Ból lędźwi - stojąca praca [Porada eksperta]

2014-10-21 1:03

Mam 26 lat i od kilku miesięcy mam silne bóle kręgosłupa w okolicach lędźwi. Boli mnie jak wstaję z łóżka oraz wieczorami po pracy. Zaczęło się jak nie pracowałem. Moja praca to kasjer sprzedawca-stojąca i czasami dźwigam duże ciężary.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Niestety zamieścił pan trochę za mało informacji odnośnie swoich dolegliwości żeby dokładniej móc coś doradzić. Na pewno charakter pana pracy nie ułatwia plecom sprawy. Może to świadczyć o wzmożonym napięciu mięśniowo-powięziowym w odcinku lędźwiowym i związanym zablokowaniem któregoś stawu krzyżowo-biodrowego w miednicy. Być może mamy do czynienia z zespołem skrzyżowania dolnego (wzmożonym napięciem mięśni biodrowo-lędźwiowych i mięśni prostowników grzbietu, a osłabieniem mięśni brzucha i mięśni pośladkowych), w związku z czym doszło do asymetrii napięcia - czego sygnałem są dolegliwości bólowe.

Pytanie, co z wyższymi partiami kręgosłupa i z napięciem w tych okolicach? Co do bólu po nocy - być może jedną z przyczyn jest pozycja podczas spania - czy śpi pan może na brzuchu? Warto przeanalizować pozycję podczas spania, bowiem spanie na brzuchu - bądź pod kątem może doprowadzać do rotacji miednicy i w związku z tym również do asymetrii napięcia. Proszę spróbować - śpiąc na boku, podłożyć sobie pod nogę poduszkę, aby miednica nie ulegała skręceniu, zaś noga nie przekraczała linii pośrodkowej ciała. Być może to przyniesie jakąś poprawę. Niestety ciężko na odległość cokolwiek pomóc, więc zachęcam do udania się do fizjoterapeuty aby odpowiednio pana zdiagnozował i ewentualnie wprowadził jakąś terapię lub odesłał na dalszą diagnostykę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza