Bóle łydki i pośladka u 16 latka - interpretacja badań [Porada eksperta]

2014-10-01 0:27

Mam 16 lat i od maja mam problemy z bólem promieniującym od pośladka do łydki. Byłem na rezonansie i obecnie chodzę na rehabilitację. Mam pytanie dotyczące rezonansu. Nie wiem dokładnie , co dzieje się w kręgosłupie i co robić, żeby ból zniknął. Dodaję, że regularnie gram w piłkę nożna, chodzę do szkoły sportowej. Wynik rezonansu: badanie MR odcinka L-S kręgosłupa wykonane na aparacie Siemens Magnetom C!, uzyskując obrazy T1-, T2-zależne, T2-zależne z saturacją sygnału tkanki tłuszczowej, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych, wykazało: - spłycenie lordozy lędźwiowej; - cechy częściowej dehydratacji i obniżenia wysokości krążka międzykręgowego L5-S1; - tylno-boczna prawa wypuklina krążka międzykręgowego L5-S1 ze zwężeniem zachyłka bocznego i możliwością ucisku korzonka nerwowego; - stożek końcowy rdzenia kręgowego zachowany prawidłowo; - blaszki graniczne trzonów kręgów L1-L5 o nieco nierównych obrysach; - sygnał szpiku kostnego elementów kręgosłupa L/S zachowany prawidłowo; - trzony kręgowe prawidłowej wysokości; - przejściowa budowa trzonu kręgu S1- cechy lumbalizacji; - ostre ustawienie kości krzyżowej.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Jeśli korzystasz aktualnie z fizjoterapii, to fizjoterapeuta, który się tobą zajmuje powinien wyjaśnić dokładnie na podstawie rezonansu i przede wszystkim na podstawie badania czynnościowego, co ci dolega i co dokładnie masz w związku z tym robić. Na co dzień pracuję m.in. z piłkarzami, ten problem jest wśród was dość częsty. Jest to z reguły wynikiem przeciążenia organizmu na skutek intensywnych treningów i braku regeneracji organizmu, braku rozluźniania układu mięśniowo -powięziowego, braku odpowiedniej stabilizacji mięśniowej.

Z opisu rezonansu, który zamieściłeś: w twoim kręgosłupie zaczynają mieć miejsce zmiany przeciążeniowe krążka w postaci wypuklin. Nie widząc samego zdjęcia rezonansu i nie badając cię nie mogę dokładnie stwierdzić na ile problem tyczy się stricte samego kręgosłupa, a na ile zaburzeń układu powięziowego. Jeśli chodzisz do sprawdzonego fizjoterapeuty, to powinien odpowiednio się tobą zająć i wyprowadzić cię z dolegliwości bólowych. Nie bój się go pytać o wszystkie twoje wątpliwości bo jego obowiązkiem jest wyjaśnić ci dokładnie jaki jest proces i niebezpieczeństwo zaniedbania tego typu objawów. Powodzenia w dalszej grze, oczywiście bez bólu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza