorowany
rebel X3
Autor: Getty images

Czas na chwilę szczerości. Ile razy – tak z ręką na sercu – zdarzyło Ci się pomyśleć, że to, czym interesuje się Twoje dziecko jest po prostu głupie? Kreskówki, kosmiczne podboje, lasy pełne elfów i smoków… Choć są wśród nas osoby, które to uwielbiają, duża grupa patrzy z dystansem, a nawet dezaprobatą.

Prawda jest taka, że dla wielu z nas zainteresowanie się niezwykłymi światami pełnymi dziwacznych stworzeń jest trudne. A jednak fakty mówią same za siebie: znacznie łatwiej będzie nam utrzymać dobry kontakt z dzieckiem, jeśli będziemy akceptowali i rozumieli jego zainteresowania.

Nie oznacza to, że musisz teraz zostać ekspertem od Gwiezdnych Wojen i z pamięci recytować skomplikowane nazwy statków kosmicznych i imiona postaci. Ale warto czasem wykazać choć odrobinę zrozumienia i zainteresowania.

Co ważne, dziecięce zainteresowania możemy wykorzystać w słusznej sprawie – by choć na chwilę odciągnąć naszą pociechę od komputera. Fantastyczne światy wykorzystywane w grach planszowych mają szanse przyciągnąć dziecięcą uwagę i przynieść korzyści całej naszej rodzinie.

Ikoniczne bitwy

Zacznijmy od wspomnianych już Gwiezdnych Wojen. Ta kultowa saga o kosmicznej walce dobra ze złem w ogóle się nie starzeje; wręcz przeciwnie, dzięki nowym filmom stale zyskuje popularność również wśród młodego pokolenia. To temat, który doskonale może połączyć nas i nasze dzieci – wszak wszyscy w jakiś sposób wychowywaliśmy się w otoczeniu tego popkulturowego fenomenu.

Kosmiczne potyczki to również wyjątkowo wdzięczny temat do przeniesienia na planszę, czy też, w przypadku Star Wars: X-Wing, na matę. Podczas rozgrywki wcielamy się w kapitanów floty jednej z frakcji znanych z sagi (do wyboru mamy nie tylko Imperium oraz Rebelię, ale także pozostałe, pomniejsze grupy) i zawiadujemy dostępnymi statkami w taki sposób, by pokonać przeciwnika, a jednocześnie samemu uniknąć zestrzelenia.

To gra strategiczna, doskonale uczy więc planowania i przewidywania ruchów przeciwnika. Co więcej, do rozgrywki używamy figurek reprezentujących konkretne statki, co dodatkowo zachęca do zabawy.

Warto zagrać
Star Wars: X-Wing

Autor: Rebel

Star Wars - Zewnętrzne Rubieże to gra, w której wraz z przyjaciółmi wcielisz się w przemytników, łowców nagród i najemników i wyprawicie się na podbój galaktyki. Na pokładzie swojego statku przemierzysz Zewnętrzne Rubieże wzdłuż i wszerz, najmiesz legendarne postacie z Gwiezdnych Wojen do załogi i spróbujesz zdobyć sławę (lub niesławę) jako najbardziej rozpoznawalny banita w galaktyce!

Pojedynki nie z tej ziemi

Jeśli od kosmicznych podbojów wolimy klimat fantasy, doskonałym rozwiązaniem będzie Keyforge. Tutaj również dwóch uczestników będzie walczyło ze sobą o dominację, z tym że cała rozgrywka odbywa się za pomocą kart. Każdy z graczy otrzyma własną talię z unikalnym zestawem stworzeń i efektów, które będzie musiał wykorzystać do zwycięstwa.

Otwierając talię Keyforge nigdy nie wiemy, co na nas czeka – na całym świecie nie ma dwóch takich samych zestawów kart. Tym samym uczestnicy stają przed wyzwaniem nie tylko opracowania dobrej strategii, ale też dostosowania się do panujących przy stole warunków.

Dostępność różnych frakcji gwarantuje, że będziemy mieli szansę wypróbować wiele różnych stylów gry i niejednokrotnie zostaniemy zaskoczeni swoimi umiejętnościami.

Warto zagrać
Keyforge

Autor: Rebel

KeyForge to pierwsza na świecie unikalna gra karciana. Podczas rozgrywki dwóch graczy wciela się w Archontów rywalizujących o to, kto pierwszy odkryje skarby Tygla - niezwykłego świata stworzonego z elementów planet.

Uniwersalne rozwiązania

A co, jeśli wejście w klimat fantastycznych potyczek absolutnie nie wchodzi w grę? Wówczas warto pójść na kompromis i wybrać taką planszówkę, która połączy bardziej neutralne zasady z odpowiednim klimatem.

I tu na ratunek przychodzi nam Solenia - świetna gra familijna, której stylistyka i fabuła nawiązują do science-fiction, co jednak nie ma realnego wpływu na rozgrywkę.

W Solenii otrzymujemy odpowiedzialne zadanie – będziemy dostarczali zasoby do miast na pewnej wyjątkowej planecie, która utraciła swój naturalny cykl dnia i nocy. Odwiedzając kolejne miasta będziemy gromadzili surowce, by następnie przekazać je do kolejnych lokacji.

To prosta, uniwersalna i przede wszystkim szybka gra, doskonała na początek przygody z planszówkami.

Wypróbuj
Solenia

Autor: Rebel

Solenia składa się z cyklu 16 rund, a w każdej z nich uczestnicy zagrywają karty z ręki na puste miejsca planszy o wielkości 5 na 5 pól. Swoje karty możemy zagrywać na:

Wyspy produkcyjne, które pozwalają zdobywać zasoby – rodzaj zasobów wskazuje wyspa, natomiast ich liczba odpowiada wartości zagrywanej karty.
Miasta, by dostarczać na nie zasoby i realizować podane na nich cele.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, dlaczego w ciąży boli kręgosłup i jak można sobie pomóc w takiej sytuacji. A także: jakie formalności trzeba załatwić po urodzeniu dziecka, kiedy warto kupić niemowlakowi szumiącą zabawkę i jak przystawiać malca do piersi.

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 12/19
KOMENTARZE